• BIST 93.225
  • Altın 359,388
  • Dolar 6,7629
  • Euro 7,3503
  • Bolu 7 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 15 °C

AFFIN AYAK SESLERİ

İlhami Candemir

Sayın okuyucular, bilmem takip ediyor musunuz, aylardır  “af “çıkacak mı çıkmayacak mı -kuş mu çıkacak civciv mi çıkacak misali- çıkarsa kapsamı ne olacak gibi sorular gündemini koruyor. İktidara  MUAVENET partisi MHP afta ısrarcı.(Burada bir parantez açalım, eyyyy yazar “muavenet değil muhalefet olacaktı  yanlış yazdın” demeyin doğru yazdım, muavenet yardım etmek  demek, daha açık ifade ile “kendi gücünü ve imkanlarını başka birinin iyiliği için kullanma” demek.Muhalefet ise  karşı görüşte olan kimseler topluluğu demektir.Hal böyle olunca cumhur ittifakının ortağı MHP ye muhalefet partisi mi diyelim,muavenet partisi mi diyelim,ben muavenet dedim, takdir sizlerin.Googleye  girerseniz bu iki kelimenin  bu anlamlarda olduğunu görürsünüz.Parantezi kapatalım,sadede gelelim). MHP AF’da ısrarcı ama iktidar partisi ne diyor. Sayın partili cumhurbaşkanımız “devlete karşı işlenen suçlar için af çıkarılabilir ama şahıslara karşı işlenen suçları devletin affetme yetkisi yoktur” diyorlar. Peki sayın cumhurbaşkanının bu görüşü doğru mu? Vallaha bana kalırsa hem doğru hem yanlış. Olaya din açısından yani şer’i hukuk penceresinden bakarsanız doğru, Anayasa açısından bakarsanız yanlış. Daha iyi anlaşılabilmesi için konuyu biraz açalım;

Önce Anayasa açısından bakalım; Cezaları- egemenliğinin gereği- devlet verir. Hal böyle olunca af yetkisi de devlete aittir. Bu yetki TBMM eli ile kullanılır. (Anayasa Madde. 87). Asıl olanı budur. İstisnası ise cumhurbaşkanının, sağlık nedenleri ile bazı hükümlülerin cezalarını kaldırma yetkisidir.(Anayasa madde 104).Ayrıca TBMM nin bu yetkisi- bir tek istisna- sınırsızdır. O istisna ise münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz hükmüdür.(Anayasa Madde 169).Yani TBMM isterse Sayın Cumhurbaşkanına rağmen suçun niteliğine bakmaksızın(orman suçları hariç) af yasasını pekâlâ çıkarabilir. Nokta.

 Şimdi gelelim Sayın Cumhurbaşkanının,  devlete karşı işlenen suçlarda af çıkarılabilir ama şahıslara karşı işlenen suçlarda af çıkarılamaz yönündeki görüşüne; Peşinen söyleyeyim ki ben şeriat hukukunu anımsatan bu görüşe katılamıyorum. Mevcut “meri” hukuk sistemimize göre diyelim ki hırsız at çalmış, yakalanmış, mahkûm edilmiş ve sonra affedilmiş ama hırsızın at sahibine atın bedelini ödeme yükümlülüğü AFFEDİLEMEZ. Yani tazmin hukuku daima affın dışında kalmıştır ve öyle de olması gerekir. Laik bir ülkenin cumhurbaşkanı olan sayın RTE’nin şeri hukuku anımsatan, devletin şahıslara karşı işlenen suçları affetme yetkisi yoktur yönündeki bu görüşü ile  bu tazmin hukukunu  kast ettiğini sanmak istiyorum. Kaldı ki şahıslara karşı işlenen suçların affedilmezliği cumhuriyetin kuruluşundan bu yana gündeme hiç gelmemiştir. Keza varsayalım ki  sayın Cumhurbaşkanının görüşü doğru;  A, B yi öldürdü. Yargılandı, mahkûm oldu.  Maktül(öldürülen) “B” nin yakınları suçluyu affetmezlerse devlet de affedemeyecek. Peki affederlerse ne olacak? Affedilecek mi? Sonra yakınlarından kasıt kimlerdir. Görülen ceza davasında müdahil olanlar mı, yoksa şikayetçi olanlar mı? Müdahil olanlar davanın seyri hakkında  her türlü talep ve itiraz hakları olanlardır.Yani davanın tarafıdırlar. Müştekiler(şikayetçiler) ise bu haklardan mahrumdurlar. Yani amiyane tabiri ile yargı aşamasında işin peşini bırakanlardır. Ayrıca   sayın Cumhurbaşkanı, şahıslara karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisi yoktur dediğine göre  AF kanununun  görüşülmesi sırasında müdahiller “biz affediyoruz” diye noter tasdikli beyanda bulunarak bunu TBMM ne gönderirlerse devlet o mahkumu  affedilebilecek mi? Eğer böyle bir yol açılırsa müdahillerin üzerinde her türlü baskı ile  bu beyanın alınması mümkün olamaz mı? Ancaaaaak acizane ben derim ki Cumhurbaşkanının  şeriat hukukunu anımsatan bu görüşüne rağmen  BU AF ÇIKACAAAK.. Nasıl mı? İMAR AFFI millete nasıl İMAR BARIŞI olarak yutturuluyorsa(affedersiniz) bu AF da Cumhurbaşkanının görüşü askıda bırakılarak ki buna onun da itiraz etmeyeceğini düşünüyorum-“şartla salıverme” adı altında yutturulacak. Bu görüşümü destekler anlamında şu hususu da belirtmek isterim; Af kanunlarının çıkarılabilmesi için işin önemine binaen TBMM de üçte iki çoğunluk aranır. Gizli af çıkarılmak isteniyorsa “şartla salıverme” yasası çıkarılır ve bunun için üçte iki çoğunluk aranmaz ve nitekim son yıllarda “şartla salıverme,adli kontrol vs gibi pek çok kanun”  gürültüsüz patırtısız  çıkarılabilmiştir. Yeni af -olmaz ama yine de öyle diyeyim- hayırlara vesile olsun. Hoşça kalın.  

Bu yazı toplam 1311 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim