• BIST 117.741
  • Altın 399,965
  • Dolar 6,8523
  • Euro 7,8235
  • Bolu 18 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

2M KURALINA UYMAK LAZIM

Bulut Altundal

Bilindiği üzere bu küresel salgın koronavirüs tüm hayatımızı ele geçirdi. Bütün alanlarda hayat yavaşladı veya durma noktasında geldi. Şükür ki virüsün ülkemizdeki seyri yavaşladı da “normalleşme” adı altında yeni bir hayat modeli sunmaya başladı Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde Sağlık Bakanlığımız. Peki ya “yeni normal” hayata adapte olmanın koşulları nasıl belirlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hemen hemen her gün altını çizerek bunu belirtiyor.  KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT= MASKE+ SOSYAL MESAFE

‘Peki bu yeni hayata alışabilecek miyiz?’ diye şu sıralar gözlemler yapıyorum. Açıkcası biz bu işi beceremeyeceğiz gibi. Öyle ki yasak ve cezası olmasa maske takmayacak kimse. (Halen göze çarpan yerlerde gerek kendi halkımızın gerekse yabancı uyruklu misafirlerimizin maskesiz dolaştığını görebiliyorum.) Cezalarla, yasaklarla yaşama alışkanlığımızdan kurtulup gerçekten kendimiz için, yanlış olduğunu, etik olmayacağını düşündüğümüz için toplumsal yaşama kendi kurallarımızla katılım sağlayabilsek keşke.

Eleştiriyoruz, sürekli bir yasak geliyor, ceza kesiliyor diye. Ama bunda suçu sadece kurumlarda, yetkililerde aramamak da gerekiyor. E haliyle onlar da toplumun halini görüp karar veriyorlar. Uyarı diye yayınladıkları metinleri kimse umursamazsa tabi yasak gelir, tabi ceza kesilir. Ciddin kontrollü sosyal hayat yaşıyoruz mecburen. Devlet kontrolünde yani. Olsun, sağlığımızdan önemli mi? Bazıları için öyle, ama genelleme yapamayız.  Kısacası Sağlık Bakanı Koca’nın da değindiği gibi maske ve mesafe kuralına uymamız şart. Aksi halde normalleşme süreci dediğimiz şu zamanda bile bazı illerde olduğu gibi Bolu’da da önlenemez bir vaka artışı ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için de cadde ve sokakları doldurmak yerine zaruri olmadıkça evde durmaya devam etmemiz iyi olur. Ha yok “ille de çıkacağım” diyorsak da maskeyi aksesuar olarak değil cidden korunmak için takıp insanlarla temastan kaçınmalıyız.

“Amaannn, bunlar boş muhabbet, bir şey olmaz” naraları atanların da kendine gelmesi için illa etrafında bu salgına kapılıp sürünen birini mi görmesi gerekiyor, bilmiyorum ki… Hani illa canımız yanacak, ondan sonra imana geleceğiz. Bu iş böyle giderse zaten değil bu yıl, gelecek yılı da koronavirüsle koyun koyuna geçiririz. Kontrolü bu ölümcül virüse kaptırmaktansa maske ve mesafe kuralına uyup bizim ele almamız daha iyidir. Selametle….

Bu yazı toplam 2289 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim