• BIST 1.418,030
  • Altın 484,28
  • Dolar 8,5050
  • Euro 9,9850
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C

1. Eğitim Bölge Toplantısı-1

Mustafa Namdar

Bolu Merkez, kuzeyden güneye çekilen bir çizgiyle ikiye bölünerek, Batı’da kalan okullarımız bir, doğuda kalan okullarımız da ikinci olmak üzere, iki eğitim bölgesine ayrıldı. Bu bölge sınırları içinde kalan okul müdürleri, zümre grubu temsilcileri, öğrenci okul aile birliği, rehberlik servisleri, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, eğitim bölgesi koordinatör müdürlerinin daveti üzerine, Eğitim-öğretim yılı başı, yarıyıl başlangıcı ve dönem sonunda toplanarak, eğitim-öğretimde kalite, öğretmen, memur, hizmetli durumu, okul laboratuvar atölye ve derslik donanım ve ihtiyaçları, öğrenci davranışları ve disiplin ve sosyal etkinlikler olmak üzere değerlendirilmek üzere toplanıp durum değerlendirmesi yapılır.

İlimizde 1. Bölge Koordinatör Müdürü Sn. İbrahim Çavuşoğlu, 2. Bölge Koordinatör Müdürü Sn. Remzi Kocaman, Bölge toplantıları bir ara ikisi birlikte yapılırken, sonra bağımsız olarak yapılmaya başlandı. 06.09.2007 tarihinde 2007-2008 eğitim-öğretim yılı başı toplantısı için Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi toplantı salonundayız. Kaç kişinin davet edildiğini bilmemekle birlikte, yapılan hazırlığa göre boş koltuklar var...

Toplantıyı Koordinatör Müdür Sn. İbrahim Çavuşoğlu açıyor. Bir de MEM Temsilcisi Şb. Md. Sn. Cahit Yılmaz var.

İbrahim Çavuşoğlu: Her yıl yapılan toplantılarda ÖSS sınav sonuçlarına göre “Ne olacak bu halimiz diye sorardık.” Bu yıl böyle bir kaygımız yok. İlimizdeki ÖSS ile ilgili durumu açıklamak üzere sözü Sn. Cahit Yılmaz’a bırakıyorum dedi.

“Kuşun aklı darıda olurmuş.” Bizde de eğitim-öğretim dendiğinde fatura ÖSS sınav sonuçlarındaki başarı ve başarısızlığa göre kesiliyor. Sağlıklı insan, soran, sorgulayan, yorumlayan, yeteneklerin değerlendirilmesi, becerilerin geliştirilmesi, iyi ahlaklı, sevgi ve saygı kaynaklı ortak değerlerin korunmasından daha çok, başarıya kilitlendiğimiz öğrencilerimizden ne kadar üst öğrenim kurumlarına girmiş olmasına bakarak değerlendiriyoruz eğitim-öğretimi.

Sayın Yılmaz’ın hazırlayıp açıkladığı tabloya göre, bu yıl ÖSS sınavlarındaki başarımız iyi. Sınav sonuçları ve yerleştirmeler birbiriyle doğru orantılı. 2000-2001 yılından 2006-2007 yılı ÖSS sınavları değerlendirmesine göre, 60.sıradan bir hayli yukarılara tırmanmışız. Özellikle de sayısalda iyiyiz.

Sayısal-Sözel-Eşit ağırlık gibi değerlendirmelerde neticeler sevindirici. Peki ya başarısız olanların durumu ne? Bunlarla ilgili alınan önlemler ne düzeyde? Başarısız olarak nitelendirdiğimiz bu grubun toplumdaki yerini belirlemek için hangi kazanımlarla yeteneklerini geliştiriyor, yeni beceriler kazandırıyoruz?..

Öğrencilerimizin sayısalı tercih ettiklerine dikkat çekildi. Sözele pek rağbet olmadığı vurgulandı. Bunun nedeni araştırılmalı. Tercihlerde hangi verilerin, etkisi altında kalındığı araştırılmalı. Sözeldeki isteksizlik sistemden mi kaynaklanıyor? Gelecekte iş bulma kaygısından mı kaynaklanıyor. Sistem gereği “Evet hayır, doğru yanlış”a odaklanan insanlara okuma alışkanlığından uzaklaştıracak, yorum yapma becerisinden soğutacak, güzel konuşma yeteneğini kaybettirecek sistemin yanında, okullardan mezun olduklarında genelde kamu kuruluşlarında iş bulabilme, bunun için de kamu sınavlarına girme gibi kaygılar çocukları ve velilerini sayısala yönlendirmiş olmasın.

Günümüzde özelleştirmenin yarışı içinde olan işletmelerimiz, hep teknik anlamdaki iş yerlerimizden oluşan sanayi bölgelerinde. Buralarda liyakat, buralarda beceri aranıyorken, sınavlar öncelikli düşünülmüyor. Üniversitece araştırılmalı. ÖSS sınavlarında sayısal ağırlık neden tercih edilir? Üniversite son sınıf öğrencilerinin mezuniyet tezi olmalı.

Günümüzün en büyük sorunu iş ve aş. Eğitim-öğretimin ana temasında bu olmalı. Gelecek gençlerinse. Ülkenin geleceği gençlerinse, onların yol haritalarındaki bariyerler ilk ve ortaöğretim dönemeçlerinde nerelere konacağı çok iyi ayarlanmalı.

10 09 2007

Bu yazı toplam 782 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim