• BIST 1.124
  • Altın 458,649
  • Dolar 7,6460
  • Euro 8,8844
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 12 °C

Adına demokratikleşme deseniz de, demeseniz de Kürt Çalıştayı sizi ele v

Mustafa Öz

İktidar partisinin yönetim kadrosunun hem kafası karışık hem de fikirleri sığ. Hatırlayacağınız, AKP kurulurken, Sayın Tayyip ERDOĞAN değiştik vurgusunu yaparak işe başladı. Evet, milli görüşe taban tabana zıt bir AB teslimiyeti ve ABD hegemonyasına girdiler. Zaman zaman da hafızalarında yer etmiş milli görüş zihniyeti gereği olarak.

-Devletin resmi bir ideolojisi olmasına rağmen, olmayan ideolojiye karşı olduklarını her defasında ortaya koyarak devletin kurumlarıyla kavga ettiler. Kurumları ve yöneticilerini teslim alıncaya kadar da devam ettiler.

-Asker hem kendileri için, hem teslimiyetçi sığındıkları AB ve ABD için en büyük engel olarak görülüyordu. Bu engelden kurtulmak için, önce eli kolu bağlandı. O yetmedi her konuda çıbanbaşı gösterilerek dosta güven, düşmana korku salan asker teslim alınmak istendi. Evet, askerin içinde bilerek, bilmeyerek belki de karşı bir çalışma tuzağı ile hukuk dışılığa tevessül edenler olduğu da görülmektedir. Ancak karşılarına aldıkları askerin de her yaptığı çıkış, onların kar hanesine yazıldı. Bulundukları konumu biraz da askere borçlular.

-Anayasa ile sorunlarını şimdilik ertelemiş görünüyorlar. Bunun nedeni de anayasa mahkemesi, Yargıtay ve Danıştayda istenilen kıvama gelmemiş olmaları herhalde.

-Cumhurbaşkanı onaylarıyla üniversitede dönüşümü gerçekleştirdiler.

-Kıbrıs'ta yaptıkları gibi “ÇÖZÜMSÜZLÜK ÇÖZÜM DEĞİLDİR DİYE” çıkış yaptılar ve o günden bugüne Kıbrıs'ta çözülen bir şey yok.

Şimdi de meşrebi bilinen ve kılavuzları AB-ABD ve mideleri olan malum fikir adamı ve gazetelerin köşe yazarlarıyla: KÜRT SORUNUNU çözmeye talip olup, KÜRT ÇALIŞTAYINI nedense devletin polis akademisinde oluşturdular. Hem de kapalı kapılar arkasında nasıl bir açılım. Ülkeye ne getirecek, ne götürecek belli değil. Kimi muhatap aldıkları ise gayet açık, İmralı canisinin piyonu ve siyasi uzantıları muhatap.

Kamuoyunda oluşan tepkilerden sonra adını değiştirip “KÜRT AÇILIMI” değil “DEMOKRATİKLEŞME” demeye başladılar. Sayın Cumhurbaşkanı “Kafamızı kuma sokamayız diye” irade buyurmuş. 7 yıldır iktidar olan bir partinin siz de üyesi idiniz. Üstelik Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık da yaptınız. Madem bu iş bu kadar kolay çözülüyordu, neden 7 yıl bu milletin evlatlarını çakallara yem ettiniz.

Neden ANALARI AĞLATTINIZ? Neden çözülecek bir şey vardı da çözmediniz.

Evet, analar ağlamasın, evlatlar dünyalarına doymadan kefene sarılmasın. Bu ülkede yaşayan herkes kardeşçe, huzur içinde yaşasın. Peki, kim yaşatmadı. Batıya gelen KÜRT KARDEŞİMİZ yaşıyor ve her türlü demokratik hadiselerde yer alıyor da, sadece doğudakilere mi olan oluyor! 25 yıldır terörle bölünmeyi hedef seçenlerin söylediklerini demokratik açılım içine saklayarak sorunu çözeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kafanızda bu tür çözüm varsa, bu 72 milyonu toptan ağlatmaya devam eder.

-Kendini Kürt hisseden hissetsin.

-Kürtçe konuşmak istiyorsa konuşsun. Bana Kürtçe anlatmak istiyorsa, benimle işi varsa Türkçe konuşan birine tercümanlık yaptırsın.

-Kürt etnisitesini demokrasi açılımı adı altında öne çıkarıp bölme taktiğini uygulamasın.

-Anayasayı değiştirelim deyip etnik kimlikleri ön plana çıkarmasın.

-Terörden ve AB-ABD devletleri uşaklığından vazgeçsin.

-Kendine yeni bir tarih yeni bir coğrafya oluşturmasın. Bu ülkeye hepimiz sahip çıkalım.

-Ülkenin her yerinde herkes Türk-Kürt kim yaşıyorsa eşit,adil ve kardeşçe yaşayalım.

-40.000 canın hesabını versin.

-Katilleri referans olarak adını gizleyerek çözüm aramasın.

-Yaşayan KÜRT HAKLARINI (herkesçe bilinen) yok edecek çıkışlar yapıp KÜRT IRKÇILIĞININ önü açılmasın.

-Devlet eliyle devleti zaafa uğratıp milleti temelden çatlatacak yanlışlar yapılmasın.

-Bu ülkeyi derinden seven şehit anaları ve babalarının bedduası alınmasın! Yarın ülke için şehit olmak isteyen kalsın.

ABD devletlerinin ORTADOĞU politikalarının piyonu olmak uğruna, ülkeye hainlik yapılmasın. ABD, Irak’tan çekildiğinde, Kuzey Irak’taki Kürt aşiretlerinin durumunun garantide olmasını istiyor. Bunun için en büyük sıkıntı, bu aşiretlerle PKK'nın ilişkisidir. Türkiye'de Kürt sorunu var, bunu çözelim diyenler, Amerika'nın talimatını uygulayanlardır. Türkiye'de Kürt sorunu kendi istedikleri gibi yola girerse, İsrail'in en büyük müttefiki Kürtler rahatlayacak, petrol gelirleri garantilenecek. Ama Türkiye sözde demokratik açılım taleplerinin ardı arkası kesilmeyecek, bölünmeye adım adım gidecek. Sonuç zaman geldiğinde büyük KÜRDİSTAN!

Aman komplo teorisi üretmeyin, Türkiye bölünmez diye söylem geliştirenler tarihi iyi okumalıdır. 25 yılda TERÖRİSTİN istediklerinden ne kadarı gerçekleşti iyi hesap yapmalıdırlar. (Masumca olanları kimse yadırgamıyor.)

Daha önce de yazdım. Bugüne kadar Kürt, Boşnak, Çerkez, Gürcü diye hiçbir ön yargı olmadı. Hiç kimse ile aidiyet duygusundan dolayı takışılmadı 1000 yıldır. Aynı tavada yoğrulduğumuz bu insanlarla aramıza FARKLILAŞTIRARAK, ÖTEKİLEŞTİREREK ayrıştırmak isteyenlerden çözüm için uğraşanları çok saf, diğerlerini de art niyetli olarak görmek gerek. Ülkeyi millet olma şuurundan çıkarıp etnik tabana taşırsanız, bir gün çakacak kıvılcımla tamamını yangın yerine çevirirsiniz. Ve işte o zaman ANALARIMIZ DA, BABALARIMIZ DA ağlar. Yakın geçmişte Bosna- Sırp hadisesi 1914–1915 hadiseleri tarihi vesikadır.

İktidar kırk düşünüp bir karar vermelidir. Kılavuzlarını iyi seçmelidir. Tarihten ibret almayanları tarih affetmez!

14.08.2009

Bu yazı toplam 810 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim