• BIST 1.419,430
  • Altın 486,26
  • Dolar 8,5750
  • Euro 10,0650
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C

17. Milli eğitim şurasının ön çalışmaları

Mustafa Namdar

Bilimsel ağarlıklı dünya koşullarına uyum amaçlı, Milli Eğitimdeki yerimizin belirlenmesi, sosya ekonomik ve teknoloji alanındaki gelişmelere ait yol haritasının çizimi için 13-17 kasım 2006 tarihinde 17. şura toplantısı yapılacaktır.

Bu çalışmalarda mevcut durum, sorunlar ve çözüm önerilerine ait illerde öğretmen, yönetici, kamu kurum kuruluşu ve sivil toplum örgüt temsilcilerinden oluşan komisyonlarda okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, öğretmen, okul, derslik, öğrenci pansiyonları, memur ve hizmetli sorunları ve okullar arası geçişlerle OKS ve ÖSS sınavları tek tek ele alınarak durum tesbiti yapıldı. Bu çalışmalara 26 haziranda başlanıp 30 haziranda son verildi. 03 Temmuz tarihinde Bolu merkez olmak üzere, Sakarya, Düzce, Karabük, Ankara, Çankırı, Zonguldak, Bartın temsilcileri toplanarak bölge toplantısı yapıldı, sonuç raporu Ankara’ya gönderildi. İki komisyon olarak çalışan birimlere, birinci komisyonda Başkan Prof. Dr. Mustafa Kepez, Başkan Yrd. İlköğretim Müfettişi Galip Özcan, raportör Muammer Aşık Rıdvan Kinci komisyonda, Başkan Doç. Dr. Gülsen Bağcı Kılıç, Başkan Yrd. Doç. Dr. Salih Ateş, Raportör Hasan Akabalı’dan divan oluşturularak çalışmalar yürütülmüştür.

İl bazında yapılan komisyon toplantılarında sorunlar ve öneriler, başlıklarında toplanan tesbitler özet halinde aşağıda görüldüğü gibidir.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Mevcut Durum: 2005-2006 öğretim yılı 5-6 yaş çocuk sayısı 3490 olup, okul öncesi eğitimden yararlananların sayısı 2084’tür. Bu alanda kullanılan derslik sayısı 166, bir dersliğe düşen öğrenci sayısı 15’tir.

Sorunlar: Anasınıfı eğitime katılımı düşüktür. Okul öncesi çocukların tespiti sağlıklı olarak yapılmamaktadır. Kayıtlarda öğrenci velisinden istenen malzeme listesinin kabarık olması. Anasınıfı eğitiminin zorunlu olmaması. Taşımalı sistemden yararlanamamak. Anaokullarına ait personel noksanlığı. Kaynaştırma sisteminin uygulanmaması. Yapılandırılmış ders araç ve gereçlerinin fazla oluşu (yaratıcılığın gelişimini kısıtlaması). Az ücretle çalıştırılan, kadrosuz usta öğreticiler.

İLKÖRETİM

Mevcut durum: İlköğretimde toplam öğrenci sayısı 31298, öğretmen sayısı 1388, okul sayısı 95, net okullaşma oranı % 108’dir. 2004-2005 öğretim yılı sonunda mezun öğrenci sayısı 3784’dür.

Sorunlar: yöneltmenin 9. sınıflarda yapılıyor olması. Öğrenci dağılımının dengesiz olması. Yöneticilerin, bina, tesis, onarım, toplantı ve evrak takibinden eğitim öğretimle ilgilenememeleri. Genel ve idari personel yetersizliği. İlköğretim rehber öğretmen sayısının azlığı. Alan dışından atanan rehberlerin, uzmanlıkta yetersiz olmaları. Son zamanlarda zararlı alışkanlıkların ve şiddetin artması. Birinci kademe basamakları ve yaş grubu öğrencilerine göre uzman öğretmenlerin olmaması. Bu yıla ait ders materyallerinin gelecek yıl kullanılmıyor olması.

ORTAÖĞRETİM

Mevcut durum: 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılı çağ nüfusunun %81’i okullaşmış, bunun %58,5’i Mesleki Teknik Eğitim, %41,5’i Genel öğretimde toplanmıştır. Bina ve tesis açısından, Mesleki Teknik Eğitimde %68,57 genel orta öğretimde ise bu oran %31,43’e sahiptir. 2005-2006 Genel liselerde öğrenci sayısı 51661, Mesleki Teknik Eğitimde 7274’tür. Genel liselerde okul sayısı 11, öğretmen sayısı 317. mesleki Teknik Eğitimde okul saysı 24 öğretmen sayısı 532’dir.

Sorunlar: Lise ve Meslek Liselerini tercih eden öğrencilerin bilinçli yönlendirilmemesi. Meslek liselerini, kırsal kesimden diploma dereceli öğrencilerin tercih etmeleri. Fakir öğrencilerin, ÖSS sınavlarına hazırlık için dershanelere gidememeleri. Meslek lisesi mezunlarının iki yıllık Meslek Yüksek okullarına sınavsız geçişlerinin başarıyı etkilediği. Meslek liselerinin alanları ile ilgili yüksek öğretim kurumlarına gitmek istemelerine katsayı engeli. Öğrenci merkezli eğitim öğretim için öğretmenlerin hazır olmaması. Meslek lisesi öğrencilerinin okul başarılarının ÖSS ile değerlendiriliyor olması. Teknolojik gelişmelere göre revize edilmemesi. Yöneticilerde vekillik görevinin uzun tutulması. Disiplin yönetmeliklerinin yetersizliği.

-ÖSS sınavları nedeniyle insan hayatının geleceğinin 3,5 saate sıkıştırılması. Meslek liselerinde, katsayı sorununun çözülmemiş olması. Velilerin ilgisizliği. Anadolu liselerinde kontenjanların çok yüksek olması. Memur ve hizmetli noksanlığı. Öğrenci pansiyonlarının ayrı bir yönetime tabi tutulmaması.

-Öğrenci devamsızlık haklarının uzun oluşu. Yönetici atamalarında mevcut atamalara özen gösterilmemesi. Görevden almalarında belirli kurallara bağlanmamış olması. Ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının tembelliğe neden olması. Endüstri meslek lise programlarının sanayici ile birlikte tespit edilmemesi. Milli Eğitim Bakanlığı YÖK tartışmasının, toplumu olumsuz etkilemesi.

-Öğretmen yetiştirme konusunda yaşanan olumsuzluklar. Branş öğretmenleri özellikle, güzel sanatlarda donanımların yetersiz olması. Kız öğrencilerin yurt sorunları olarak tesbit edilmiştir.

Komisyonların önerileri ise bunu takip eden yazımda belirtilecektir.

07.07.2006

Bu yazı toplam 704 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim