• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu 0 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -2 °C

A B D   MAZLUMLARININ   TARİHİ -2- (… Öteki Amerika  )

Kemal Alemdar

AMERİKA  BİRLEŞİK  DEVLETLERİ  HALKLARININ TARİHİ isimli kitabın tanıtımına, bu 2. yazımla  devam  ediyorum.  Amerikalı  tarih  Profesörü  Howard  ZİNN’in bu hacimli kitabı 722 sayfa’lık bir tarih kitabı… Ve de kanaatimce,  MUHTEŞEM bir tarih eseri…

Bu kitapta, Prof. Howard  ZİNN, ÖTEKİ AMERİKAYI  anlatıyor. Kristof  KOLOMB’un bu koca kıtayı keşfetmesinin ardından bakir topraklara akın eden HALKLARIN, katledilen ve sürülen KIZILDERİLİLERİN, görülmemiş bir hızla gelişen kapitalizmin ezip sömürdüğü İŞÇİLERİN, toprakları ellerinden alınan  ÇİFTÇİLERİN, ırk ayrımcılığının acısını çeken KARADERİLİLERİN, protest MÜZİĞİN  ve EDEBİYATIN ,  velhasıl ,  ÖTEKİ AMERİKA’ nın;  yani ABD ‘nin  MAZLUM HALKLARININ  TARİHİ’ ne  dair  bu kitabı tanımaya devam ediyoruz… Kitaptan seçtiğim  ve  ilginç  olduğuna inandığım notlarla,  sizleri baş başa bırakıyorum. Dilerim beğenirsiniz efendim…

KIZILDERİLİLERİ  MİKROPLA  YOK  ETMEK :   …Pitss kalesi komutanı İngiliz general  Jeffrey  Amherst’in emriyle, görüşmeler yaptığı Kızılderili şeflerine ;  çiçek hastalarının yattığı hastaneden battaniyeler verildi. Bu, şimdi  biyolojik savaş denilen  savaş biçiminin ilk  örneklerinden biriydi. Hastalık kısa sürede Kızılderililer arasında yayıldı.

KÖLE TAŞIYAN  GEMİLER : 1637 yılında  ilk Amerikan köle gemisi “ DESİRE”, Marblehead limanından yola çıktı. Ambarı 30 cm. eninde ve 180 cm. boyunda bölmelere ayrılmış, ayakların bağlanacağı demirler ve kelepçeler hazırlanmıştı. 1800 yılında Kuzey ve Güney Amerika kıtalarına 10 ile 15 milyon arasında zenci köle olarak taşınmıştı.Fakat aslında bu sayı Afrika’da yakalanların üçte birine eşitti. Üçte iki ise ya Afrika içlerinden sahile gelirken  birbirlerine bağlı vaziyette ve  kamçılanarak  yapılan yürüyüş sırasında, ya da gemilerdeki taşınma sırasında ölüyorlardı.

ZENCİ  ÖĞRENCİNİN  SORUSU :   Siyahların okulunda bir öğrenci öğretmenine şunları söylüyordu: Ordu bize karşı ayrımcılık yapıyor. Donanma bizi ancak aşçı, hizmetçi olarak alıyor. Kızılhaç bizim kanımızı kabul etmiyor. İşverenler ve işçi sendikaları bizi dışarıda bırakıyor. Linçler sürüyor. Oy veremiyoruz, aşağılanıyoruz, üzerimize tükürülüyor. Hitler bundan daha fazla ne yapabilir ki?

İŞÇİLERİN 8 SAAT ZAFERİ : …İç savaştan sonra çalışanlar arasında SEKİZ  saatlik işgünü için bir hareket başladı. Bu hareket Ulusal Emek Sendikası’nın oluşturulması için bir dayanak hazırladı. New York’ta 100.000  işçinin katıldığı, üç aylık bir grev işçilere ( 8 ) sekiz  saatlik işgünü hakkını kazandırdı ve bunu kutlamak için Haziran  1872’de New York sokaklarında 150.000 işçi zafer yürüyüşü yaptı.

ÖRGÜTLÜ  İNSANIN  GÜCÜ : Birleşik Devletler Vietnam’da savaşırken, bu savaş, örgütlü modern teknoloji ile örgütlü insan gücü arasında olmuş ve insanlar kazanmıştı. Savaş sürerken de ABD ‘ de tarihi boyunca ulusun tanık olduğu en büyük savaş karşıtı hareket meydana gelmiş ve bu  hareket savaşın sona erdirilmesinde kritik bir rol oynamıştı.

Geçen hafta,  bu kitabın tanıtımına dair ilk yazımı yazıp gazeteye gönderdikten sonra okuduğum şu gazete haberi, kitabın ne kadar tarafsız yazıldığını ve de ABD’nin temellerinde ne kadar çok  EŞİTSİZLİKLER  olduğunu ortaya koyuyor. İşte o haber;

“ ABD başkanı BARACK OBAMA, Amerikan Gelişim Merkezinde yaptığı konuşmada; …ABD’deki  gelir eşitsizliğinin ortadan kaldırılması gerektiğini itiraf etti. Mevcut politikalarla eşitsizliğin ‘ AMERİKAN RÜYASI ‘ iddiasını boşa çıkardığını belirten  Obama, …. Söz konusu durumun nedenleri olarak da zenginlere yapılan vergi indirimleri, alt yapı yatırımlarının azalması ve sendikaları zayıflatan yasaları saydı.” ( Sol Gazete. 06.12.2013 )

Kitap’tan yapacağım aşağıda ki  şu  son alıntı, yukarıdaki  OBAMA  haberinin tarihteki ayak izlerini taşıyor sanki; buyurun o satırlara…

ABD’ NİN EŞİTSİZLİK DÜZENİ : Tarihçi  Charles BEARD, 1787 de  anayasa’yı hazırlamak için toplanan elli beş ( 55 ) kişinin ekonomik geçmişlerini ve siyasal fikirlerini inceleyerek  Anayasaya uyguladı. Beard’ın bulgularına göre bu kişilerin çoğunluğu mesleki kategori olarak avukattı; çoğu toprak, köle, imalat, gemicilik alanlarında ileri gelen zenginlerdi: yarısı parasını faiz  karşılığı ödünç veriyordu ve elli beş  kişiden kırkı, Hazine Bakanlığı’nın  kayıtlarına göre, ellerinde devlet  bonosu bulunduruyordu. Beard, dört gurubun Anayasa kongresinde temsil edilmediğini belirtmektedir: Bunlar köleler, sözleşmeli hizmet köleleri, kadınlar ve mülksüzlerdi.

Evet efendim, son iki yazımızı  Amerikalı  tarihçi Prof. HOWARD  ZİNN’ in  “AMERİKA BİRLEŞİK  DEVLETLERİ HALKLARININ TARİHİ “ kitabına ayırdık.  Sizi de yorduk ama,  neylersiniz ki YORULMADAN HİÇ BİR ŞEY  OLMUYOR, okumak bile.!!

Bu güzel karlı havalarda BOL KİTAPLI GÜNLER diliyorum.

HOŞ  VAKİTLER DE  KALINIZ.

14.12.2013

Bu yazı toplam 1020 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim