• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • Bolu 0 °C
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara 6 °C

27 MAYIS

Hasan Dinç

 

Yakın siyasi tarihimizde iki önemli 27 Mayıs vardır. Bunlardan biri 1960 yılında yapılan ve Demokrat Parti iktidarına son veren ihtilal olup sonuçları itibariyle büyük acılara sebep olmuş, biri başbakan olmak üzere iki bakanın idam edilmesine ve bir bakanın intiharına zemin hazırlamıştır. Ayrıca toplumun büyük çoğunluğunu kuyruk gibi demokratik terbiye ile izahı mümkün olmayan hakaretlere maruz bırakmış, bayram olarak kutlanılması kararlaştırıldığı için millet kan ağlarken bayram yapmak mecburiyetinde bırakılmıştır. Kurulan yeni siyasal düzen uzun yıllar millete rağmen devam ettirilmiş, nihayet 12 Eylül askeri darbesiyle sona erdirilmiştir.

Yakın tarihimizin yukarıdaki kadar bilinmese de ikinci önemli olan olayı ise 27 Mayıs 1980 yılına ait olanıdır. Bu tarih dost düşman herkesin ortak kanaati ile Cumhuriyet Türkiye’sinin gelmiş, geçmiş en dürüst, gümrük kapılarında kurduğu namuslu kadrolarla kaçakçılığı önlemiş, rüşvet ve kayırmacılığa son vermiş büyük devlet adamı Gün Sazak’ın akşam saatlerinde bir gezi dönüşü evinin önünde katledildiği tarihtir.

Bazı rakamlar söylenildiğinde hemen önemli çağrışımlara sebep olur. Meselâ 31 denildiğinde hemen 31 Mart hadisesi akla gelir. 12 denildiğinde 12 Mart 1971 olayı, değilse 12 Eylül askeri darbesi akla gelir. On binlerce insanımızın hapislere tıkıldığı, suçsuz bazı gençlerin idam sehpalarına çıkarılışı ve çok sayıda insanımızın yurt dışına kaçmak zorunda kaldığı karanlık bir dönem gözümüzün önünde canlanır. 28 deyince 28 Şubat olayını, zorlamalarla bir hükümetin nasıl istifa ettirildiği, milli iradenin nasıl ayaklar altına alındığını hatırlarız. Milletimize böyle kötü çağrışımlar yaptıran rakamlardan biri de hiç kuşkusuz 27 sayısıdır. Bu sayı başta 27 Mayıs darbesini, yüzlerce Demokrat Partili yöneticinin uydurma gerekçelerle hapislere atıldığını, halkın çok büyük bir çoğunluğunun Demokrat Partiye oy vermesi nedeniyle aşağılanıp hakarete uğradığı o uğursuz dönem hatıra gelir. Resmi bayram olması nedeniyle halkımız içi kan ağlayarak bayram yapmak zorunda bırakıldığı o dönem halen milletimizin hafızasında taptaze yaşamaktadır. Zaman içinde önce bayram olmaktan çıkarılan bu tarih zamanın uyduruk mahkemelerince yargılanıp mahkûm edilenlere iade-i itibar edilmiş ve devlet arşivlerindeki kötü sicilleri aklanmıştır. Ancak bütün bunlara rağmen millet vicdanında açtığı derin yaralar kabuk bağlasa da henüz iyileşmemiştir.

İşte 27 sayısının bize hatırlattığı o uğursuz olaylardan biri de Gümrük ve Tekel Bakanı büyük devlet adamı GÜN SAZAK BEYİN şehit edildiği tarihtir. Hiç şüphesiz yakın tarihimizin önemli bir dönüm noktası 1980 yılıdır. Bu yıllarda genç cumhuriyetimiz çok ciddi krizlerle karşılaşmış, milletimiz sağ-sol diye siyaseten kutuplaşarak önemli bir yarılmayı yaşamıştır. Günde 20-25 siyasi öldürülme olayı olur, bazen de kitlesel katliamlar yaşanırdı. O tarihlerin önemli siyasi liderlerinden olan MHP Genel Başkanı Merhum Alpaslan TÜRKEŞ o günlerde bir cenaze töreninden sonra “Cenaze kaldırmaktan siyaset yapmaya fırsat bulamıyoruz” sözüyle durumu çok kısa fakat veciz bir şekilde ifade etmiştir. Seksen öncesi sağın en güçlü ve iktidar partisi Adalet Partisi, lideri de Rahmetli Süleyman Demirel’di. Rahmetli Demirel “Yollar yürümekle aşınmaz” anlayışıyla bazı sol örgütlere göz yummuş, sonucu milletimize pahalıya mal olmuştu. Bu dönemden en fazla etkilenen siyasi parti ise şüphesiz Milliyetçi Hareket Partisi olmuştur. Beş bine yakın mensubunu kaybetmiş, ondan kat, kat fazla sayıdaki mensubu ise yaralanmıştır. İftiralarla bir o kadar mensubunu ise hapislere göndermek zorunda kalmıştır.

İşte o beş bin şehidin serdarı şüphesiz GÜN SAZAK Bey’dir. Gün Sazak Bey 1977 seçimlerinden sonra kurulan İKİNCİ MİLLİYETÇİ CEPHE HÜKÜMETİNDE parlamento dışından MHP’yi temsilen atanan Gümrük ve Tekel Bakanıdır. Kısa ömürlü bu hükümet Merhum Gün SAZAK Bey gibi büyük bir devlet adamını ortaya çıkarmış, Türk siyasetine bu namuslu insanı kazandırmıştır. Sayın Namık Kemal Zeybek gibi o zamana göre çok genç olan bir bürokratı müsteşar yapmış, onun getirdiği dürüst, namuslu, vatansever ülkücüleri bakanlık yönetim kademelerine ve gümrük kapılarında görevlendirmiş, meşru olmayan hiçbir işe geçit vermemişlerdir. Bundan derin rahatsızlık duyan uluslararası kaçakçılık şebekeleri oluşturdukları bir havuzda biriktirdikleri büyük paralarla bazı politikacıları satın almış ve hükümet düşürülmüştür. Yakın siyasi tarihimizde Güneş-Motel diye bilinen pazarlıkla Satın alınan 12 AP’li milletvekilinden on biri bakan yapılmış ve Merhum Ecevit başkanlığındaki CHP hükümeti kurulmuştur.

Kurulan bu CHP hükümetinde Tuncay Mataracı Gümrük ve Tekel Bakanlığına getirilmiş, o zamanı yaşayanlar hatırlarlar ağırlığınca altınla kaçakçıların mükâfatlandırdığı kişi olmuştur. Böylece uluslararası kaçakçı şebekeleri istedikleri ortamı tekrar yakalamışlardır. Bu kaçakçı şebekeleri sadece kaçakçılık yapmakla kalmamışlar, kendilerine kaçakçılık yapma fırsatı tanımayan GÜN SAZAK BEY’i de cezalandırmak yoluna girmişlerdir. Taşeron olarak işbirliği yaptıkları DEV-GENÇ terör örgütüne GÜN SAZAK BEY’i öldürme görevini vermişlerdir. Siyasi tarihimizin bu önemli cinayetini işleyenler ülkeyi terk etmiş ve yurt dışına kaçmışlardır. Bu katillerden Cengiz Gül Belçika’da, CHP Antalya Milletvekili Ahmet Altun’un kardeşi Cemal Altun ise Almanya’da yakalanmıştır. Cemal Altun yargılanırken mahkeme camından atlayarak intihar etmiş, sırlarıyla gömülmüştür.

Bir insanı dostlarından ziyade siyasi rakiplerinin ifadeleriyle tanımak daha doğru bilgi sahibi olmaya yeterlidir. Biz Merhum GÜN SAZAK BEY’i bir de siyasi rakibi o dönemin CHP milletvekili olan meşhur Süleyman Genç’in tanıklığı ile tanıyalım. Süleyman Genç 1979  bütçe görüşmeleri sırasında meclis kürsüsünden GÜN SAZAK için “Ben inceledim. Cumhuriyet kurulduktan bu yana gümrüklerdeki soyguna, fikri ve felsefesi benimle yüzde yüz ters olan GÜN SAZAK önlemiştir” diyerek Onun dürüstlüğüne, doğruluğuna, faziletine meclis tutanaklarında ebediyen yaşayacak tanıklık yapmıştır.

Biz o dönemin hengamesi içinde hayatlarını kaybeden başta GÜN SAZAK olmak üzere bütün vatansever ülkücüleri rahmetle anıyor, mekanlarının cennet olmasını diliyorum.

PAZARTESİ YAYINLANMASI GEREKEN YAZIMI RAHATSIZLIĞIMDAN DOLAYI BÜGÜN YAYINLANDI. OKUYUNCULARIMDAN ÖZÜR DİLİYORUM

 

 

Bu yazı toplam 1482 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim