• BIST 116.829
  • Altın 322,454
  • Dolar 6,0825
  • Euro 6,6031
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 6 °C

2 sendika greve çıktı!

2 sendika greve çıktı!
Türk Sağlık Sen ve SES sendikaları, sağlık çalışanlarının zor koşullarda çalıştırıldıklarını, problemlerinin giderek arttığını söyleyerek13 Mart ve Tıp Bayramı olan 14 Mart günü tüm ülkede olduğu gibi Bolu’da da bir günlük iş bırakma eylemine gittiklerin

Haber: Özge ELÇİ

Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Hakan Koca, sağlık çalışanlarının problemlerinni giderek arttığını söyleyerek sıkıntıları sıraladı. Koca, “Şiddet, yetersiz istihdam, ağır iş yükü, bitmek bilmeyen nöbetler, yapılan haksız uygulamalar nedeniyle sağlık çalışanları ağır bir tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadırlar.

‘ŞİDDET, AĞIR İŞ YÜKÜ, BİTMEYEN NÖBETLER...’

Bunların yanı sıra sağlık çalışanları için  tüm memurların maaşla aldığı sabit ek ödemelerin her ay geciktirilerek yatırılması, yoğun çalışmaya rağmen performans ücretlerinin 1.5 TL gibi komik ücretlere inmesi ve ekonomik kayıpların dayanılacak sınırı çoktan aşması gibi durumlar yaşanmaktadır. Emeklilikte bekleyen sefalet ile ilgili de sürekli topun taca atılması çalışanda dayanılacak hal bırakmamıştır.

Türk Doktorlarının sorunlarına sürekli kulak tıkanarak yabancı doktor rüyalarına dalınmakta, niteliği olmadan ucuz iş gücü için ince hesaplar yapılarak, yabancı doktor rüyalarına dalınmaktadır.  Asistanlar,36 saate varan nöbetlerde helak olmakta, hemşireler, ebeler, sağlık çalışanları ağır iş yükü altında adeta kan ağlamaktadırlar.

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına angarya Cumartesi nöbeti dayatılmakta ve pazarda çalışacaksınız denilerek hızla köle sistemine dümen kırılmaktadır.  Kamu hizmeti yürüten ama kadro talepleri yerine getirilmeyen kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil ebe hemşireler ve 4/C’liler umutsuzluğa sevk edilmektedir.  Memurlarımız yok sayılmış, Hizmetliler görevini yaptıkları memur kadrosuna atanmamıştır” dedi.

‘LÜTUF DEĞİL HAK İSTİYORUZ’

Sağlık Bakanlığı’nın ''Şifa Veren Ele Vefa'' adlı bir programını hatırlatarak “Öncelikle belirtmek isteriz ki Bakanlık hiçbir zaman sağlık çalışanlarına vefa göstermemiştir. Şifa veren elleri sorunları ve dertleri ile baş başa bırakmıştır.  Süslü toplantılarla bu işi geçiştirmeyi adet edinmiştir.

Bu toplantıda Sayın Başbakan sağlık çalışanlarının hakları ile ilgili bazı açıklamalar yapmıştır. Nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapacağız demiştir. Bir saatlik nöbet ücreti bir doktor için şu anda  7 TL, ebe hemşire arkadaşlarımız için  4.7 TL’ dir. Bu komik ücretlerin yüzde 50 artması çok büyük bir müjde midir ? Nöbet ücretlerinde gerçek bir müjde verilmek isteniyorsa bir saatlik çalışma karşılığında alınan ücret nöbet ücreti olarak ödenmelidir.

70 yaşına kadar istenirse çalışılabilecekmiş, biz 70 yaşına kadar çalışma değil, emeklilikte rahat etmek ve insanca bir ücret almak istiyoruz. Bunun için döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasını talep ediyoruz.  Bugün şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasına yönelik düzenleme var olmasına rağmen tam uygulanmıyor. Gözaltı süresini uzatınca şiddete çözüm mü bulunacaktır ?

Yıpranma payı ile ilgili çalışma yapılıyormuş, yıpranma payı için 1 senedir aynı sözler söyleniyor. Somut bir adım, ortaya çıkmış bir icraat yok. Artık siyasetçinin iki dudağı arasından öteye gitmeyen vaatlerden bunalan çalışanlar;  devletin somut adımlarını, hayata geçen uygulamalarını görmek istiyor” diye konuştu.

‘CUMA VE CUMARTESİ İŞ BIRAKIYORUZ’

Sağlık çalışanları olarak lütuf beklemediklerini sadece hak talep ettiklerini söyleyen Koca, “Haklı taleplerimizi dile getirmek ve çalışanların talepleri karşısındaki vurdumduymazlığa tepki olarak Tıp Bayramı Arifesinde 13 Martta iş bırakıyoruz. Çalışanların taleplerinin yerine getirilmesi ve Türkiye kamuoyunda tekrar güçlü bir şekilde gündeme gelmesi adına yaptığımız bu eylemle alanlara çıktık ve yetti gari diyoruz. Ayrıca 14 Mart Cumartesi günü de kararlığımızı devam ettirip, aile hekimliklerinde ve TSM’lerde Cumartesi nöbetine hayır diyerek iş bırakacağız” ifadelerini kullandı.

SES DE GREVDE

SES Bolu Şube Eşbaşkanı Bircan Öztop da 13-14 Mart günleri grevde olacaklarını söyleyerek açıklamalarına “Herkes için sağlık; sağlık hizmetini alan için de, sunan için de” ifadeleriyle başladı. Öztop, Sağlık Bakanının grev kararı için “Her şey iyi giderken bu iş bırakmaya anlam veremiyorum” ifadelerini kullanmasına yanıt olarak sağlık çalışanlarının koşullarını sıraladı.

ZOR KOŞULLARI SIRALADI

“Bakın bizler nasıl, hangi koşullarda çalışıyoruz” diyen Öztop, “Özelde ciro, kamuda performans baskısı, Yönetici/amir baskısı, kötü muamele, yıldırma,

Şiddet tehdidi, Havasız, penceresiz, aydınlatmaları kötü çalışma alanları, Kendi görevimiz olmayan işleri yapmaya zorlanma, İş güvencesiz, taşeron sistemi, Her gün başka bir semt polikliniğine rotasyonlar, Özellerde aylarca maaşsız çalışma, Öğle yemeği için verilebilen yarım saatlik aranın dışında molasız, adeta nefes almadan çalışma, Polikliniklerde günde 80, 100, 150 hasta bakılması, Birinci basamakta 2000 yerine 3600 kişiye varan bir nüfusa hizmet verilmesi,

Bir gün gündüz bir gün gece çalışılan acil servislerdekimi zaman tek bir hekimin günde 500 hasta bakması, 36 saat kesintisiz çalışma,servis nöbeti tutan öğretim üyeleri, 7 gün 24 saat icap nöbeti ve bütün bu ağır çalışmanın sonunda, emeklilikte sefalet ücreti” dedi.

SES’İN TALEPLERİ

Sağlık Bakanlığı’ndan taleplerini de dile getiren Öztop, “İnsanüstü bir çabayla, insanlık dışı koşullarda çalışıyoruz. Çalışma koşullarımız acilen düzeltilsin. 

Çalışırken de emeklilikte de insanca yaşayabilecek güvenceli bir gelir talep ediyoruz. Yıllarca haftada 40 saatlik yasal sürenin çok üzerinde ve ağır koşullarda çalıştığımız halde bugüne dek bir türlü verilemeyen fiili hizmet zammını talep ediyoruz. Sağlık alanındaki mesleki eğitimin niteliği giderek bozulmakta, bu halkımızın geleceğini tehdit etmektedir. Sayıyı değil niteliği önceleyen bir politikayı talep ediyoruz. 

2007 sonrası hemşirelik mesleğine açıklık getiren yasa ve yönetmelik hükümlerinin gereğini yapmadığınız gibi, bu hükümleri  kısa bir süre sonra ardı ardına  yaptığınız başka düzenlemelerle işlemez hale getirdiniz. Böylece meslek yok olma aşamasına geldi. Bu duruma son vermek üzere gereken düzenlemeleri derhal yapınız.  Nitelikli sağlık hizmetine bütün yurttaşlarımızın ücretsiz ulaşabilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.  

BAKANLIĞA AÇIK ÇAĞRI

Öztop, son olarak şunları ifade etti; “Bakanlığa çağrımızdır. Birinci basamakta çalışanlarına her gün yeni bir görev dayatmaktan vazgeçin.  Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. Ocak ayı başından beri her Cumartesi günü olduğu gibi 14 Mart’ta da aile hekimlerinin ve ASM çalışanlarının nöbet direnişinin süreceğini buradan bir kez daha hatırlatıyoruz.  Biz sağlık alanındaki tüm örgütler dayanışma içinde mücadelemizi ‘herkes için, alan için de veren için de sağlık’ gerçekleşene dek sürdüreceğiz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim