• BIST 94.158
 • Altın 257,780
 • Dolar 5,7769
 • Euro 6,5197
 • Bolu 16 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 17 °C

34 YIL SONRA GELEN ZAFERiN ÖYKÜSÜ

34 YIL SONRA GELEN ZAFERiN ÖYKÜSÜ

Seçim onun işi

 Hiç kolay değildi CHP'nin Bolu'da 34 yıl sonra kazandığı bu zaferin röportajını yapmak. Ben dahil Bolu'da yaşayan binlerce insan o tarihlerde henüz doğmamıştık bile. Bir siyasi parti düşünün 34 yıl önce milletvekili çıkarma olanağı buluyor, 2011'e kadar bütün genel seçimlere katılıyor; değil milletvekili çıkarmak kapısına bile yaklaşamıyor. Bu azmin zaferi değil de ne? Bu zafer öyküsünün ardındaki giz ne? CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu üst üste 3 kez Mudurnu Belediye Başkanlığını kazanmış. Açıkçası seçim kazanmaya alışık biri. 12 Haziran Seçimleri'nde Tanju Özcan'ın parlamenter olarak gönderilmesinin arkasında Karakaşoğlu'nun seçim kazanma alışkanlığı mı var? Bütün eski başkanlar, örgüt büyük bir dayanışma örneği sergiledi. Bu inanmışlığın sebebi ne? Kılıçdaroğlu'nun partiye genel başkanlığı mı kenetledi örgütü? Yoksa Tanju Özcan'ın siyasal yaşamdaki çalışkanlığı mı? Kısacası bu zaferin öyküsünü zaferin mimarlarından CHP il Örgütü Başkanı Mehmet Karakaşoğlu' ndan dinledim.

1977 yılında Yener Bandakçıoğlu'nun il başkanlığını yaptığı örgütten Haluk Karabörklü ve Bayram Turan Çetin Milletvekili olmayı başarmış ve o tarihte CHP'li Neşet Akmandor Cumhuriyet Senatosu'na senatör olarak seçilmişti. O tarihten bugüne Bolu'da genel seçimlerde zafere ulaşamayan CHP'de bu seçim yüzler 34 yıl sonra yeniden güldü.  Haber: Mehmet KORKUSUZ

 Tanju Özcan'ın milletvekili adaylığı için 10 Ocak 2011'de CHP Bolu İl Başkanlığı'ndan istifa etmesinin ardından örgütün başına geçen Mehmet Karakaşoğlu, o günden bugüne örgütte yaptığı çalışmaları anlattı. Karakaşoğlu'yla yaptığımız röportaja kendisinin siyasi özgeçmişiyle başlamak istedim.

Siyasi geçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ben 1985 yılında kamudan istifa ettikten sonra o zamanki SHP'ye üye oldum. İlçe kongresinde de parti yönetimine girerek, ilçe sekreteri oldum. 1989 da partim beni Belediye Başkanı adayı olarak gösterdi. Mudurnu'nun sosyal demokrat ilk belediye başkanıydım. Art arda 3 dönem Belediye Başkanlığı yaptım.Çok partili hayata geçtikten sonra Mudurnu'da ki ilk sosyal demokrat belediye başkanı benim. Bu da gerçekten onur duyduğum olaylar arasında. Kaybettiğim seçimde daha önce kazandığım seçimlerin üstünde oy alarak kaybetmiştim. Mudurnu'da bin oyun altına düşmedim hiç.

Peki, 2004'ten 2011'e kadarki süreçte parti içerisinde hangi görevlerde bulundunuz?

2004'te Mudurnu Belediye Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra siyasete hiçbir zaman ara vermedim. 2004 yılında evimi Bolu'ya taşıdım. Çünkü çalışmaya ihtiyacım vardı. Çocuklarım öğrenciydi, ekonomik durumum çok iyi değildi. O günden bugüne partimle ilişkimi hiç kesmedim. Yönetim kadrosunda olmasam bile yönetici arkadaşlarımın verdiği görevi eksiksiz yerine getirmeye çalıştım. O zaman ki seçimlerde katkım neyse hepsini sundum. Referandum sonrası yapılan il kongresinde de il yöneticisi olarak görev aldım. 2007 Genel Seçimleri'nde Milletvekili adayı oldum. Özellikle 2007'de Kıbrısçık, Mudurnu, Seben, Göynük'te girmediğim köy, uğramadığım ev, sıkmadığım el kalmamıştı. Partime de çok ciddi bir katkı sundum o bölgede. Aldığımız oylar yetmedi ama 2009'da yine o bölgelerden ciddi oylar aldık. Hiçbir zaman için politikanın dışında kalmadım.

Peki, CHP İl Başkanlığı görevine gelişinizin öyküsünü bize anlatır mısınız?

Tanju Özcan'ın İl Başkanlığı'ndan istifa ettiği dönemde CHP İl Yönetim Kurulu üyesiydim. Yönetim kurulu kendi arasında görev taksimi yaptığında bana da il sekreterliği, yani il başkan yardımcılığı görevini verdi. Genel seçimler için Tanju Özcan milletvekili aday adayı olmak için görevden istifa etmek zorundaydı ve istifa etti.

Daha sonra…

Tanju Özcan istifa ettikten sonra il sekreteri olarak il başkanlığını vekaleten yürüttüm. Tüm ilçe başkanlarımızın, CHP'li Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyelerinin, merkez yönetim kurulunun ve il yönetim kurulunun ortak adayı olarak parti genel merkezine ismim sunuldu. Genel merkez atamasıyla il başkanı oldum. Hemen hemen herkesin desteğini alarak göreve gelmem beni heyecanlandırmıştı doğrusu.

İl başkanlığına gelişinizin ardından gerçekleştirdiğiniz ilk çalışmalar neler oldu?

Öncelikle parti içi barışı hayata geçirmeye çalıştım. Herkesin dikkatini çeken, benimde son derece şükran duyduğum eski il başkanlarımız örgüte ve adaylarımıza seçim süresince çok büyük destek verdiler. Tamamı toplantılarımıza geldiler ve bizlere gerekli taktikleri verdiler. Bu kamuoyunda güzel bir fotoğraf oluşturdu. CHP daha önceki seçimlere bölük pörçük giriyordu. Bu da kamuoyunda güveni sarsıyordu. Genel Seçimlerde örgüt kenetlendi. Örgüt birlik halinde adaylarının yanındaydı. Başarıda bunun çok büyük katkısı var. Öncelikle partinin temel taşı olan, partinin bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan il başkanlarının seçim sürecinde verdikleri bu katkıya, desteğe örgüt adına çok teşekkür ediyorum. Bir seçimin kazanılması için bir neden gerekmez birçok nedenin yan yana gelmesi gerekir. Bu nedenlerin yan yana geldikten oluştuktan sonra seçim kazanılır. Bu nedenlerde biri parti içi barış diyelim.

Peki, il başkanlığı görevine gelişiniz sonrası partinin eski yönetim kadrolarıyla yeni yönetim kadroları arasında nasıl böylesine başarılı bir birliktelik sağlamayı nasıl başardınız?

Eski il başkanlarımızla oturduk? Neyimiz var? Kim nerde hata yaptı? Onlar bir değerlendirme yaptılar. Bende il başkanı olarak yönetici arkadaşlarımla birlikte onları dinledik. Eleştirilerini dinledik. Haklı oldukları yanlarda vardı doğrusunu söylemek gerekirse. Bu anlatılanların sonrasında yeni bir sayfa açtık. Çünkü artık CHP'nin kendi içersinde kavgaya tutuşmaya, Türkiye'de iç barışın bozulmasına hiç tahammülü yok. Ülke bölünme noktasına gelmişti. Ülke büyük sıkıntılar içindeydi. Ülkede ki memur, emekli, kadın, işçi, esnaf rahat bir nefes almak istiyordu. Herkes bu bilinçle birleşti. Bütün gücüyle de seçime asıldı. Eğer CHP Bolu'da bir Milletvekili çıkardıysa; nedenlerinden ilk, demiyorum, tek de demiyorum. Biri de bu barışın sağlanmasıdır. Eski partilerimizin yönetici kadrosunda görev almış kişilerin yerel yönetimlerde başkanlık yapmış arkadaşların katkıları seçimin kazanılmasında gösterilecek nedenlerden biridir. Öncelikle o arkadaşlarla, eski yöneticilerimizle birebir görüşmeler yaptım. Bu konuşmalar kısa görüşmeler değil; ortalama 3 saatlik birebir konuşmalar. Oturduk, şeffaflıkla katılımcılığı yeniden hayata geçirdik. Onlar düşüncelerini söyledi, bende düşüncelerimi söyledim. Birleştiğimiz en önemli nokta ülkenin kavgaya ihtiyacı yoktu. O noktadan hareket ederek birlikte bu başarıya imza attık.

Bu seçimde Kemal Kılıçdaroğlu faktörü Bolu'da seçim sonuçları üzerinde etkili oldu mu?

Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonra herkesin kabul ettiği bir olay, artık herkes onu genel başkan olarak görüyordu. Herkes onun partiyi belirli bir yerlere taşıyacağını düşünüyordu. Ve öyle de oldu.

Sayın Karakaşoğlu gelelim milletvekili adayı ve sıralama yöntemi olarak bu seçim öncesi uygulanan üye bazındaki ön seçim tercihinize…


Benim de içinde bulunduğum il yönetimi bunu gündeme aldı. Bolu da milletvekili sıralamasında ki yöntemimiz ne olsun diye tartışmaya açtık. İlçe yönetimi de vardı, Belediye Meclis Üyelerimiz de. Çünkü biz toplantılarımızı çok geniş katılımlı yaparız. Ortalama her toplantımız en az 50 kişilik katılımla gerçekleşir. İstiyoruz ki her şey iyi olsun, hiç eksiğimiz olmasın. Birimizin göremediğini bir diğeri görsün. Bu toplantılarda eleştiri ve öz eleştiri sonuna kadar yapıcı olmak koşuluyla hayata geçer. Bu da bize yaptığımız hataları en aza indirmede büyük bir katkı oluyor. Ön seçimi gündeme aldığımız toplantıda arkadaşlarımız oy birliğiyle toplantıda böyle bir seçimin yapılmasının çok daha yararlı olacağını belirttiler. 1985 yılından bu yana siyasetin içerisindeyim. Meydanlardan hiç ayrı kalmadım. Gittiğimiz her yerde de düşüncelerimizi halkla paylaştık. Tabi ki bu ön seçim partiye yeni bir dinamizm getirdi. Parti içi demokrasinin hayata geçmesi üyelerimizi son derece mutlu etti. Üyelerimiz bu sayede düşünce ve görüşlerinin milletvekili adayı ve sıralamalarının belirlenmesinde dikkate alınışını sevinçle karşıladılar. Eğer CHP İl Örgütü belirli bir yaş ortalaması olmasına rağmen herkesin 'Bunların nefesi yetmez' demelerine rağmen özellikle kadınlarımız başta olmak üzere herkes seçim sürecinde sonuna kadar çalıştıysa işte bu ön seçimin yapılmasının parti içi demokrasinin hayata geçmesi açısından çok büyük bir önemi ve katkısı var.

Peki, ön seçimde nasıl bir duruş sergilediniz?


Ön seçim öncesinde her aday adayına eşit mesafede olacağımı açıkça belirttim. Ve bunu da yerine getirdim. Aday adaylarımızla birlikte ilçelerimize, köylere giderek özgür ve eşit koşullarda kendilerini ifade etmelerine imkân sağladım. Tüm ilçelerimizi birlikte gezdik. Ön seçim sonrasında da tüm örgütlerimizi yine birlikte ziyaret ederek teşekkür ettik. (Mehmet Karakaşoğlu'yla yaptığımız röportajımızın devamı yarın…)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 4 şüpheliden 3’ü tutuklandı20 Haziran 2019 Perşembe 11:25
 • Barilla 50 üreticiyle Bolu’da bir araya geldi20 Haziran 2019 Perşembe 11:22
 • Bu ne ballı kiralama20 Haziran 2019 Perşembe 11:00
 • Kapanan yol trafiğe açıldı20 Haziran 2019 Perşembe 10:52
 • Memleketimden sel manzaraları20 Haziran 2019 Perşembe 10:47
 • İfadesinde eski Başkan Yılmaz’dan bahsetti20 Haziran 2019 Perşembe 10:16
 • Başaran’dan yoğun İstanbul mesaisi20 Haziran 2019 Perşembe 09:55
 • Başkan Özcan bizzat inceledi20 Haziran 2019 Perşembe 09:49
 • Bin yıllık ağaç ilgi odağı oldu20 Haziran 2019 Perşembe 00:10
 • TEM’de tatbikat çilesi19 Haziran 2019 Çarşamba 21:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim