• BIST 86.072
  • Altın 251,193
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 21 °C

17 Temmuz 1934

Mustafa Namdar

Her ne kadar çeşitli nedenlerle gecikmiş bir ziyaret olduğu söylense de, 17 Temmuz 1934 M. Kemal Atatürk’ün Bolu toprağına ilk gelişi değildir. Gazi ilk defa Büyük Taarruz öncesi 1922’de Beypazarı, Mudurnu, Göynük üzerinden İzmit’e geçmiş.

Atatürk’ün Bolu’ya olan ilgisi aslında çok daha eski tarihlere dayanır. Coğrafi konumu itibariyle Bolu çok önemli bir yerdedir. Özellikle Gerede, İstanbul’dan Anadolu’ya geçen yolların taksim olduğu merkez konumundadır. Aynı özellik telgraf şebekesi için de geçerlidir...

..."Bolu Müdafaa-i Vatan Gazi Kadınlar Cemiyeti" adı altında örgütlenmiş ve birçok etkinliğe öncü etmiştir.

Bu etkinlikler müsamere düzenlemek, yardım kampanyaları açmak, Kuva-i Milliyet lehine bilgi devşirmek ve yaymak gibi alanları kapsar. Ancak onların tarihe geçen bir başka etkinliği daha vardır. 19 Temmuz 1920 günü Somuncu Camii’nde mevlit okutmuşlar ve sonunda topluca vilayete giderek şu dilekçeyi sunmuşlardır:

“Muhterem Beyefendi;

Erkeklerin acizliği ve Allah’ın emirlerine itaatsizliği yüzünden, düşmanın Bursa’ya kadar geldiğini, eski binaların yandığını, mezarların yıkıldığını, Nilüfer Sultan’ın mabedinin hakarete uğradığını, yüreklerimiz ateşler içinde kavrularak gözlerimizden kanlı yaşlar akıtarak işittik. Şayet erkekler vazifelerini yapmayacak, dinlerini, vatanlarını, zevce ve hemşirelerini muhafaza etmeyecek kadar aciz ve lakayt ise; düşmana karşı koymak için bize ruhsat verilsin. Yalnız namusumuzu, ırz ve iffetimizi biz kendi ellerimizle müdafaa edeceğiz. Onlar evlere kapansılar, zavallı ve bedbaht cancağazlarını korusunlar. Ancak unutmasınlar ki; mahşer günü kendileri ile yüzleşeceğiz. Allah’ın inayetiyle kendimize güvendiğimizi arzeder, bir an evvel cepheye sevk edilmemizi istirham ederiz.” (Akademik Pencere. Dr. Hüseyin Sarı)

Görülüyor ki Mustafa Kemal’in kadın haklarıyla ilgili konuyu Bolu’da konuşup, Kadın Haklarına ilişkin yasayı çıkartmış olması boşuna değildir.

Gelelim Atatürk’ün Bolu’yu ziyaretinden sonra geçen 73 yıl sonrasına. Aradan geçen bunca zaman sonrası anılarda kalan o günlerin coşkusunu, o günlerin heyecanını, o günlerdeki mücadele sonrası elde edilen kazanımların nasıl geliştirilip uygulamaya konduğunu akıl süzgecinden nasıl geçirip değerlendirdiğimize. Gelecek kuşakların belleğinde kalıp da, onların da kendilerinden sonra geleceklere aktarabilecekleri neler yapabildiklerimize. Her geçen yıl coşkudan uzaklaşan bir yürüyüşle anıtı önünde çelenklerin konmasıyla işimiz bitiyor mu? Çelenk koyma görevimizi bile yürekten gelen bir duygu ile yapabildiğimizi, çelengi koyduktan sonra selamlamayı bile yapamıyorsak çok zor.

Ne tesadüf ki, meydanlar gümbür gümbür. Bağımsızlık ve Demokrasi adına yapılan mücadelede, milletin egemenliği, gücünü göstermek için millet önüne çıkanlar, senin gölgende senin adını kullanarak oy istemekteler.

Vatandaşın da bu karmaşada kafası karışık. 380 kişilik bir salonu dolduramıyor. Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Sn. Nuray Özdemir’in verdiği “Atatürk’ün Ulaşıma Verdiği Önemi” adlı konferansında o her zamanki bildik görüntü.

Hani nerede kadınlarımızın ortaya koyduğu bir etkinlik? Bir fotoğraf bir resim sergisi var belleklerde kalacak 2007 yılından.

Oysa az zaman değil, aradan geçen 73 yıl. Fırka tepesinden aşağılara baktığında gördüğü güzellik karşısında hayranlığını gizleyemeyen konuğumuza gösterebildik mi gelişen sanayimizi? Gösterebildik mi turizmdeki yenilikleri? Gösterebildik mi tarımdaki modernizasyonu? Gösterebildik mi kadın haklarıyla elde edilen kazanımların güzelliklerini? Umudumuz gençlik.

Senin işaret ettiğin gençlik. Umarım onlar yapar bizim yapamadıklarımızı...

19.07.2007

Bu yazı toplam 508 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim