• BIST 94.244
  • Altın 257,050
  • Dolar 5,7786
  • Euro 6,5121
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

18.ŞURA VE AB

Mustafa Namdar

18. Milli Eğitim Şurasının ilimizdeki 26-30 Temmuz tarihlerinde yapılan çalışmaları bitti. Gelecek günlerde yapılacak bölge toplantısında sunulacak Bolu raporları hazırlandı. Çalışmalarda öne çıkan sonucun, gündemi oluşturan konulardan; Öğretmenin yetiştirilmesi, istihdamı ve mesleki gelişimi. İlköğretim ve Ortaöğretimin güçlendirilmesi. Spor, sanat beceri, ve değerler eğitimi. Psikolojik danışma, rehberlik ve yönlendirme. Eğitim ortamları, kurum, kurum kültürü ve okul liderliği, kurulan komisyonlarda ayrı ayrı konuşulup hazırlandı. Çalıştığım komisyon ve dışında kalan konuları sonuç raporu üzerindeki değerlendirmenin yapılacağı genel kurul adına verdiğimiz son toplantıda komisyon raporları ayrı ayrı görüşülüp oylandı.

Şura'lardan amaç; çok hızlı gelişim gösteren bilgi çağında ve beraberinde gelen teknolojik gelişmelerde “Bugünkü durumum ne? Nasıl bir sistem içinde buraya geldim? Bu sistemle yürürsem gelişen ya da gelişmekte olan ülkelerin neresinde olurum? Kendi kültürümü yozlaştırmadan, değerlerimi erozyona uğratmadan yapmam gerekli yenileştirme ne olmalıdır? Gelecekte mutlu insanların yaşayacağı nasıl bir ülke? Projesi hazırlamalıyım gibi konularda ortak akıl yürütmektir.

Avrupa Birliği Ortaklığının getirdiği uyum yasaları içinde topluluklar arasındaki, sosyal, kültürel ve ekonomik dengelerin sağlanabilmesi amacıyla dün; kapalı tutulan kapılar açılarak dışarısı ile bire bir iletişim kurabilen, gezi ve gözlemlere olanak sağlandı. Özellikle Milli Eğitim uygulamadaki programlar çerçevesinde ilköğretimden ortaöğretim ve üniversitesine, öğretmeninden öğrencisine Avrupa ülkelerine giderek dünya görüşüne yeni bir şeyler katma şansını buluyoruz. Eskiden duyduğumuz “Ben Avrupa'dayken” sözcüğü önemini yitirdi. Şimdi karşılaştığımız üç kişiden biri şanzelide de, nasıl kahve içtiğini anlatsa da pek ilgi çekmiyor.

Hal böyle olunca geleceğe yönelik iyileştirme planlarının yapıldığı ön çalışmalarda komşu ne yapmış da, benden farklı konuma gelmiş merakında oluyorsunuz. İstiyorsunuz ki kalkınma yarışına insanlar nasıl hazırlanmışlar? Şu bizim şura toplantımızın ana çerçevesini oluşturan konularda, bugün uyguladıkları sistemleri nedir ve bu sistemlerini nasıl koruyorlar? Nasıl bir öğretmen ve yönetici profili var? Öğrenci velisinin okulla bağı ne nasıl bir ilişki içindeler? Bir yöneticinin yönetici olabilmesi için kriter ne? Okullarda hizmet birimleri, bürokratik işlemler ve harcamalar nasıl bir yapıda yerine getiriliyor? Ders programları, ücretli-ücretsiz ders saatleri ve ücretleri nasıl? Ders araç gereç, laboratuar, oyun alanı, konferans ve spor salonları ne durumda, nasıl kullanılıyor? Gibi soruları yanıtlayacak görüş ve bilgilendirme olmadı. Bireysel görüşmede bir okul müdürünün yasalara aykırı bir yaptırımı olmadığında hiçbir gücün yerinden kımıldatamayacağını, Japonya'da da okullarla ilgili bir dizi hizmetin veliler tarafından karşılandığı anlatıldı. Öğretmen yetiştirme, psikolojik ve rehberlik çalışmalar, öğrenci yönlendirmelerinden hiç bahsetmeden olmadı. Bir bakıma küçük çapta AR-GE çalışması olan bu gezi ve gözlemlerden, bu tür çalışmalara katkıda bulunmuyorsak, ortak akıldan beklentilerimiz daha çok devam edecektir diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Bir de bu tür toplantılarda listelerde ismi olup da, bilgi görgü ve deneyiminden yararlanmayı düşündüğünüz “Akil” insanların devamsız öğrenci davranışı sergilemiş olmalarından üzülüyorsunuz… Sadece üzülüyorsunuz…

02.08.2010

Bu yazı toplam 916 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim