• BIST 1.100
  • Altın 463,134
  • Dolar 7,2983
  • Euro 8,6266
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

1438 Yeni Hicri Yılı Hayırlı Olsun

Cevat Özsoy

İslam âleminin kullandığı hicri 1438 takvim yılına girmiş oluyoruz. Elbette yeni yıla giriyoruz diye Müslümanların eğlence cinsinden bir şeyler yapması İslam’a uymaz. Miladi yılbaşına karşı alternatif kutlama yapabiliriz, diye bir etkinliği tevessül etmemiz doğru olmaz; ama bir takım değerlerimize sahip çıkmanın ehemmiyetini de kabul etmek lazım.

Hiç şüphesiz yeni yıl yeni bir ümit, yeni bir beklenti demektir. İşte biz bu ümitle hicri 1938 yılına giriyoruz ve bugün hicri ayların başlangıcı olan muharrem ayındayız.İslam güneşinin yer yüzüne ışık saçtığı, insanlığın medeniyet başlangıcı,aynı zamanda dirliş başlangıcı diyebiliriz.

Esasında muharrem ayı, bu ay içinde zuhur eden ulvi hadiseler, vuku bulan ilahi tecelliler ve İslam’ın bir tarih başlangıcı olması sebebiyle Müslümanlar arasında bir ehemmiyet taşır.

Muharrem ayının İslamiyet’in öncesine uzanan bir şöhreti bir değer bulunmaktadır. Denilebilir ki muharrem bütün beşeriyetin tarihinde yeri bulunan aydır.

İslamiyet’in başlangıcında aşure orucunu tutmak mecburiyeti vardı. Ramazan orucunun farz kılınması ile kaldırıldı. Ancak sünnet olarak bu orucu tutmak meşrudur. Peygamberimiz ramazan orucundan sonra, en fazla aşure orucuna ehemmiyet verirdi. Aşure günü geldiğinde yapılan hayırın sevabı katmerli olarak verilir. Çoluk ve çocuğun nafakasında o gün için bolluk yapması bile onun için bir ecir vesilesidir.

Peygamberimiz, “Kim aile efradına aşure günü(nün nafakasını) geniş tutarsa Allah ona da senenin tamamında genişlik verir. Bunu bilen Müslümanlar aşure günü bereket olsun diye evlerine yiyecek içecek alırlar.

Demek ki İslam’ın şuuruna sahip olan müminler, bugünlere gerekli itibarı göstererek, bu sünneti ayakta tutmaya çalışırlar. İşte biz de, İslam’ın bu güzelliklerini hoşgörü çerçevesi içerisinde sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

Önümüzdeki Salı günü ( 11 Ekim)  Muharrem’in onuncu günü yani aşure günüdür. Bugün de, ülkemizin diğer bölgelerinde olduğu gibi, Bolu’muzda, geçmişten gelen bir gelenek olarak, herkes komşuna aşure dağıtır. Demek ki, biz bugünün önemini pek bilmesek de karınca kaderince hatırlamaya çalışıyoruz. Esasında bugün de tarihte çok mühim hadiseler cereyan etmiştir.Dini kaynaklardan öğrendimize göre Hz. Âdem’in tövbesinin kabul olması, Hz. İbrahim’in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması, Eyüp Aleyisselam’ın hastalıktan kurtulması, Nuh Aleyisselam’ın gemisinin karaya oturması, Hz. Hüseyin (r.a) şehit edilmesi aşurenin onuncu gününe rastlayan önemli hadiselerdir.

İşte bizim kısaca değindiğimiz veya değinmediğimiz birçok hadisenin cereyan ettiği aşure gününde, İslam büyükleri bizlere yapabileceğimiz bazı tavsiyelerde bulunmuşlardır. Mesela aşure günü eve ufak tefek erzak alınması sene boyu bu evde bereket olur denilmiştir. O gün fakir fukara sevindirilir. Banyo yapılır ki böyle bir ufak tefek hastalıklardan korunulur.

Bunun yanında o güne mahsus bazı ibadetler tavsiye edilmiştir. Bunların ne olduğu Fazilet takvimi  gibi bazı takvim yapraklarından öğrenebilirsiniz.

Tabi ki bunlar mutlak yapılması gereken şeyler olmasa da, hiç şüphesiz, bizi rabbimizle olan irtibatı canlı tutmaya yarayacaktır.

Hayatımızda bir sene daha giderken, yeni senenin amel defterinde yeni bir sayfa açılmıştır. Önemli olan bu sayfaya hayırla başlayabilmektir.

Bu duygularla yeni hicri yılımız mübarek olsun, hayırlı ve yeni bir bailangıca vesile olsun...

Bu yazı toplam 4147 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim