• BIST 119.538
 • Altın 398,281
 • Dolar 6,8597
 • Euro 7,7368
 • Bolu 22 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 31 °C

ABDULLAH UZUN: AĞABEYLERİMİZİN SİYASİ DİLİ VE YÖNTEMİ 2010 YILINDA GEÇERLİLİĞİNİ KAYBETMİŞTİR

ABDULLAH UZUN: AĞABEYLERİMİZİN SİYASİ DİLİ VE YÖNTEMİ 2010 YILINDA GEÇERLİLİĞİNİ KAYBETMİŞTİR

Ankara 10. Sulh Mahkemesi tarafından alınan karar sonrasında Saadet Partisi'nde kongre sürecinin nasıl yaşanacağı merak ediliyor.Gelişmeleri Saadet Partisi Bolu İl Başkanı Abdullah Uzun'a sordum.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

Necmettin Erbakan hiç kuşkusuz Türkiye siyasetine damgasını vuran siyasi liderlerden biri. Ülkede özellikle muhafazakar seçmenin önderliğini yapan Erbakan'ın siyasi üslubu ve dili, çok uzun süre Türkiye medyasında konuşulmuş, Erbakan'ın siyasi söylemi ve benzetmeleri halk dilindeki yerini almıştı. Polemiği seven ve kurnazlığı ile tanınan Erbakan'ın koltuğunu Numan Kurtulmuş'a bırakmasıyla birlikte Milli Görüş çizgisinde siyasi yöntem değişti. Kurtulmuş iki yıldır oturduğu genel başkanlık koltuğunda polemiklerden uzak durdu ve siyasi çözümleriyle muhalefet yaptığı siyasilerin bile saygısını kazandı. Bu gelişmeler parti tabanına olumlu sonuçlar yansıtırken, bu ivme 11 Temmuz'da Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleşen olağanüstü kongrede bozuldu. Genel başkanlık koltuğu için liste hazırlayan Erbakan, kurmayları genel başkanlık koltuğunda Kurtulmuş'u görmek istemedikleri mesajını verdiler. Kongrede yapılan seçimde sandıktan Kurtulmuş çıktı. “Ak saçlılar” olarak bilinen Erbakan kurmayları çıkan sonucu yargıya taşıdı ve mahkemenin verdiği karara göre kongre yeniden gerçekleşecek. Bütün bu yaşananlar sonucunda Saadet Partisi'nde neler olacak? Yaşanan bütün bu sıcak gelişmeleri ve çekişmeyi Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Uzun'a sordum.

Saadet Partisi'nde Türkiye siyasi tarihinde hiç yaşanmamış bir süreç yaşanıyor. 11 Temmuz'da Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleşen Saadet Partisi olağanüstü kongresinden bu yana Erbakan ve kurmaylarının Numan Kurtulmuş'la olan mücadelesi devam ediyor. Kongreden Numan Kurtulmuş isminin çıkmasını kabul etmeyen 'Ak saçlılar' ekibi, olayı yargıya taşıdı. Yargı talebin lehinde karar vererek partinin kayyuma devredilmesine karar verdi. Olağanüstü kurul kayyum üyelerinin çağrısıyla yeniden gerçekleşecek. Şimdi bu sürece baktığınızda Saadet Partisi'nde neler oluyor?

Partimiz 11 Temmuz tarihinde yaz sıcağında muhteşem bir kongre yapmıştı. Bu kongrede partinin eski yönetiminde olan ağabeylerimizin ikinci bir liste çıkarmasıyla başlayan ve daha sonra da çeşitli illerde iftar programlarında tatsız olaylar yaşandı. Bütün bu yaşananların ardından delegelerden imza toplayarak yeniden kongreye gitme kararı alındı ve en sonunda da toplam on dört tane davanın açıldığı bir süreç yaşandı. Bu gün Ankara 10. Sulh Mahkemesi ağabeylerimizin partiye açtıkları davalardan bir tanesini karara bağladı. Bu karar göre Saadet Partisi'ne üç kişiden oluşan kayyum atanması yapıldı. Bu karar Türkiye siyasi tarihinde alınan ilk karardır. Bu kararın alınmasında mahkemenin emsal gösterdiği Yargıtay'daki kararla da maalesef CHP ile ilgili sekiz tane davanın kararıdır. Yani bizim eski ağabeylerimiz Önder Sav'la yaptıkları görüşme neticesinde, Önder Sav'ın verdiği karar örnekleriyle mahkemeye sunulmuş ve üç tane kayyum üyesi atanmasına karar vermiştir. Bu üç üye önümüzdeki günlerde kongrenin nerede ve ne şekilde olacağını belirleyecek.

Parti büyüklerinin bu türlü bir yönteme başvurmaları Saadet Partisi'ne zarar vermeyecek mi?

Dün açıklanan anket sonuçlarına göre 5,4'lere ulaşan bir seviyeye gelmiş partimizin, oyunu yükselttiği bir dönemde böyle bir yönteme tenezzül edilmesi bizi üzmüştür. Biz sabırla sükunetle ve itidalle hareket etmeye devam edeceğiz. Biz hiçbir zaman kavganın içinde ve tarafında olmadık ve olmayacağız. Umudumuz Türkiye için bir şans olan Numan Kurtulmuş'un yeni bir Türkiye yeni bir dünya kurma idealinde çalışmalarının devam ettirmesidir. Genel Başkanımızın bu süreçte nasıl bir yol izleyeceğini de gerçekleşecek genel idare kurulu toplantısında karar verilecek. Cuma ve Cumartesi günü il başkanları ile bu konu istişare edilecek. Zannediyorum ki Pazartesi günü genel başkanımız Türk siyasi hareketi içerisinde bugünden sonra ne yapacağını nasıl yapacağını kamuoyuna açıklayacaktır. Bizim de bu süreçte Bolu olarak teşkilatlarımız olarak bu süreç sonucunda nasıl hizmet edeceğimizin kararını açıklayacağız.

Siz uzun yıllardır siyasetle uğraşıyorsunuz. Alınan karar elbette Saadet Partisi içerisinde bir kan kaybına yol açacaktır. Siz de muhakkak bu durumun önüne geçmek için elinizden gelen çabayı göstereceksiniz. Bütün bunların yanında şuanki tabloya baktığınızda, gelenekçilerle yenilikçiler arasında gerçekleşen bir tartışma var ortada. Bu süreç Saadet Partisi il teşkilatlarına yansır mı? Gelenekçi yenilikçi taraflaşmasına genelden yerele doğru bakarsak, bu tartışma Bolu'ya da sıçrar mı?

Bu konuda şu şekilde söyleyeyim. Ben 2002 yılında yaşanan süreci de yaşadım. 2002 yılında yaşadığımız süreç bu süreçten tamamen farklıydı. Orada bugünkü Sayın Başbakan ve bugün Cumhurbaşkanı dahil iktidarda olan kişiler “Erbakan Hoca'yla olmuyor Milli Görüş prensipleriyle olmuyor hep duvara tosluyoruz. Biz Milli Görüş gömleğini çıkardık, biz kendi başımıza çalışma yapacağız” demişlerdi. Ama bu günkü süreçte Milli Görüş prensiplerini gelenekten geleceğe taşıma sürecinin diliyle ve yönetim tarzıyla ilgili sıkıntılar olmuştur. Bizim partide büyüklerimiz, ağabeylerimiz dediğimiz kişiler Saadet Partisi'nin mevcut idaresini, özellikle Numan Kurtulmuş'u dilinden dolayı istememişlerdir ve bu mücadeleye girmişlerdir. Numan Kurtulmuş ise ısrarla Milli Görüş prensipleriyle hareket etmiş AntiEmperyalist AntiAmerikancı olarak yoluna devam etmiştir. “Milli Görüş'ü AK Parti'nin alternatifi haline getireceğiz” demişlerdir. Şimdi buradaki gelenekçi yenilikçi benzetmesinin açıklaması bu. Bolu'da bütün ilçeler dahil tüm arkadaşlarımız Milli Görüş çizgisine bağlı kalmak kaydıyla Numan Kurtulmuş'la beraber hareket etme kararlılığındadır. Bolu'da şucu bucu ayrımı yoktur. Ben bu durumun özellikle altını çizerek söylüyorum. Ama tek üzüldüğümüz konu neden ağabeylerimiz parti büyüklerimiz bizim ayağımızdan tutup aşağıya çekiyorlar? Üzüntümüz budur. Yerelde bizim herhangi bir sıkıntımız yoktur. Biz çok şükür yerelde de bütün bu süreçler yaşanırken ne ilde nede ilçelerimizde en ufak bir sıkıntı çekmedik. Sorun yaşamadık. Biz birlik beraberlik içerisinde ve gerek 12 Eylül Referandumu'nda gerekse Ramazan programlarında çalıştık. Görevimizin başında durduk ve durmaya da devam edeceğiz.

Hürriyet Gazetesi'nin Saadet Partisi'yle ilgili yaptığı haberde eski Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu'nun kayyumla ilgili görüşleri alınmış ve Bekaroğlu Necmettin Erbakan ve ekibi hakkında sert eleştirilerde bulunmuş. Sizin Bekaroğlu ile siyasi yakınlığınız var ve geçmişten bugüne görüşmeleriniz sürüyor. Bekaroğlu'nun kayyum kararından sonra Numan Kurtulmuş'un büyük ihtimalle aday olmayacağı yorumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Kurtulmuş olmadan Saadet Partisi'nin siyasi seyri nasıl olur? Siz bu eleştirileri ve değerlendirmeleri nasıl karşılıyorsunuz?

Şunu söylemek istiyorum; Ben idealar uğruna siyaset yaptım. Ben Milli Görüş hareketinin lideri olan Sayın Erbakan Hocam'la öğrencilik yıllarımda tanıştım ve bu çizgide o dönemden bugüne mücadelemiz devam ediyor. Benim aldığım siyasi terbiye bize kesinlikle idealler uğruna siyaset yapmayı öğretti. Biz idealler için siyaset yapıyoruz kişilere bağlı değiliz. Fakat geldiğimiz noktada Türkiye nüfusunun gençleştiği bir yapıda Saadet Partisinin geçmiş dönemde siyasi argümanlarla biz oy alamayız. Ben Numan Kurtulmuş Bey'in iki yıldır Türkiye siyasetine katkılarını görüyorum. Kavga etmeden kimlikler üzerinden siyaset yapmadan muhalefet yaparken alternatif çözümler üreten siyaset tarzının Milli Görüş'ü halkın nazarında iktidara taşıyacağına inanıyorum. Geçmiş dönemdeki ağabeylerimizin kullandığı siyasi üslubun siyasi dilin 2010 yılındaki genç seçmenin anlayacağı bir dil olmadığını düşünüyorum.

Röportajımız devam edecek…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Güler, yeniden Yönetim Kurulu Üyesi oldu08 Temmuz 2020 Çarşamba 11:22
 • Polis araçları dezenfekte edildi08 Temmuz 2020 Çarşamba 11:01
 • Ayılar su fıskiyesi ile serinletiliyor08 Temmuz 2020 Çarşamba 10:48
 • Gerede’de fakülteye ek bina yapılacak08 Temmuz 2020 Çarşamba 10:35
 • TED Genel Başkanı Bolu’daydı08 Temmuz 2020 Çarşamba 10:29
 • Sağanak yağış kazaya sebep oldu08 Temmuz 2020 Çarşamba 10:25
 • Mahsur kalan kedinin imdadına itfaiye yetişti08 Temmuz 2020 Çarşamba 10:24
 • Öldürdüğü oğlunu suçladı08 Temmuz 2020 Çarşamba 01:14
 • 10 dakika yağdı yaylaları sel bastı08 Temmuz 2020 Çarşamba 01:11
 • Sıcaklar arttı, yılanlar meydana çıktı08 Temmuz 2020 Çarşamba 01:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim