• BIST 97.886
 • Altın 277,631
 • Dolar 5,8286
 • Euro 6,4899
 • Bolu 13 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 17 °C

2015-2016 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI AÇILDI

2015-2016 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI AÇILDI
2015-2016 eğitim - öğretim yılı ülke genelinde olduğu gibi Bolu'da da düzenlenen törenler ile başladı.

Haber Foto Galeri İçin Tıklayınız..

Bu kapsamda Bolu Valisi Aydın Baruş, İzzet Baysal İlkokulunda düzenlenen törene katılarak, yeni eğitim-öğretim yılının öğrencilere, öğrenci ailelerine ve tüm eğitim camiasına hayırlı olması temennisinde bulundu.

İzzet Baysal 50. Yıl İlkokulunda düzenlenen törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Garnizon Komutan Vekili ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Türker Yılmaz,Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, kamu kurumlarının müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlarken tüm öğrenciler adına 4-D sınıfı öğrencisi Yiğit Talha Mert bir konuşma yaparak okula yeni başlayan öğrencilere "Hoşgeldiniz" dedi.

Programın devamında son TEOG sınavının Türkiye birincileri arasında yer alan ve Özel Koç Lisesi'ne yerleşen Reyhan Sıla Erdoğan konuşarak, öğrenci arkadaşlarına tavsiyelerde bulundu ve kendisinde emeği olan öğretmenlerine teşekkür etti. Erdoğan'a konuşmasının ardından Okul Aile Birliği tarafından alınan ödülünü Bolu Valisi Aydın Baruş verdi.

Anasınıfı öğrencisi Sevde Türkcan'ın 'Okulum' isimli şiirini okumasının ardından Okul Müdürü İsmail Saykı bir konuşma yaparak okulları ile ilgili bilgiler verdi.

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu ise her yıl daha iyisini nasıl yapabiliriz diye çalıştıklarını ifade ederek, eğitimde her şeyin öğretmende başlayıp öğretmende bittiğini dile getirdi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, en büyük geleceğin öğrenciler olduğunu ifade ederek, "Geleceğimiz okul, aile, öğretmen iş birliği ile nakış nakış işlemeye çalışıyoruz. Tepeye ulaşmak önemli. Şans bazen bizleri tepeye ya süründürerek ya da kanatlandırarak götürür. Ben buradan şahsınızda tüm öğretmenlerin ve bende emeği olan öğretmenlerimin önünde saygı ile eğiliyorum. Bir de öğretmenlerimizden ricam olacak. Öğretmenlerimiz, çevreye duyarlı gençler yetiştirmekte biraz daha duyarlı olsun. Yeni eğitim- öğretim yılı ilimize ve ülkemize hayırlı olsun" dedi.

Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise "Her yıl özellikle bu programa gelmeye çalışıyorum. Ben anne ve babası öğretmen olan eşi öğretmen olan bir insanım. Bu yüzden bu eğitim-öğretim yılının açılışının ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Burada olmaktan dolayı çok da mutluyum. Umarım her yıl üstüne koyarak git gide başarısı çok yüksek bir il oluruz. Bu kapsamda tüm eğitim camiasının eğitim-öğretim yılını kutluyorum" şeklinde konuştu.

"EĞİTİM, BİR ULUSUN , BİR MİLLETİN GELECEĞİNİ İNŞA ÇABASIDIR"

"Öncelikle 2015-2016 eğitim-öğretim yılının tüm çocuklarımıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, öğrenci ailelerimize Bolumuza ve ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum" diyerek konuşmasına başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş,"Eğitim, bir ulusun , bir milletin geleceğini inşa çabasıdır. Eğitim sadece tek yönlü bir uğraş değildir. Maddi ve manevi yönleriyle eğitim tam bir bütündür. Bu yönlerden birinin eksik kalması geleceğinizi riske atar. Eğitimin temel amacını, bugünün nesillerini geleceğe hazırlamak olarak tarif ediyoruz. Bugünün nesillerini geleceğe nasıl hazırlayacağız, eğitimde neleri amaçlayacağız? Eğitimin esas gayelerinden biri bireyler ve millet olarak uygarlık yarışında daima önde olmaktır. Mustafa Kemal Atatürk bunu muasır medeniyet seviyesi olarak belirlemiştir. Biz bu yarışta hem fertler olarak hem de tüm ulus olarak daima önde yer almanın çabası içerisinde olacağız. Hem kendimizin hem ailemizin hem de ülkemizin hayat ve medeniyet mücadelesine katkı sunmayı amaçlayacağız. Eğitimde sadece geleceğini garanti altına almayı amaçlayan nesiller değil medeniyet ve gelecek tasavvuruna sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlamalıyız. Bu bireyler sadece kendisi için değil, milletinin ve tüm insanlığın sorunlarına karşı duyarlı nesiller olmak zorunda" ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARIMIZ ATALARIMIZIN BİZLERE EMANETİDİR"

Konuşmasının devamında çocukların birer emanet olduğunu ve bu emanete en az aileleri kadar sahip çıkmak zorunda olduklarını söyleyen Vali Baruş, "Bu amaçları gerçekleştirecek nesiller nasıl olmalıdır? Düşüncenin gökkuşağındaki bütün renkleri sevmesini ve onlardan istifade etmesini bilen, her türlü fikre açık, peşin hükümlere iltifat etmeyen ve daima araştıran, okuyan, kitap sevgisini kalbinde taşıyan olmalıdır. Bir düşünürün tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum. Düşünür dünyayı bir kovana, kitapları çiçeklere, zihinleri de arılara benzetmektedir. Önemli olan çocuklarımızın zihinleri ile bu çiçeklerden en güzel balı almasını sağlamak ve bu balı diğer tüm insanlığa hediye etmektir. Bunun için de daima sorunlara karşı çözüm üretebilen, kim var denildiğinde sağına soluna bakmadan ben varım diyebilecek kadar özgüveni yüksek, kendi aklı ile düşünen, kendi gönlü ile hisseden, nesne durumunda değil özne durumunda olan, maruz kalmayan, bizzat kendisi seçen, girişimci, yenilikçi bir ruha sahip, milli kültürümüzden ve insanlığın ortak değerlerinden ilham alan, tarih şuuruna, milliyet şuuruna, kişilik şuuruna sahip, zihni ve gönlü ile hakikati kavrayabilen, merakını madde dünyasına çivilemeyen, beşeriyi ilahi olarak kutsallaştıran bir nesil yetiştirmeyi amaçlamalıyız. Bu neslin yetişmesindeki en önemli pay sahibi muhakkak ki öğretmen arkadaşlarımız olacaktır. M. Kemal Atatürk öğretmenlere hitaben "Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir" demiştir. Bunun için öğretmenler olarak yarının zaferlerinden de bozgunlarından da biz sorumluyuz. Yarının zaferlerinde en büyük pay sahibi olacak sizlersiniz. Toplum yöneticileri ve idareciler olarak sorumluluk ruhu ile gece gündüz çalışmak, mazeret üretmenden iş yapmak ve çocuklarımızın eğitim imkanlarını en iyi hale getirmek, hepimizin boynunun borcudur. Çocuklarımız atalarımızın bizlere emanetidir. Bu emanetlere aileler kadar, okullarımızda görev yapan yöneticilerimiz ve bizler idareciler olarak sahip çıkmalıyız. Bu emaneti en iyi şekilde yetiştirerek, geleceğin Türkiye’sine hediye ederek bu millete karşı olan borcumuzu ancak ifa etmiş oluruz. Değerli aileleri olarak, çocuklarımızla daima arkadaş olmak, maddi desteği çocuklarımıza yeterli görmemek, onların her zaman moral desteğine de ihtiyaçları olduğunu bilmek zorundayız. Her zaman oların yanında, onların ruhsal dünyalarını geliştirici mahiyette, onlarla ruh arkadaşı olmak durumundayız" dedi.

"YÜCE ALLAH BÜTÜN ÇOCUKLARIMIZA ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN"

Eğitimde her yıl üste koyarak daha başarılı bir hale gelmeleri gerektiğine vurgu yapan Vali Baruş, "2015-2016 eğitim-öğretim yılında Bolu'nun şimdiye kadar sağlamış olduğu başarıları daha üst seviyeye taşıyacağının inancındayım. TEOG sınavında Türkiye'nin en başarılı ilk on ilinden biri olmak hepimizi gururlandırıyor. Biraz önce konuşan değerli kardeşimiz Türkiye birincilerinden biri olarak hepimizin göğsünü kabarttı, ama bu sayıyı artırmalıyız. Bunlar hiçbir zaman bizi tatmin edemez. Yine üniversite sınavlarında Türkiye ortalamasının üzerinde başarı elde etmemize rağmen istenilen seviyede olduğumuzu söyleyemeyiz. Bu nedenle özellikle liselerde görev yapan arkadaşlarımızı hep birlikte çocuklarımızı daha ileriye taşımak için gönül birliği ile çalışmaya davet ediyorum. Meydana gelecek eksikliklerde, sıkıntılarda biz daima yanınızda olacağız. Yaşanan sıkıntılardan tabi ki bizlerde sorumluyuz. Bu sorumluluğu en iyi şekilde idrak ederek, bu başarımızı yıldan yıla artırarak, Bolu'yu eğitimde de en iyi illerden biri haline getirme amacındayız. Bu vesile ile 2015 - 2016 eğitim - öğretim yılının ilimizde görev yapan 3 bin 600'ün üzerinde öğretmenimize, 48 bin civarındaki öğrencimize, öğrenci ailelerimize ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Eğitim- öğretim faaliyetlerinde Yüce Allah bütün çocuklarımıza zihin açıklığı versin, onların yardımcısı olsun. Emekli olan öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum bu dönemde eğitim yapacak tüm öğretmen arkadaşlarıma başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

VALİ BARUŞ ANASINIFI VE 1'İNCİ SINIFLARI GEZDİ

Programın devamında okula yeni başlayan 1'inci sınıf öğrencilerine üst sınıf öğrencileri tarafından çiçek takdim edildi. 2-D sınıfı öğrencisi Dilay Erözen tarafından şiir okunmasının ardından salon programı sona erdi.

Program sonunda Bolu Valisi Aydın Baruş yapımı tamamlanıp eğitim ve öğretime açılan İzzet Baysal 50. Yıl İlkokulu ek binası ve Refikaana Anaokulu sınıflarını gezdi. Burada öğrencilerle sohbet eden ve aileler ile de görüşen Vali Baruş, öğrenciler ile de bol bol fotoğraf çektirdi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • 1. yılında 2023 Eğitim Vizyonu ele alınacak22 Ekim 2019 Salı 11:38
 • Seçilen projeler hibe alacak22 Ekim 2019 Salı 11:36
 • 3 kişiden 1’i adliyeye sevk edildi22 Ekim 2019 Salı 11:33
 • Fay Yamaner’den Altın Fırsat Günleri22 Ekim 2019 Salı 11:00
 • Geleneksel Hoş geldin Yemeğine yoğun ilgi22 Ekim 2019 Salı 10:58
 • Akaryakıta zam22 Ekim 2019 Salı 10:54
 • Fatih Başkan, sözlerini bir bir yerine getiriyor22 Ekim 2019 Salı 10:39
 • Özcan'dan, Yüksel'e ziyaret22 Ekim 2019 Salı 10:23
 • 11 Milyon fidan projesi22 Ekim 2019 Salı 10:22
 • BAİBÜ sınıfta kaldı22 Ekim 2019 Salı 10:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim