• BIST 100.141
  • Altın 218,589
  • Dolar 5,2903
  • Euro 6,0256
  • Bolu 7 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

18.MİLLİ EĞİTİM ŞURASI

Mustafa Namdar

İl düzeyinde yapılacak 18. Milli Eğitim Şurası'nın ön hazırlık çalışmaları ilimiz İzzet Baysal Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde başladı. 26.07.2010 Tarihinde start alan toplantıya çeşitli kurum kuruluş temsilcileri ile öğretmen, müdür, okul aile birliği, sivil toplum ve öğrenciler adına 109 temsilci davet edilmiş. Saat 10:00' da M.E. Md. Yrd. Sn. İsmail Bayrak tarafından toplantı protokol konuşmalarıyla açıldı.

Sn. İsmail Bayraktar Milli Eğitim Md. Yrd.

İl ve bölge düzeyinde hazırlanacak raporların konuşulacağını, raporların yazım tekniği ve yazı karakterlerini 12 punto olacağını, çalışmaların 30 Temmuz Cuma gününe göre sonlanacak şekilde sonlanmasına özen gösterilmesini, iş ve işlemlerden sorumlu Milli Eğitim Müdürlüğünün sorumlu olacağını, 5 komisyon oluşturulacağını, her komisyonda bir AR. GE. sorumlusunun olacağını, AİBÜ temsilcilerinin komisyon seçmelerini kendi tercihlerine bırakıldığını, komisyon değiştirmek isteyenlerin karşılıklı olarak değişimde bulunabileceklerini, üniversite temsilcilerinin isterlerse topluca gidip gelmelerini sağlayacak araç tahsisi yapılabileceklerini izah ederek komisyonlarda görev alacakların isim listesini okudu.

Sn. Cemal Polat Vali Yrd.

Talim Terbiye Kurulu tarafından yapılan bu düzenleme,

1-ÖĞRETMENİN YETİŞTİRİLMESİ, İSTİHDAMİ VE MESLEK GELİŞİMİ

2-EĞİTİM ORTAMLARI, KURUM KÜLTÜRÜ VE OKUL LİDERLİĞİ

3-İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİMİN GÜÇLENDİRİLMESİ, ORTAÖĞRETİME ERİŞİMİN SAĞLANMASI

4-SPOR, SANAT, BECERİ ve DEĞERLER EĞTİMİ

5-PSİKOLOJİK DANIŞMA, REHBERLİK VE YÖNLENDİRME

Komisyonlardan oluştuğunu, eğitim sistemindeki standardını daha ileriye getirmenin amaç edildiğini, Cumhuriyet dönemiyle birlikte Atatürk Çağdaş uygarlık düzeyinde ülke Milli Eğitimini yeni bir yapıya kavuştuğunu, bugün eğitime yönelik sorunlar oluşturduğunu, gençlerin gelişmelerini amaç edinip yapılanmanın şart olduğunu, eğitim alanında kaydedilecek gelişme ile ekonomik gelişmelerinde gerileyeceğini, geleceğin planlanmasının eğitimle mümkün olacağını, ezberci ve öğretmen merkezli eğitimin bir tarafa bırakılarak öğrenci merkezli öğrenmeye ağırlık verilecek çağdaş bir yönetme anlayışının gerçekleşmesinin benimsenmesini, çocuklarımızı ve gençlerimizi bilgi ve yeteneklerine göre ülke ihtiyaçları dikkate alınarak yetiştirmek zorunda olduğumuzu. Allah'ın verdiği yetenekleri doğru alanda kullanmak gerektiğini, söyledi.

Ve 18. Milli Eğitim Şurası'nın il düzeyinde yapılması istenen ön hazırlık çalışmaları büyük bir aşkla başladı.

Biz 1. Komisyonda idik. Konumuz “ Öğretmenin yetiştirilmesi, istihdamı ve meslek gelişimi” üzerine olacak. Komisyon başkanımızı, başkan yardımcımızı seçtik. Başkan İlköğretim Müfettişi Sn. Hasan AKABALI, başkan yardımcısı, AİBÜ' den Yrd. Doç. Sn. Erol KARAKIRIK.

Çalışmalar başladı. Üzerinde en çok tartışılan bakanlık çalışmalarına ışık tutacak tavsiye niteliğindeki görüşler ortaya çıkacak. Sokakta, köşe başında, mesleği ne olursa olsun çok rahat olarak eleştirilen Milli Eğitim masaya yatırılarak tedavi için incelemeye alınacaktı.

Ortaya çıkan teşhise uygun reçete uygulanır mıydı bilinmez…

Bizde bilinen bir kural vardır. Cemaat ne derse desin imam bildiğini okurdu. Bu durumu zaman içinde göreceğiz. Devlet ve Hükümet politikaları arasında gidip gelen Milli Eğitim yorgun düşmüş gibi.

Umarın sağlığa katkıda bulunacak reçete yazılır ve uygulanır. Hayırlı Olsun.

29.07.2010


Bu yazı toplam 874 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim