• BIST 103.024
  • Altın 379,240
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C

2. Eğitim Bölgesi-1

Mustafa Namdar

Sanki yılsonu yorgunluğu. Sanki konuş konuş ne oluyor ki yılgınlığı. Katılımcıların çoğu yaşadıklarını kendi içinde saklama eğiliminde. Eğitim-öğretimde yılsonu gelmiş değişen pek birşey yok. Değişen kısırdöngü içindeki değirmen taşları sanki, birbirini aşındırıyor gibi. 2005-2006 eğitim-öğretim yılsonu yapılması gereken 1.ve 2.eğitim bölgeleri danışma kurulu toplantılarından 2.bölgede Atatürk Lisesi Konferans Salonu’ndayım. 2.bölgede bulunan okul müdürlerimiz, okul aile birliği, sivil toplum ve kamu kurum temsilcilerimiz salonda. Bütün bir yılın değerlendirmesinde takımın en değerli elemanları öğrencilerimiz, sanki yok gibiler. Takım oyunundaki başarı ve başarısızlıkta, teknik kadronun yaklaşımlarını en iyi anlatabilecek olanlar neden olmazlar, böylesi ciddi değerlendirmelerde, onun da ayrıca irdelenmesi gerek...

Toplantı 2.Eğitim Bölgesi Koordinatör Müdürümüz Sn. Remzi Kocaman tarafından açıldı. Sn. Kocaman, geçmiş dönemlerde bu toplantılarda nelerin gündeme geldiğini, ne kararlar alındığını, alınan kararların kendi prosedürü içinde nerelerde nasıl müzakere edildiğini ve hangilerinin üst makamlara iletildiğini anlattı.

Genel anlamda ilköğretimlerdeki yeniden yapılanmayı, disiplin olaylarını açık bir dille anlattıktan sonra, ilimize gelip iki gün boyunca incelemelerde bulunan Genel Müdürlerin çalışmaları ve Milli Eğitim Bakanımız Sn. Hüseyin Çelik’in katıldığı değerlendirme toplantısından detaylı bilginin ilgililer tarafından verileceğini, bu arada ihtiyaçların tespit edildiğini ve noksan donatı malzemelerinin gönderileceğini, ikili öğretim yapan okulların nasıl rahatlatılacağının görüşüldüğünü, başlıklar halinde açıklamasız bilgi verdi.

Bu öğretim yılında cep telefonuyla ilgili bir disiplinsizlik olayının yaşandığını, öğretmen durumlarının norm kadro değerlendirmesinin yapıldığını, özelleştirilen işletmelerden 170 personelin dağıtımının yapıldığını, okul aile birliklerinin güçlendirilmesi gerektiğini, yardımcı hizmetler konusunda İl Özel İdarelerinin yardımcı olmasının gündeme getirilip konuşulduğunu açıkladıktan sonra, katılımcılardan, yılın değerlendirilmesine yönelik görüşlerinin ne olduğunu sordu.

Salonda bir sessizlik. Sanki kimse konuşmak istemiyor gibiydi. Bu durum geçmişte yapılan konferanslardan birini aklıma getirdi. Çiftçilerimiz için çok önemli olan gübreleme konusunda Bolu’nun tarımsal geleceğine ait çok değerli bilim adamları, uzmanlar bilgi veriyorlardı. Konu tarım olmasına karşın, salonda çiftçiler adına iki köy muhtarımız vardı. Konferansın sonunda salondan çıkarken, muhtarın biri diğerine sesleniyordu. La Ahmet, ne var ne yok? Diğerinden cevap, “Ne olsun be! Otduk otduk gidiyoz...” Bu toplantıda böyle mi olacaktı? Biz de oturup oturup gidecek miydik? Bizler tribün seyircileri gibiydik. Yalnızca oynanan oyunun bize yansıyan yönünü görüyor, skora göre de ahkam kesiyorduk. Oysa; takım nasıl kuruluyor? Takıma teknik takdik kondisyon nasıl veriliyor? Malzeme ve beslenme nasıl oluyor bilgimiz yok. Eğer başarıda ortak karar için ortak görüşler alınması isteniyorsa, ailenin içinde olup, kendi mahremiyeti içinde birşeyler söyleme şansımız olsun diye düşündüm.

Oturum Başkanı Koordinatör Müdür Sn. Kocaman sessizliğin bozulması için biraz daha genel durumlardan söz ederek, konuşma ortamına zemin hazırlıyordu. Bu arada bir okul müdürümüz söz alarak, “Her okul kendi yaşadığı problemleri kendi içinde konuşup değerlendirse. Aile içi konuların genel olarak görüşülmesinin hoş olmadığı anlamında görüşünü belirtti.” Ve düşünceler yavaş yavaş ortaya dökülmeye başlandı. Neler mi gündeme geldi? İsim belirtmeden nelerin olması gerektiği, önlemler ve sıkıntılar olarak şöyle sıralayabilirim.

-Kayıt dönemlerinde gündeme gelen parasal sorunlar nasıl çözülecek?

-Kayıt işlemlerinde veli beyanı esas alınarak yapılan kayıtlardaki idarecilerin tedirginliği. Yalan beyanın takibi sonunda ortaya çıkacak olumsuzluklara ait fatura kime çıkacak rahatsızlığı.

-Atatürk İlköğretim Okul inşaatının Kültür ve Tabiat Varlıkları’na takılması. Burada şu anda yalnızca bahçe düzenlemesine ait çalışmaların olduğu. Önümüzdeki öğretim yılında da ikili öğretime devam edileceği.

- Atatürk Lisesi’nde de aynı sorunların yaşandığı. Defterdarlık ve Milli Emlak’taki kayıtlara göre tapusunun çıkarıldığı, Burada da daha önce bir ilkokul vardı diye işlemlerin takip edilebileceği,

-Ön şartsız kayıt işlemlerinde sorunlar çıkabileceği. (İkamet belgesi, fatura, veli beyanı).

-Beyan esasına göre kayıtlarda yığılmalar olursa nasıl önlem alınacağı.

-Sınıf mevcutları Türkiye standartlarına göre 26 olması gerekirken, bazı okullarımızın sınıflarında yığılmalar var.

29.06.2006

Bu yazı toplam 440 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim