• BIST 1.114
  • Altın 451,718
  • Dolar 7,2563
  • Euro 8,5572
  • Bolu 18 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

19 köyün katılım tartışması-1

Mustafa Namdar

Yapılan yanlış uygulamalarda gündemde olan yasayı bilmiyorum demek kurtarmıyor. Bilmemek mazeret değil.

İleri dünya ülkelerinde gönüllülük olgusu, sivil toplum kuruluşlarının önemi bu bakımdan anlamlı olmalı. Bireysel olarak ilgi alanımıza girmiyorsa, pek de önemli değildir kamu düzenini sağlayan yasalarda kabul edilenler, kaldırılanlar. Bu değişimi takip etmek görevi sivil toplum kuruluşlarımız olmalı. Her kuruluş kendi tabanını ilgilendiren yeni yasal düzenlemenin ne getirip ne götürdüğünü bilir, kendi üyelerini bilgilendirirse, yaşadığımız toplumsal sıkıntılar önlenir diye düşünüyorum.

Yerel yönetimlerle ilgili bir dizi yasalar yürürlüğe girdi. Merkeziyetçi bir yönetimin kuvvet kolları yerele monte edilerek, yerinden kullanma kolaylıkları getirildi. Bir kısım kurumlar kaldırılıp yerel yönetimler bünyesine alındı. Yetki yelpazesi genişledi. Bu bağlamda Belediyelere de bir yığın yetki donatımı sağlanarak hizmet alanı genişledi.

Şu sıralarda tartışılan 19 köyün birleşmesi ve katılımıyla ilgili 5393 sayılı Belediye Kanunu. Kabul tarihi 03.07.2005. Ne diyor bu kanun?

Mad:6-BİRLEŞME VE KATILMA:

“Belde, köy veya bunların bazı kısımlarının bir başka beldeye katılabilmesi için bu yerlerin meskün sahalarının katılınacak beldenin meskün sahasına uzaklığı 5.000 (Beşbin) metreden fazla olamaz.

Bir belde veya köyün veya bunların bazı kısımlarının meskün sahasının, komşu bir beldenin meskün bir sahası ile birleşmesi veya bu sahalar arasındaki mesafenin 5.000 metrenin altına düşmesi ve buralarda oturan seçmenlerin yarısından bir fazlasının komşu beldeye katılmak için başvurması halinde, katılınacak belde sakinlerinin oylarına başvurulmaksızın, katılmak isteyen köy veya belde veya bunların kısımlarında başvuruya ilişkin oylama yapılır...”

Köylümüzü ilgilendiren bu madde kimlerin yetkili imzalarıyla uygulanır açıklamasıyla devam ediyor. Bu maddenin birinci paragrafında Belediye ile köyün 5.000 metre olması şartı var. İkinci paragrafında da bu mesafenin 5000 metrenin altına düşmesi halinde, bu bölgelerde oturan seçmenlerin yarısından bir fazlasının müracaatı söz konusu.

2005 yılı Temmuz ayında çıkan bu yasadan öncelikli biçimde belediyelerin, köylerin, köylerden sorumlu muhtarların ve birliklerin ve de Ziraat Odalarının haberi olup, tabanlarını bu konuda bilgilendirmeleri gerekirdi.

Gelişmeleri basından takip ettiğimiz kadarıyla, olay sanki yeni gündeme getirilip uygulamaya konacakmış gibi tartışılıyor olması. Bu konuda Belediye Meclisi böyle bir yasanın getirdiği avantajı Belediye meclisinde görüşmeye açarak beyin jimnastiği çalışmalarını başlatıyor.

Gündeme oturan haber 19 köyümüzün sakinlerin köy olma avantajlarını kaybedecekleri endişesiyle tedirgin ediyor, oylarıyla seçtikleri muhtarlarını haklarını savunamadıkları için suçluyor. Muhtarlar ise bağlı oldukları birliklerinin konu ile ilgili bilgilendirme yapmadıklarından iki arada bir derede kalmanın ezikliğini yaşıyor.

Şimdi ne olacak? Mevcut yasa yürürlükte kaldığı sürece yasa uygulayıcılarına sözümüz olmayacak. Bu uygulamanın kafalarda yarattığı karmaşayı ortadan kaldırmak için taraflar bu konuda bilgilendirilip Belediyeye katılındığında fayda ve zarar ortaya konacak.

Bu yazı toplam 562 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim