• BIST 116.928
  • Altın 399,137
  • Dolar 6,8596
  • Euro 7,7552
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C

Afet ve Acil Durum Yönetimi!

N. Gürkan Yetkin

Yerel basınımız sayesinde Milletvekilimiz Sayın Yüksel Coşkunyürek Bey'in Deprem Araştırma Komisyonu Üyeliği'ne seçilmiş olduğunu öğrendik. Başarılı vekilimize bu görevinde de başarılar dileriz

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerini ve olumsuz etkilerini, aradan geçen zaman içinde unuturken, afet yönetimi gibi o dönemde tanıştığımız kritik görevlerin ehemmiyetini göz ardı etmeye başladık.

Her 17 Ağustos ve 12 Kasım tarihi geldiğinde, acılarımız tazelenir ve geçmiş irdelenirken, ”Depremi unutmayacak ve unutturmayacağız!” nutukları ile başlar, aynı nutuklarla da kapatırız.

Yaşanan afetlerden tecrübe alınmıyor ve hiçbir şey yapılmıyor derken, bu işten en başta sorumlu olan Hükümet ve TBMM, çok önemli bir adım atarak 5902 sayılı kanun no'su ile 17.06.2009 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan “AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI'NIN TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN”u hazırlayıp yürürlüğe koydu.

Bu kanunun amaç ve kapsamı;

“Madde 1 - (1) Bu Kanunun amacı, afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetleri yürütmek üzere, Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın kurulması, teşkilatı ile görev ve yetkilerini düzenlemektir. Başbakan, Başkanlıkla ilgili yetkilerini bir bakan aracılığı ile kullanabilir.

(2) Bu Kanun; afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetlerin ülke düzeyinde etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve olayların meydana gelmesinden önce hazırlık ve zarar azaltma, olay sırasında yapılacak müdahale ve olay sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarını yürüten kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması ve bu konularda politikaların üretilmesi ve uygulanması hususlarını kapsar.” şeklindedir.

…..

İlgili kanunun üçüncü bölümü ise, bu kanuna istinaden illerde kurulacak olan İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri görev ve sorumluluklarını düzenlemektedir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜKLERİ İLE BİRLİK

MÜDÜRLÜKLERİ

İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜKLERİ

Madde 18 - (1) İllerde, il özel idaresi bünyesinde, valiye bağlı il afet ve acil durum müdürlükleri kurulur. Müdürlüğün sevk ve idaresinden vali sorumludur.

(2) İl afet ve acil durum müdürlüklerinin görevleri şunlardır:

a) İlin afet ve acil durum tehlike ve risklerini belirlemek.

b) Afet ve acil durum önleme ve müdahale il planlarını, mahalli idareler ile kamu kurum ve kuruşlarıyla işbirliği ve koordinasyon içinde yapmak ve uygulamak.

c) İl afet ve acil durum yönetimi merkezini yönetmek.

ç) Afet ve acil durumlarda meydana gelen kayıp ve hasarı tespit etmek.

d) Afet ve acil durumlara ilişkin eğitim faaliyetlerini yapmak veya yaptırmak.

e) Sivil toplum kuruluşları ile gönüllü kişilerin afet ve acil durum yönetimi ile ilgili akreditasyonunu yapmak ve belgelendirmek.

f) İl ve ilçe düzeyinde sivil savunma planlarını hazırlamak ve uygulamak.

g) Afet ve acil durumlarda, gerekli arama ve kurtarma malzemeleri ile halkın barınma, beslenme, sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak gıda, araç, gereç ve malzemeler için depolar kurmak ve yönetmek.

ğ) İlgili mevzuatta yer alan seferberlik ve savaş hazırlıkları ile sivil savunma hizmetlerine ilişkin görevleri ilde yerine getirmek.

h) Yıllık bütçe teklifini hazırlamak.

ı) İl kurtarma ve yardım komitesinin sekretaryasını yapmak.

i) Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin tespiti, teşhisi ve arındırması ile ilgili hizmetleri yürütmek, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

j) Başkanın ve valinin vereceği diğer görevleri yapmak.

İşte bu kanun çerçevesinde

1)Valimiz tarafından atanmış olan BOLU İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRÜ'müz kimdir?

2)Görev sahasına giren konularda uzman ve Kanunun öngördüğü teknik elaman adedi nedir?

3)Kaç adet teknik personel görevlendirilmiştir?

a)Jeoloji mühendisi?

b)jeofizik mühendisi?

c)Harita Mühendisi?

d)İnşaat Mühendisi?

e)Mimar?

f)Şehir Plancısı?

4) PLANLAMA VE ZARAR AZALTMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI görevleri arasında yer alan “Zarara uğraması muhtemel yerlerin plan, proje ve imar esaslarını belirleme” konusunda, vatandaş tarafından yaptırılan ve İlgili daire başkanlığına incelenmek üzere başvurulan Jeolojik ve Jeoteknik Raporların değerlendirilmesi ilgili İl Müdürlüğünce nasıl yapılmaktadır?

5)1.derece deprem kuşağında bulunan ilimizde, Deprem Araştırma Komisyon Üyeliğine seçilmiş olan Sayın Milletvekilimiz Yüksel Coşkunyürek Bey ve tüm kurumlara gezi düzenleyen Ak Parti İl Başkanı Sayın Ali Ercoşkun Bey, BOLU İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ'nü ziyaret etmiş midir?

6) Çok kritik bir görevi olan müdürlüğün eksiklikleri bulunmakta mıdır? Her an olması muhtemel bir afete müdahale edebilecek durumda mıdır?

Daha da uzaması muhtemel soruları çok uzatmadan, bu konuda yetkili olanların, halkın daha da bilinçlenmesi için gerekli açıklamaları yapacağını ve konuyu daha hassas değerlendireceğini umut ediyor, Afet yönetimi gibi oldukça zor ve kritik görevi yürütmek üzere her an görevinin başında olan Sayın Müdürümüze, bu kutsal görevinde başarılar diliyorum!

01.02.2010

Bu yazı toplam 1425 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim