• BIST 93.297
 • Altın 209,501
 • Dolar 5,3165
 • Euro 6,0196
 • Bolu 2 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 0 °C

1 günlük iş bıraktılar

1 günlük iş bıraktılar
Çalıştığı hastanede uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furtun için Türk Sağlık Sen ve SES Bolu Şubeleri, tüm gün iş bırakma eylemi yaptılar. 2 sendika temsilcileri, TTB Bolu Temsilciliğiyle ortak bir basın açıklaması düzenlediler.

 

 

Haber: Özge ELÇİ

AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan açıklamaya Türk Tabipler Birliği İl Temsilcisi Fatih Demircioğlu ve birlikten bazı yöneticiler, Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi Hakan Koca ve çok sayıda sendika üyesi ile SES İl Temsilcisi Özkan Üstün ve sendikaya bağlı birçok sağlık personeli katıldı.

‘HEKİMLERE PARAGÖZ DİYENLERİN PAYI AZIMSANAMAZ’

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı basın açıklamasında “Yasta değil isyandayız” yazılı bir pankart açıldı. İlk açıklamayı yapan Bolu Tabipler Odası Başkanı Fatih Demircioğlu, öfke dolu olduklarını söyleyerek “Çünkü biliyoruz ki her geçen gün artan ve canımızdan can alan sağlıkta şiddet olaylarını önlemek için pekçok şey yapılabilirdi. Pekçok sivil toplum kuruluşu tarafından ‘Yarın çok geç olmadan sağlıkta şiddeti önlemek için sahici adımlar atılmalı’ dendiğinde Bakanlık, bizimle alay eder gibi şiddete tedbir olarak hasta ve çalışan tuvaletlerini birleştirerek çözüm üretti.Ve sonunda yine geç oldu. Bugün Furkan ağabeyimiz, kardeşimiz, arkadaşımız aramızda değil, aramızdan söküp alındı. Maalesef son 3 yılda 30 binin üzerinde sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı. Bunda cani psikopat hasta yakını yanında, hasta ve sağlık çalışanını rakip gibi gösterenlerin sorumluluğu azımsanmayacak kadar çoktur. Bizler rakip değiliz. Onların sağlığını en yüksek noktaya taşımak için çalışıyoruz. Hekimleri ve sağlık çalışanlarını her fırsatta kötüleyen, ‘paragöz, tembel’ diyen, SABİM aracılığıyla çalışma huzurumuzu bozanların da buna katkısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Bugün Sağlık Bakanlığı tarafından sadece 15 dakika süre ile hasta hizmetlerinin durdurulmasının ksımen iyi bir başlangıç olduğunu, bu olayları çözmeyeceğini; ama daha geniş ve etkili adımların atılması gerekliliğini umuyoruz. Son olarak içimiz kan ağlarken şehit Doktorumuz Kamil Furtun’a tekrar Allah’tan  rahmet diliyoruz” diye konuştu.

‘KAÇ CANIN DAHA KURBAN VERİLMESİ GEREKİYOR?’

Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Hakan Koca da, sağlık çalışanlarına yönelik her şiddet olayından sonra yetkilileri sürekli uyardıklarını belirterek “Gereğini yapın, çalışma ortamlarını güvenli hale getirin, demiştik. Hastaneleri ellerinde sopa, bıçak ve silahla basanlara dikkat çekerek felaket geliyor demiştik. Fakat uyarılıarımız dikkate alınmadı. Sadece bizim uyarılarımız değil, geçmişte yaşananlar da unutulup giderek gereği yapılmadı. Sağlıkta şiddet, sloganlarla veya toplantılarla çözülecek bir iş değildir. Buradan soruyoruz; bunu anlamak için kaç canın daha kurban verilmesi gerekiyor? Sadece 2014 yılında Beyaz Koda 11 binni üzerinde şiddet vakası ihbarı bırakılmış. Resmi kayıt bu kadar ise şiddetin ulaştığı vahim boyut kelimelerle anlatılacak düzeyi çoktan geçmiştir. Verilen süslü beyanatlar, Dr. Kamil Furtun’un hastane koridorlarında katledilmesine engel olamamıştır.

Türk Sağlık Sen olarak biz yaşanan bu vahşi cinayeti protesto etmek ve can güvenliği talebimizi bir kez daha dile getirmek için bugün tüm yurtta iş bıraktık. Talebimiz çok basittir; sadece güvenli çalışmak ve akşam olunca sağ salim ailemize kavuçmak istiyoruz. Hastanelerin savaş meydanlarını andırdığı, çalışanın her saniye şiddete uğrama korkusu yaşadığı bir ortam olarak kalmasını istemiyoruz. Biz burada hizmet üretmekten çekinir hale geldik. Çalışanların güvenliğini sağlayamayan Sağlık Bakanlığı ne işe yarar acaba?” dedi.

ŞİDDET ARTIK OLAĞAN BİR HAL ALDI

SES İl Temsilcisi Özkan Üstün ise şiddete karşı seslerini duymadıklarını ifade ederek “Artık Yeter!” dedik, sağlıkta gün be gün artan şiddete karşı; duymadılar! Acil taleplerimizi ilettik; görmezden geldiler! Türk Ceza Kanunu’na ek maddeler önerdik, yok saydılar! Açıklamalar, eylemler, toplantılar yaptık; Sağlık Bakanlığı’nın önünü aşındırdık, Meclis Komisyonu’nda sunumlar yaptık, dikkate almadılar! Şiddete uğrayan sağlık emekçileri için acil şiddet hattı kurmak zorunda kaldık, önemsemediler! AKP iktidarını ve Sağlık Bakanı’nı; sağlığı piyasalaştıran, sağlık çalışanlarını köleleştiren ve itibarsızlaştıran uygulama ve söylemlerinizden vazgeçin diye.

Öfkeliyiz. Sadece katiller değil, azmettirenler ve önlem almayanlar da bu cinayetten sorumludur. Sağlıktaki şiddetten ve bu cinayetten sorumlu olanlar, ‘Ben doktora iğne yaptırmam, doktor bir iğne yapar, adamı felç eder icabında’ diyenlerdir. ‘Doktor efendi dönemi bitti’ diyenlerdir, ‘Doktorların eli hastaların cebinde”, "Doktor efendi mani peşinde" deyip miting meydanlarında vatandaşa sağlıkçıları yuhalatanlardır. Daha fazla kar hırsıyla sağlıkçıları zorla, tehditle ölesiye çalıştıran, sermaye sahiplerine sağlık alanını çekici kılabilmek için insanları hasta etme garantisi veren, sağlığı öncelemek yerine hastalığı önceleyen bir yandan da hekimleri sağlıkçıları her fırsatta kötüleyen, "paragöz, tembel" diyenler,  SABİM'le terör estirenlerdir. İsyandayız. Çünkü, ülkemizde her alanda olduğu gibi sağlıkta da şiddet olağan bir hal aldı.

Sağlık emekçileri olarak sürekli olarak şiddete uğradığımız, dövüldüğümüz, vurulduğumuz hastane binalarına, ASM’lere, TSM’lere ve muayenehanelere girmiyoruz!” ifadelerini kullandı. 

11-001.jpg12-001.jpg13.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • KOAH Hastalarına müjde15 Kasım 2018 Perşembe 14:49
 • Narven’de “Daha Başarılı Bir Sen İçin” eğitimi gerçekleştirildi15 Kasım 2018 Perşembe 13:15
 • Bolu’da Son Araştırma15 Kasım 2018 Perşembe 12:29
 • Tam 2200 paket sigara ele geçirildi15 Kasım 2018 Perşembe 12:00
 • 38 maddelik rapor sunuldu15 Kasım 2018 Perşembe 11:26
 • Tüm menüler tek fiyat15 Kasım 2018 Perşembe 10:31
 • Aynı günde iki farklı yangın15 Kasım 2018 Perşembe 10:10
 • Narkotik tırı Bolu’da15 Kasım 2018 Perşembe 10:00
 • Kışın alınacak tedbirler konuşuldu15 Kasım 2018 Perşembe 09:58
 • Eski Seben Müftüsü yargılanıyor15 Kasım 2018 Perşembe 00:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim