• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

1. BOLU SEKTÖREL KALKINMA SEMPOZYUMU -4-

Mustafa Namdar

Prof. Dr. Şevket Tüylüoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Fatih Konur: AİBÜ İİBF. Konu: Türkiye'de Et Piyasası ve Bolu Tavuçuluk Sektörü Değerlendirilmesi
-2012 yılı itibariyle her gün 9 kişiden biri aç olarak uyumaya gitmektedir. Açlık dünyada bir milyardan 870 milyona düşürülmüş. Güney Asya'da 327 binden 304 bine inmişken sahradaki Afrika'da 170 bin iken 234 bin olmuş en büyük etken kanatlı sektördür. Kanatlı sektör devreye girmeseydi fiyatlar daha da yükselirdi.
-Dünya gelir düzeyi artıyor. Teknoloji verimliliği artıyor. Talep artışı da aynı paralelde büyüdükçe kanatlı sektör de gelişiyor. Dünya ticaretinin artması, üretim maliyet avantajları, tarım politikalarındaki reformları beraberinde getiriyor. Gelişmekte olan ülkelere bu anlamda kaymalar var.
-Tavukçulukta en büyük sorun yüksek yem fiyatlarıdır. Tavukçulukta şimdi sorun “Sağlıklı mı? Sağlıksız mı?” En büyük sebep hayvan hastalıklarıdır.
Yrd. Doç. Dr. Fatih Konur: AİBÜ İİBF:
Yıllar itibariyle Bolu'da yetiştirilen hayvanlar entegre tesislerde, %30 hindi eti olarak karşılanıyor. Bolu'nun çevre illere yakın olması bu anlamda fırsat. Çiftçi eğitiminde eksiklik var. Soya ve mısır üretiminde teşvik olamaz mı?
Ersin Kaşka: Gerede TSO Yön. Kur. Üyesi. “Gerede'de Deri Sektörü”
-Gerede'de dericiliğin 900 yıllık bir geçmişi var. Ankara Savaşı'nda ordunun ayakkabı ihtiyacı Gerede'den karşılanmıştır. Beldede 127 adet fabrika var. Firmaların %99'u aile şirketidir. Deri işleme kapasitesi 400-600 tondur. Rusya, Ukrayna, ihracatı vardır. 182 adet küçük kemer atölyesi vardır. Sorunumuz, rekabet gücümüz yeterli değildir. Artıma tesisini kendi imkanlarımızla yapmış olmamızdır. Deri yağlarının kaçak akaryakıtta kullanılması en büyük sorundur. Atıkların değerlendirilmesinde insan ve hayvan yiyeceği yapılabiliyor.
Prof. Dr. Mehmet Tanyaş: Maltepe Ü. İİBF Öğretim Üyesi “Türkiye Lojistik Sektörü”: -Paketleme, muayene, sigorta, Gümrük, Taşımacılık, Depolama hizmetleri, sipariş, yönetim, stok yönetimi yurt içi taşımalarda karayolu başlıca bir sektör yaratılmış. Şu anda 100 milyarlık bir sektör var.
-Türkiye'de Lojistik Mastır planı yok. “Lojistik Köy Merkezi” olmada Bolu çok avantajlı. Bu yarışa Bolu'nun katılması gerek. Nakliyecilik tecrübesi lojistikle birleştirilebilir. Bursa'da 2100 dönüm taslak vaziyet planı var.
Engin Ergin : Bolu TSO Yön. Kur. Üyesi: “Bolu'da Lojistik Sektörünün Durumu”
-Bolu'da 1940'lı yıllarda başlamıştır lojistik. Ne var ki sanayi gelişimi kısıtlı olduğundan gelişememiştir. Büyük nakliyeciler adına yurt dışına görevimiz var. Bulgaristan ve Romanya bizi zor duruma düşürmekte.
Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan ve Arş. Gör. Memet Özbilgin: Kocaeli Ün. İİBF. “Bolu İçin Lojistik Sektörünü İktisadi Açıdan Değerlendirilmesi”
-Bolu için lojistik sektörü iktisadi açıdan değerlendirilmesi Kocaeli Bolu adına yaptı. Hedef; ürüne değer katmak ve müşteri memnuniyetini artırmaktır. Arazi, doğa ve iklim koşulları tarım ve turizmi öne çıkarmakta.
-Bolu-Ankara 191 km, İstanbul 262 km. Zonguldak 159, Karabük 134 km, Bursa 273 km, Düzce 45 km'dir. Filyos Limanı Bolu için avantajdır.

Bu yazı toplam 1034 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim