• BIST 1.061
  • Altın 477,157
  • Dolar 7,2075
  • Euro 8,4903
  • Bolu 20 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 25 °C

17. Milli Eğitim Şurası ön çalışmaları-2

Mustafa Namdar

17. Milli Eğitim Şurası ön hazırlık çalışmaları eğitim-öğretim içinde olan öğretmen ve yöneticileri ile sivil toplum örgütü ve okul aile birliklerinden oluşan komisyonların ayrı ayrı yaptığı çalışmalar, sonradan bir araya gelerek yeniden değerlendirilip tek rapor haline getirildi.

Yapılan bu çalışmalarda en alt birimden en üste kadar Milli Eğitim Müdürlüğümüz içinde yer alan görevlilerle komisyon içinde yer alıp sorun ve önerilerin tespitinde ciddi anlamda özveri ile emeğini ortaya koyanlara teşekkürler.

1.ve 2.komisyon raporlarının birleştirilmesine Prof.Dr. Sn. Mustafa Kepez başkanlığında devam edilerek, sorunlar ve önerileri yeniden sıraya kondu.

OKUL ÖNCESİ

Sorunlar: Ana sınıfına katılım düşüktür. Orta ve alt sosyo ekonomik düzey aileleri, okul öncesi eğitimin önemini kavrayamamıştır. -Okul öncesi eğitime başlaması gereken çocukların sağlıklı tespit edilememesi. -Anasınıfı öğrencilerden kayıtlarda istenen malzeme listesinin kabarık olması. -Ana sınıfı öğrencilerinin taşımalı sistemden yararlandırılmaması, personel sıkıntısının olması. -Özel eğitim gerektiren çocukların okul öncesi eğitime katılmaları. -Yapılandırılmış ders araç ve gereçlerin gereğinden fazla kullanılması. -Yerleri her yıl değiştirilen ve az ücret alan kadrosuz usta öğreticilerin olması.

Öneriler: En az 50 işçi çalıştırılan kurumlarda kreş açılmasının yerine getirilmesi. -Ana sınıfının zorunlu hale getirilmesi. -Birkaç yakın yerleşim biriminin birleştirilerek tek sınıf olarak ana sınıfı açılması. -Ana sınıflar için gerekli malzemelerin alımında Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin katkıda bulunması. -Rehberlik hizmetlerinin geliştirilmesi. -Okul öncesi öğretmen kadrosunun tamamlanması. Usta öğreticilerin durumlarının iyileştirilmesi.

İLKÖĞRETİM

Sorunlar: Yöneltme işlemlerine 8. sınıfta başlanmış olması. -İlköğretimlerde öğrenci dağılımı dengesizliği.-İlköğretimlerde görevli müdürlerinin eğitim-öğretimden çok bina, tesis, onarım, toplantı ve evrak takip işlemleriyle meşgul ediliyor olması. -Rehber öğretmen sayısının az olması. -İlköğretimlerde de zararlı alışkanlıkların ve şiddet olaylarının artış göstermesi. OKS sınavlarının öğretimin sona ermeden yapılması.

Öneriler: 1,5 sınıflarda Türkçeyi güzel kullanabilme ve matematiksel düşünce becerisinin geliştirilmesi.

-Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması. -Aday öğretmenler temel hazırlayıcı ve uygulamayı eğitim seminerlerini aldıktan sonra göreve başlatılmalı. -Okul yöneticilerden ders yükünün alınması. -Özel idareler bünyesinde kaynak artırımı.-Rehberlik alan uzmanlarının seçimi. -Öğretmenlerin branşlarında değerlendirilmesi.- Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyacı olan öğretmen yetiştirmesi. -Yeni okul yaparken öğrenci merkezli olacak şekilde projelendirilmesi. -Devlet okullarına sağlanan maddi desteğin sağlanması. Okullara yeterli memur ve hizmetli personel verilmesi.

ORTAÖĞRETİM

Sorunlar: Yönlendirmenin okul öncesi eğitimden başlayarak bilimsel yöntemlerle yapılmaması. -Meslek Liselerini taşradan gelenlerle diploma dereceleri düşük öğrencilerin tercih etmesi. -ÖSS sınavları hazırlığı için dersanelere her öğrencinin gidememesi. -2 yıllık Meslek Yüksek Okullarına geçişlerin başarısızlığı tetiklediği. -Meslek Lisesi öğrencilerin katsayı engeli. -M. Teknik öğretim okullarında atölye ve laboratuvarlarında gerekli iyileştirmenin yapılması.- Eğitim programlarının günün koşullarına göre yeniden rezerv edilmemesi.- Yöneticilikte vekillik döneminin uzun oluşu.- Disiplin yönetmeliğinin olumsuzlukları önlemedeki zayıflığı. -ÖSS sınavlarının 3.5 saatlik süreye sıkıştırılarak insan geleceğinin belirlenmeye çalışılması.-Pansiyonların ayrı bir yönetim yapısına kavuşturulmamış olması. -Anadolu liselerinde kontenjanlarının üzerinde öğrenci alınması. Öğrenci devamsızlıklarına ait hakların uzun süreli olması. -Ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının öğrenciyi tembelliğe ittiği. -Endüstri Meslek Liselerinde programların sanayici ile birlikte hazırlanmaması. -YÖK-MEB arasındaki anlaşmazlık, -öğretmen yetiştirme konusunun motivasyondan uzak kalması. -Evlerinden uzak kız öğrenciler için pansiyon sorunlarının çözülememesi.

Öneriler: Okul yönetimlerine ücretli personel çalıştırmasına olanak sağlanması. Velilerin okula maddi kaynak sağlamalarının temini.-İki yıllık meslek yüksek okullarına girişte baraj konması.-ÖSS’nin tek belirli sınav olmasının zaman içinde kaldırılması.-9.10.11.12. sınıfları sonralarında yapılacak merkezi sistemli sınavlar ÖSS sınavları belirleyici olmalı.-Pansiyonların okul yönetimlerinden ayrılması.-Öğrenci devamsızlıklarının mazeretli 10, mazeretsiz olarak 10 gün olarak belirlenmesi.-Müdür yardımcısı normları artırılmalı. -Okullara güvenlik sorumlusu görevlisi verilmeli.- Ödül ve disiplin yönetmeliği yenilenmeli.-Ortaöğretimde çalıştırılan tüm öğretmenlerin sözleşmeli olarak çalıştırılması.-Norm ölçülerde rehber öğretmen görevlendirilmeli.-Denetimler iki yılda bir yapılmalı.

İlköğretim-ortaöğretim kurumlarına ait belirlenen sorun ve öneriler 9 ilin katılımıyla oluşturulacak bölge toplantısında tekrar görüşülüp sonucu alınacaktır.

10.07.2006

Bu yazı toplam 612 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim