• BIST 95.734
 • Altın 271,249
 • Dolar 5,5633
 • Euro 6,1703
 • Bolu 16 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C

Adayların bilinmeyenleri - I -

Adayların bilinmeyenleri - I -
Gazeteniz Bolu Gündem olarak bu günden başlayarak hergün bir milletvekili aday adayını bilinmeyen yönleri ile size tanıtacağız. AK Parti’nin aday adaylarından başlayarak tüm partilerin aday adaylarının ilginç yönlerini gazetemiz sütunlarına taşıyacağız.

Ak Parti Bolu Milletvekili aday adayı Mehmet Emin Güz’le siyasi hayatına dair birçok konuyu konuştuk. Güz, siyasi geçmişinden pazar günü yapılan temayüle, siyasetteki yönetim prensiplerinden Ak Parti’nin bir milletvekili kaybının sebeplerine ve siyaset hayatı boyunca en mutlu olduğu ve en çok üzüldüğü konulara kadar birçok sorumuzu yanıtladı.

Röportaj: Özge ELÇİ

meguz.kimlik.jpg

Uzun süredir siyasetin içindesiniz. Siyasi geçmişinizden bahseder misiniz?

M. Emin Güz: Ben 1995 yılında serbest avukatlığa başladım. 1996 yılında Fazilet Partisi’nin kuruluşuyla burada siyasete başladım. Anayasa Mahkemesince kapatılıncaya kadar parti içinde bulunduk. Son dönemlere doğru fikir ayrılıkları başlamıştı. Abdullah Gül Bey, o zaman Recai Kutan’a karşı başkan aday olarak çıkmıştı. Abdullah Gül Beyi desteklemiştim. Böylece Erdemliler Hareketi olarak başlayan Ak Parti siyasi hareketinin ilk başlangıç aşamasından itibaren siyasi olarak o tarafta yer aldım. Daha sonra Fazilet Partisi kapandı; Ak Parti ve Saadet Partisi kuruldu. Ben de Ak Parti saflarında yer aldım. Belediye Meclis üyesi oldum 2004 yılında. 2007 yılında İl Başkanı oldum. Daha sonra Belediye Başkan Aday adayı olmak için istifa ettim. Milletvekili aday adayı oldum. Temayül yoklaması o zaman açık sayım olmuştu. Ben de birinci olmuştum. Bu dönem Miletveklili aday adayı oldum. Yolumuza devam ediyoruz. Sağolsunlar, teşkilatlarımızın hep desteklerini gördüm. Kendilerine çok teşekkür ederim. Benden daha fazla oy alabilecek biri varsa, daha iyi hizmet edebilecek biri varsa, ben onların yanında da çalışıp hizmete devam ederim.

Biz bu davaya herhangi bir makama gelmek için girmedik. Eğer ben 2009 yılında bıraktığım İl başkanlığına rağmen hala teşkilatlarım tarafından kabul görüyorsam, buna bağlıyorum. Ak Parti büyük bir dava. Bu yüzden milletvekili olmuşuz ya da olmamışız bu önemli değil.

Bir önceki genel seçim öncesinde yapılan temayülde en yüksek oyu siz almıştınız. Yine böyle bir sonuç bekliyor musunuz?

M. Emin Güz: Benim de beklentim bu yönde. Kamuoyunun ve teşkilatlarımızın beklentisi de bu yönde. Zaten orada bulunan arkadaşlarımız bunu görüyorlar, bunu hissediyorsunuz. Gelenler sizi destekliyoruz diyorlar, kucaklıyorlar, sizinle çalışmak istiyoruz, diyorlar. Bunu söyleyenler de birkaç kişi değil. Birçok kişi söylüyor. Tüm teşkilatlardan söyleyenler var. Yılların verdiği siyasi tecrübeyle bu sıralamayı görebiliyoruz. Bu anlamda tereddütüm yok. Temayül halkın görüşünü yansıtır. Oy verirken vicdanlarına danışıyorlar. Eğer bize bu imkan verildiyse en iyisini seçmeliyiz, diye düşünüyorlar. Ama temayül tek ölçüt değil. Ayrıca sadece teşkilatlar da değil, mahalle ve köylerdend e temsilciler var. Dolayısıyla dün 810 kişi katıldı, çevresini dinleyen ve o tercihe yansıtmak isteyen 810 kişi oy kullandı. Temayül bana göre en önemli anketlerden bir tanesi. Bunu genel merkezimiz değerlendirecektir, diye düşünüyorum. Tabi ki anketler de yapılacak. Bu dönem 3-0 değil, 2-1’iz. Bir milletvekilini CHP’ye kaptırdık. Bu yüzden daha ince eleyip daha sık dokumamız gerekiyor. Eğer benden daha fazla oy alacak bir arkadaşımız varsa, biz bu dava için hep yanında yer alırız.

Ak Parti ilk 2 dönem Bolu’dan 3 milletvekilini de almayı başardı. Ama son dönem, bir vekil kaybetti. Bunu neye bağlıyorsunuz?

M. Emin Güz: Genel havada bir düşüş yok da sizin yörenizde bir düşüş varsa ve çok az bir oyla kaybediyorsanız kendimizi sorgulamamız gerekir. O dönemde de Bolu’ya büyük hizmetler gelmişti. Değişim dönüşüm anlamında büyük mesafeler kat edilmişti. Ama biz hizmetlerizi mi anlatamadık, yoksa seçim çalışmalarında mı hata yaptık, bunun tartışmalarını ve değerlendirmelerini çok yaptık. CHP’deki duruş şudur; bir kayıp verdilerse kendilerinden ziyade halkı suçlama yoluna giderler. Bizde de tam tersi, hatanın kendimizde olduğunu düşünürüz. Biz bunu yaptık. Dersimize iyi çalıştık. Aldığımız uyarıların bilincine vardık. Bu aşamadan sonra inşallah sıfır hatayla Bolu’da 3-0 yapacağımızı düşünüyorum. Bolu’da 2-1 olması demek, hizmet getirme gücümüzün üçte bir oranında azalmış olması demek. Hem Bolu hem de biz bunun acısını çektik.

Milletvekili olmanız durumunda üzerinde duracağınız en önemli 3 şey nedir?

M. Emin Güz: Benim en fazla önem verdiğim konu, katılımcı demokrasi. İkincisi kurumsallaşma, üçüncüsü de birlik beraberliğin sağlanması. Bu 3’ü aslında aynı şey. Bu, Bolu’yu birlitke yönetmek demek. Ben bunu geçmişte başardım. İl Başkanlığım döneminde 2007 seçimlerinden sonra biz Bolu’yu birlikte yöneteceğiz, dedim. Daha sonra CHP’den başlayarak, MHP’yi ve parlamentoda temsilcisi bulunan partiler ile sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettim. Bolu İçin El Elele Platformu’nu oluşturdum. 3 aylık platformlarla gündem belirleyip bu gündemlerle ilgili Bakan ya da Komisyon Başkanını davet ederek herkesin görüşlerini beyan etmesini, projesini sunmasını sağladım. Nihayetinde birçok başarılı çalışmalar yaptık. İkinci toplantımız, Abant’ın gelişimiyle ilgiliydi. En aktif, Belediye Başkanımızdı. Kolektör hatları için 1 buçuk milyon TL ek ödenek aldı. İkincisi tavuk gübreleriyle ilgiliydi. Kıbrıscık iyi bir proje hazırlamıştı. Toplumla beraber elimizi taşın altına koyacağız. Otokontrol sistemini de oluşturma anlamında şunu yapmak istiyorum; Bölgenin seçilmişler, muhtarları ve sivil toplum kuruluşlarıyla beraber belli dönemlerde bana verilen görevlerin hangisini yaptım hangisini yapmadım. Bunları elemek suretiyle hizmet getirmek istiyprum. Başarılar, paylaştıkça büyür. Problemler de paylaştıkça küçülür. Böylelikle şeffalık olmuş olacak. Ben bu şekilde çalışmak istiyorum.

Siyaset hayatınız süresince sizi en mutlu eden ve en çok üzen olaylar nelerdi?

M. Emin Güz: İlk milletvekili aday adaylığımda temayülde en fazla oyu alışım benim için çok önemliydi. Açık sayım yapıldı, şaibe de yapıldı. Aradan 3 yıl geçmişti. Ben prensip itibariyle hiç hizipçilik yapmadım. Hiçbir delegeye karışmadım. Bunu yapmadım; 3 yıl geçmesine rağmen beni seçmeleri en iyi anımdı. En kötü anım ise, partimize 2008 yılında açılan kapatma davasıydı. Anyasa Mahkemesi Başkanının çıkıp açıklama yaptığı an, benim için çok stresli ve sıkıntılı bir andı. Yargıçlar hükümetinni oluştuğu bir dönemdi. Halka ait olması gereken erki kendilerinde görmesi, yasal dayanağı olmadığı halde bir yönetim biçimi oluşturmaları anlamına geliyordu. Kapatılmamasına karar verildi; güzeldi. Ama laikliğe aykırı eylemlerin odanağı olduğumuzu iddia edip hazine yarımıdmızı kesti. Bu da beni o dönemde üzdü. Ekonomik olarak da o dönem bir yıl boyunca kendi ceplerimizden harcayarak, arkadaşlarımız kendi aramızda toplayarak idare ettik.

Çocuklarınız aktif olarak siyasete girmek isterse tepkiniz ne olur?

M. Emin Güz: Ben siyasete başladığımda Bahadır çok küçüktü. Siyasetin içinde büyüdü. Herkes siyasetle uğraşmalı. Halk da ilgilenmeli ki katılımcı siyaset olsun. Eğer demokrasi varsa herkes siyaset yapar. Oğullarımın aktif olarak siyasete girmesini isterim. Ama siyasi görüşlerine karışmam.

Size gelip ‘Baba ben CHP’de siyasete atılıyorum’ dese ne derdiniz?

M. Emin Güz: Çok istemem; ama neticede bir şey de diyemem. Yeter ki ‘ülkeye hizmet ediyorum’ desin. Ama CHP’de hizmet edilemeyeceğini de anlatırım.

qqq-(2)-002.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • ​Gerede’ye tomografi ve mamografi cihazı18 Ağustos 2019 Pazar 10:52
 • Yanmaktan komşuları kurtardı18 Ağustos 2019 Pazar 10:48
 • Bolu Dağı'nda yolcu otobüsü ile TIR çarpıştı: 37 yaralı18 Ağustos 2019 Pazar 10:11
 • Bak şu ineğin yaptığına18 Ağustos 2019 Pazar 10:00
 • Öğretmene bin lira müjdesi18 Ağustos 2019 Pazar 09:34
 • Bolu Barosu da katılmayacak18 Ağustos 2019 Pazar 01:57
 • Acı gerçek işte bu!18 Ağustos 2019 Pazar 01:54
 • Yaşam mücadelesini kaybetti18 Ağustos 2019 Pazar 01:40
 • Her şeyi otopsi ortaya koyacak18 Ağustos 2019 Pazar 01:36
 • Resmen can pazarı yaşandı18 Ağustos 2019 Pazar 01:31
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim