• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 1 °C

ABD  MAZLUMLARININ  TARİHİ-1-  ( …Ve Kadına Dair )

Kemal Alemdar

Geçen haftayı pas geçtim, yazamadım. Bu hafta ne yazayım diye düşünüp  araştırırken ,                         MAVİ  GÖZLÜ  -  SARI SAÇLI  GÜZEL  ATATÜRK’ ün   05.Aralık.1934 tarihinde KADINLARIMIZA seçme ve seçilme hakkı  vermesinin yıl dönümü  olduğunu  yeniden  hatırladık, okuduk ve öğrendik…

Bu konuda yazmak kolaydı,  CHP  kadın kolları İl  başkanlığı, BOLU BAROSU  kadın  komisyonu  üyeleri,  çok hoş ve anlamlı açıklamalar yapmışlardı. Bunlara bir şeyler eklemeye kalkmak, kolaycılık olurdu.  Bende kadınlarımızın  bu MANİDAR  ve de ATATÜRK’ ün akılcı ve bilimsel yanını vurgulayan  gününü kutlayarak , daha önce çok çalıştığım bir kitab’ın notlarını yazmaya karar verdim. Zira bu kitabın içi;  insana , kadına   ve yaşama  dair  her şeyle dolu dolu.  Kitab’ın tanıtımına  dair bu ilk  yazımı KADINLARIMIZIN BU GÜNÜNE  armağan ediyorum.. Bu yazımın son bölümünde ki açıklamalar  ( Kitap ’dan kadına dair/ başlıklı bölüm ),  özel seçilmiş  armağan  notlarıdır efendim… ŞİMDİ GELELİM  KİTABA….

 Kitabın tam adı şöyle;  AMERİKA  BİRLEŞİK  DEVLETLERİ  HALKLARININ  TARİHİ.                                                       Yazarı ise ABD ‘nin Sol/sosyalist  yazarlarının başında  gelen  Prof.  Howard  ZİNN. Kitap ABD ‘de 1,5 milyon civarında  satış yapmış - kim bilir bugünlerde 2 milyona ulaşmıştır belki – . Bizim memlekette ne kadar satılmıştır bilmiyorum ama, kitabın ilk baskısı   İmge  Kitabevi   tarafından Nisan 2005 de yapılmış ve  benim  elimdeki  kitapta bu  1. Baskı kitaplardan birisi. Kitabevleri  çoğunlukla  bastıkları  kitapların baskıya  dair olan  ön  bilgi sayfalarına  kaç adet basıldığını yazıyorlar. Ancak ,  benim  elimdeki  bu  baskıda  kaç  adet basıldığına dair bir not yok. Bizim memlekette  kaç adet satılmış bilmiyorum demem, bu yüzden.

Kitabın hoşluğuna  dair söyleyebileceğim çok şey var ama , ben tek bir sözle kitabı şöyle özetledim;  MUHTEŞEM BİR “İNSANLIK TARİHİ” KİTABI..!!

Öyle ya,  AMERİKA BİRLEŞİK  DEVLETLERİ HALKLARININ TARİHİ , başta ;  ACIMASIZCA KATLEDİLMİŞ Amerikan  yerlilerinin - ( K I Z I L D E R İ L İ L E R İ N  )- ve de  AFRİKA  halklarının - ( Z E N C İ L E R İ N ) tarihi olmasının ötesinde, diğer bir çok halklarında tarihidir… Ve tabiî ki, KADINLARINDA…

Evet,  ABD ‘nin MAZLUMLARININ  tarihinin ;   sadece KIZILDERİLİLERİN  ve  KARADERİLİLERİN TARİHİDİR  demenin  doğru olmadığını, kitabın 52. Sayfasındaki  şu satırlar da okumaktayız;

“ Sömürgecilik döneminde Kuzey Amerika kıyısına gelenlerin yarısından fazlası hizmetkârdı 17. Yüzyılda gelen  hizmetkârların çoğu  İ-N-G-İ-L-İ-Z, 18.yüzyılda gelenlerin  çoğu  da,                             İ-R-L-A-N-D-A-L-I  ve  A-L-M-A-N-D-I .. . Giderek hizmet. Giderek hizmetkârların yerini köleler alıyordu; çünkü beyazlar ya kaçıyorlar ya da hizmet  sürelerini bitirip özgürleşiyorlardı. Yine de 1755 yılına gelinceye değin nüfusun % 10’u hizmetkârlardan oluşuyordu.”

İngiliz, Alman ve İRLANDALI… İrlandalı ifadesini büyük harflerle yazmam şundan; o İrlanda  halkı ki tam 750  yıl ( Evet yanlış okumadınız tam YEDİYÜZELLİYIL) İNGİLİZ  SÖMÜRGESİ olmuştur, ve de patates olmadığı yıllarda halkının çoğunu açlıktan kaybetmiştir…  İşte bu açlıktan ölen halkla, onu sömüren İngiliz  halkından bazı zavallıların  birlikte,  o  bir zamanlar İNGİLİZ SÖMÜRGESİ olan   ABD ‘de  hizmetkârlığa koşulmuş olmaları,   YAŞAMA  DAİR  şu acı gerçeğin  en anlamlı vurgusunu taşıyor;

“Kendileri de yoksul ve itilip kakılmış olan bu yeni İRLANDALI göçmenler, ülkede giderek daha büyük bir sorun,giderek daha fazla ilgi merkezi olmaya başlayan zenci kölelere karşı içlerinde  nasıl sevgi ve anlayış barındırabilirlerdi?  Gerçekte işçi sınıfı eylemcilerinin çoğu bu dönemde zencilerin çektiği acıları görmezden geliyordu…..IRKÇI DÜŞMANLIĞI, SINIFSAL GERGİNLİKLERİ KOLAYCA  ÖRTBAS  EDEBİLİYORDU..” ( Sayfa 240.)

KİTAP’dan  KADINA  DAİR:

 Yazımın bu bölümünü, kadınların  ATATÜRK  tarafından-BAGIŞLAYINIZ EFENDİM, AFFINIZA  SIĞINARAK SÖYLÜYORUM.!! -adam yerine konuldukları yıl dönümüne  armağan olsun diyedir. Ama, emin olunuz ki bu garip kulunuz , aşağıda sunduğum şu satırların altını daha önce çizmiştir. Buyurun o satırlara;

“ Standart Amerikan tarihi kitaplarını okurken ülkedeki nüfusun yarısını yok saymak olasıdır( ÇÜNKÜ ONLAR KADINDIR). Ülkeyi keşfedenler ERKEKDİR; toprak sahipleri ve tüccarlar ERKEKTİR; siyasal liderler, askeri liderler hep ERKEKTİR. Amerikan tarihinde kadınların varlıklarının tanınmayışı, önemsizleştirilmeleri onların ne denli itilmiş, hırpalanmış bir konumda olduklarını görmek için yeterlidir.

Kadınların bu denli görünmez bir hale getirilmeleri, onların ZENCİ  KÖLELERLE aynı düzeyde bulunmalarına yol açmıştır…” ( Sayfa; 109 )

Evet efendim;   M.K. Atatürk, TÜRK KADINININ ZENCİ KÖLELER GİBİ  OLMASINI  5.Aralık.1934 yılında aldığı bir kararla önlemiştir. Bu karar, BATI dediğimiz coğrafyada ki  bir çok ülkeden çok daha önce alınmış bir karardır. Bu  husûsat  böylelikle ,  kadınlarına GÜN YÜZÜ  göstermeyip de, KADINA  ÖZGÜRLÜK diyenlere tekraren hatırlatılmış  oldu.

Kitabın ayrıntılarına ve yazarının yaşamına daha sonra - 2. Bir yazıyla -  devam edeceğiz efendim. Şimdilik;

KADINI ÖZGÜR BİR TOPLUMDA,  ARKADAŞLARINIZ  KİTAPLARLA  HOŞÇA  KALINIZ.
07.12.2013

Bu yazı toplam 967 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim