• BIST 104.491
 • Altın 229,452
 • Dolar 5,4691
 • Euro 6,2076
 • Bolu 10 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 12 °C

345 lira maaşla 7 bin kişiye hizmet olur mu?

345 lira maaşla 7 bin kişiye hizmet olur mu?

Muhtar maaşının düşük olmasının çalışmalarında bir engel teşkil etmediğini belirten Karamanlı Mahallesi Muhtarı Necati Dinçer, “Para kazanmak için muhtar olmadım. Zorluklarını bilerek hizmete talip oldum. Sosyal bir faaliyet gözüyle baktığım için muhtarlık görevimi zevk alarak yapıyorum” dedi.

 

Karamanlı Mahallesi Muhtarı Necati Dinçer’le yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:

Sayın Dinçer, özgeçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

1950 yılında Bolu merkeze bağlı Kuzören Emirler köyünde doğdum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım. Vatani görevimin ardından 1975’te Belediye Elektrik İşletmesi’nde işe başladım. 1984 yılında belediye elektrik işletmesi TEK’e devredildiği dönem ESOT ismiyle Belediye’ye bağlı kurulan şehir içi otobüs firması vardı. Şehir içi ulaşımda o firma da otobüs şoförlüğü yapmaya başladım. Örgütlü mücadelelerde yer aldım. 1989’da Belediye İş Sendikası’nı beş arkadaşımla berber kurduk ve ben de kurucu başkanlığını yaptım. Altı ay süresince şube başkanlığı yaptım ve ardından görevi başka bir arkadaşıma devrettim. 1996 yılında da Bolu Belediyesi’nden emekli oldum.

Kaç yıldır mahalle muhtarlığı yapıyorsunuz? Kaç seçim yaşadınız?

2004 yılında ilk kez muhtar adayı olarak seçime girdim ve kazandım. İkinci dönem muhtarlık yapıyorum. Toplam 6 yıllık muhtarım.

Peki, muhtarlık fikri nereden aklınıza geldi?

Muhtarlık 2004 yılı öncesinde hiç aklımdan geçmeyen bir şeydi. Benden önce Karamanlı Mahallesi muhtarlığını Ahmet Karageyik yapıyordu. Eski muhtarımız mahallemizden taşınma kararı alınca, mahallemizdeki ağabeylerimiz, “Sen muhtarlık yapabilirsin. Aday ol” dediler. Seçime bir ay kalana kadar sürekli bunu söyleyerek aday olmamı istediler. Son otuz gün aday olmaya karar verdim ve sandığa adımı yazdırdım.

Kaç nüfuslu bir mahallenin muhtarlığını yapıyorsunuz ve ne kadar seçmenin desteğiyle göreve geldiniz?

Yaklaşık 7 bin nüfusa sahip Karamanlı Mahallesi’nde 4 bin 500 seçmen bulunuyor. Muhtar adayı olan iki isim vardı seçimde. Sandıklarda 3 bin 300 seçmen oy kullandı ve 2 bin 700 oyla muhtar seçildim. Bolu merkez mahallelerde benim kadar rakibine karşı büyük bir farkla seçilen bir başka muhtar daha yok.

Mahallenize cami, sağlık ocağı ve park sorunu var mı?

Mahallemizde tarihi Karamanlı Camisi ve Yeşil Cami var. Sağlık ocağımız ise yok. Mahalleli vatandaşlarımız sağlık ocağı ihtiyaçlarını gidermek için Gölyüzü Mahallesi’ne gidiyorlar. Muhtarlığım öncesine kadar Karamanlı Mahallesi’ne hiç park yapılmamış. Göreve geldiğim ilk yıllarda Belediye Başkanlığı’na gittim ve durumu anlattım. Sağ olsunlar bu isteğimizi göz ardı etmediler. Bir tane Yunus Emre Sokak’a ve bir tane de Güler Sokak ile Şen Sokak’ın birleştiği alana olmak üzere iki oyun parkı yapıldı.

Hizmet binanızdan memnun musunuz?

Şu an ki hizmet binamız depremden sonra belediye tarafından yaptırılmış. Sit alanı içerisinde bulunuyor. Ancak ben seçildiğim de bu binada hizmet verilmiyordu. Önceki muhtar mahalle içindeki herhangi bir yerde muhtarlık hizmetini verirdi. Göreve geldiğimde derhal binayı kullanılabilecek hale getirdim. Çevresinde ağaçlandırma yaptırdım. Belediye başkanımızla yaptığımız görüşmelerde, bize arazi bulmamız halinde hizmet binası yapımının belediye tarafından karşılanacağı söylendi. Fakat Karamanlı Mahallesi’nde kamuya ait hiçbir arazi kalmamış. Şu an ki hizmet binası ihtiyaca tam yanıt veremediği için en kısa sürede yer tahsis edip, belediyeyle sağlayacağımız işbirliğiyle mahallemize yeni bir muhtarlık hizmet binası kazandıracağız.

Mahallenizde alt yapı sorunu var mı?

Alt yapı konusunda elbette ki sorunlarımız var. Yok, diye bir şey yok. Bolu, tabiri caizse çanak içerisinde olan bir şehir. Yağmur yağdığı zaman sorunlar yaşanırdı. Ancak Bolu Belediyesi’yle yaptığımız görüşmeler neticesinde ara sokaklarımızın birkaçı dışında tamamı parke taşlarıyla döşendi ve mahalleli vatandaşlarımız çamurdan kurtuldular.

Eski Belediye Başkanı Muzaffer Işın’dan sonra Bolu’da altyapıya çok fazla önem gösterilmedi. Ancak öğrendiğimize göre, Belediye içerisinde Karamanlı’nın da bulunduğu birçok mahallede önümüzde dönemde kanalizasyon yenileme çalışmaları gerçekleştirecek.

Mahallelilerinizin yaşadığı özel bir sorun var mı?

Mahallelerde sorun hiçbir zaman bitmez. Ama bizim mahallemizde özellikle karşılaşılan bir sorun yok. İnsanlarımız genellikle yaşadıkları sorunları benimle paylaşarak giderilmesini istiyor. Bunlar neler olabilir? Örneğin evinin önündeki elektrik direği arızalıdır, aydınlatmıyordur beni arar. Biz de yetkililerle görüşür, arızanın giderilmesini sağlarız. Bu ve buna benzer sorunlar yaşanır genellikle.

Peki, muhtarlıktan ne kadar ücret alıyorsunuz?

345 lira maaşı vardır mahalle muhtarlarının. Bu paradan 15 lirasını mensubu olduğum Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği’ne aidat olarak öderim. Geriye de 330 lira kalır.

Bu ücretle muhtarlık hizmetlerinizi yerine getirmekte zorlanmıyor musunuz?

Ben buraya para kazanmak için gelmedim. Zorluklarını da bilerek hizmete talip oldum. Ben muhtarlığa sosyal bir faaliyet gözüyle baktığım için görevimi zevk alarak yapıyorum.

Arzuladığınız hizmetleri mi, yoksa sembolik çalışmalar mı yapıyorsunuz?

Hiçbir şeyi sembolik yapamazsınız, içinizden gelecek ki yapacaksınız. İnsanlara iyi görünmek amacıyla bir şey yapmadım bugüne kadar. Her zaman eksiklikleri gidermek için ihtiyaca yönelik çalışmalar yapmak için çabaladım. İlk göreve geldiğimde örneğin, Karamalı Mahallesi’ndeki camimizde tuvalet yoktu. Hemen gerekli görüşmeleri yaptım ve farklı farklı yerlerden malzemeleri alarak, tuvalet yaptırdım.

Mahalle sınırlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Stadyum Caddesi’nin batısı, Yunus Emre Sokak, Cici taksi alt geçidinin kuzeyi, Atatürk Bulvarı’ndan Hastane Caddesi, Ferit Talay Caddesi’nden Otel Rami’nin önünden Stadyum Caddesi’ne kadar ki bölge Karamanlı Mahallesi’ni oluşturuyor.

Yerel yönetimlerle ilişkileriniz nasıl? Hizmetlerinden memnun musunuz? Yeterli hizmeti alabiliyor musunuz?

İlişkilerimiz tabii ki iyi. Ne iktidarıyla ne de muhalefetiyle kapışmak gibi bir düşünce içerisinde değiliz biz muhtarlar. Çünkü bizler amme hizmeti yapıyoruz. Para için çalışan kişiler de değiliz. Çünkü mahallemizdeki herhangi bir çalışmayı sonuçta yerel yönetimlerimiz gerçekleştiriyor. Bugüne kadar ki hizmetlerden de hem bir muhtar olarak, hem de bir mahalleli olarak memnunum.

Bolu’da mahalle sayısı 25’ten 42’ye çıktı ve hizmetlerin daha çok yeni mahalle olan bölgelere kaydırılması ihtiyacı doğdu. Bu uygulamadan nasıl etkilendiniz ve bu artışı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Muhtar olarak, daha önce mahallenizdeki bir eksikliğin giderilmesi için randevu talep ediyordunuz ve isteğini söylediğiniz de imkanlar doğrultusunda bu eksiklikler derhal gideriliyordu. Şimdi yine yapılıyor; ancak hizmet noktasındaki artıştan dolayı isteklerinizin yerine getirilmesi biraz daha fazla zaman alıyor. Yapılmıyor diye birşey yok, ama sadece isteğin yerine getirilmesi uzuyor. Hiçbir belediye başkanı ‘Ben bu çalışmayı yapmam’ demez. Zaten seçilmişler de böyle davranmaz. En azından bugüne kadar hiçbirinden ben böyle bir şey duymadım. Muhtar olarak bizlerin bir yaptırım gücü yok. Bütün desteği bizlere yerel yönetimler sağlar. Belediye’den de ihtiyaçlarımıza yönelik desteği her zaman gördük.

Merkeze bağlı mahalle sayısındaki artış keşke daha önce yapılsaydı. Artış yapılıp yüz yıl ilerisine dönük bir imar planı oluşturulmalıydı. Bolu’da bu bahsettiklerim yeni yeni yapılıyor. Yerinde bir girişim olarak değerlendiriyorum.

Vatandaşlar genellikle muhtarlarını çalışma ofisinde bulamamaktan şikâyet ederler. Siz mahallelilerinizle böyle bir sorun yaşıyor musunuz?

Ben seçilmeden önce seçmenlerim için bir beyanat hazırladım ve ‘Sizlere muhtar aratmayacağım’ dedim. Bugüne kadar da aratmadım. Sabah dokuz da ofisime gelirim, akşamüzeri saat 4 buçukta ayrılırım; ancak 24 saat vatandaşlarımızın hizmetindeyim. Ofisimin penceresinin üzerinde yazılı olan telefon numaralarıma vatandaşlarımız ulaştıkları takdirde derhal yanlarındayım. Ne zaman olduğu hiç mühim değildir. Çünkü bir vatandaşın her zaman muhtarına işi düşmez. Ben isteği olan bir vatandaşımın isteğini mutlaka yerine getirmek isterim.

Son eklemek istedikleriniz nelerdir?

Amacım görev süresince mahallemi en iyi şekilde temsil etmek ve önemli hizmetlerle vatandaşlarımızın buluşmasına aracılık etmektir. Bu göreve hiçbir beklenti içerisinde talip olmadım.

Ayrıca diğer muhtarlarımızı da yakından ilgilendiren bir sorunumuz var. Büyük şehirler de bile bugün ikametgâh belgesini muhtarlar veriyor. Ancak Bolu küçük bir il olduğu için genellikle pilot uygulamalara tabi tutuluyor. Ve bunun neticesinde insanların ikametgâh belgelerini şehirdeki nüfus müdürlüğünden almaları isteniyor. Oysaki muhtarlarımız, Valilik tarafından belirlenmiş düşük fiyatlarda vatandaşlara ikametgâh belgesi veriyorlardı. Bu uygulama halen geçerli; ancak insanlar nüfus müdürlüklerine yönlendiriliyorlar. Hal böyle olunca ikametgâh belgesi veren muhtarlarımız bunun karşılığında vatandaştan aldığı 1-2 liradan mahrum kaldı. O paralarda kesinlikle muhtarın cebine girmez, ofise gelen vatandaşa çay ikramı olarak geri döner. Ayrıca, ofisin elektrik ve su, internet, fotokopi ve telefon masraflarına harcanırdı. Nüfus müdürlüklerinin ikametgâh belgesi vermesi muhtarlara zarar vermiştir ve uygulama Bolu’da başarısız olmuştur. Bu uygulama muhtarları sıkıntıya soktu. Bu nedenle pek çok muhtar arkadaşım kendinde birtakım kısıtlamaya giderek, görevini yerine getirmeye çalışıyor.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İtfaiyeci düğünü işte böyle olur19 Mart 2019 Salı 00:09
 • Hırsızlar 3 köyü internetsiz bıraktı19 Mart 2019 Salı 00:07
 • Masterchef Murat özür diledi19 Mart 2019 Salı 00:05
 • 30 kontenjan için başvurular başladı19 Mart 2019 Salı 00:04
 • Trafikçilere yeni kıyafet19 Mart 2019 Salı 00:03
 • Benzine bu gece zam geliyor18 Mart 2019 Pazartesi 16:48
 • “Kariyerine Işık Tut” projesi ilk etabı tamamlandı18 Mart 2019 Pazartesi 15:54
 • “Ahmet ağabeyinizin sözü olsun”18 Mart 2019 Pazartesi 15:27
 • Öğrencilerden Çanakkale ruhu18 Mart 2019 Pazartesi 15:23
 • Hastane kavşağında kaza 3 yaralı18 Mart 2019 Pazartesi 14:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim