• BIST 107.705
 • Altın 273,770
 • Dolar 5,8067
 • Euro 6,4362
 • Bolu 5 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 2 °C

Ağda Camii-İsmetpaşa Cad. KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Şenda Aksungur

 

Bolu’muzda  İsmetpaşa cad. ve Pazar yerinin yenilenmesini kapsayan yeni bir projenın hayata geçirileceği Bolu Belediye Başkanı tarafından açıklanmış bulunuyor. Bu projenin 40-45 000.-m2 yı kapsayacağı  ve adı geçen İsmetpaşa Cad.de bulunan tarihi Ağda Camii’nin hemen bitişiğinden batı istikametinde devam ederek Stadyum cad. ne kadar olan bölümde yer alan tüm binaları ve Pazar yerinin mevcut kapalı bölümlerinin yıkılarak yeni binaların yapılmasını kapsamakta ve diğer kuzey sınırın stadyum olacağı belirtilmektedir. Belediye Başkanı Sn Alaaddin Yılmaz, şu anda yürürlükte olan kentsel dönüşüm kanunun hükümlerininde bu bölgede uygulanacağını ve  mülk sahiplerinin katiyetle zarar görmeyeceğini ifade etmektedir. Bu projenin Çevre Bakanlığı’nın; yani hükümetin desteği ile yapılacağını da ifade edilmektedir .

Kentsel Dönüşüm Kanunu, vatandaşa gerekli desteğin büyük kısmını sağlayan bir kanun olarak gözlenmektedir, isteyen kişi şayet kendi evini yapacaksa kredi verilmekte; hatta kira yardımı da yapılmaktadir. Fakat buradaki uygulamanın müteahhit kanalıyla yapılacağını zannetmekteyim. Bu projenin hayata geçirebilmesi için yapılacak çeşitli işler projeler ruhsat ve maliyet hesapları ve en önemlisi  hukiki işlemler vs çok zaman alacak ve belki de sancılı süreçler yaşanacaktır. Fakat bu atılım 2 tane büyük depremden çıkan ve zaten yorgun olan tüm şehirdeki binalarımızın yenilenmeleri nin sağlanmasında Bolu halkına örnek olabilir. Yeter ki düzgün sağlıklı anlaşmalar yapılsın ve sağlam kişi ve kuruluşlarla çalışma ortamı sağlanabilsin. Şehrimize genel olarak baktığımızda kişisel olarak tek tek veya birkaç kişinin kentsel dönüşümden yararlanarak binalarını yenileme yoluna gittiklerini görmekteyiz; eğer bu proje başarıyı yakalarsa ki yakalamak zorundadır, şehrimiz binalarını yenileyerek deprem yönüyle kendini kurtarma şansını yakalayacaktır.

Gelelim Pazar yerine... Burada halihazırda açık Pazar mahalleri ve kapalı hangar tıpi prefabrik binalar ve bunların yan cephelerine ilave yapılan dükkanlar ve bırde açık yöresel ürünlerin satıldığı bölümler  bulunmaktadır. Bu Pazar yerinde yenilenme esnasında hepsi yıkılacak ve çok katlı apartman tarzı binalar yapılacak bunların zemin katları sebze meyva satışı yani manav dükkanları olacak  üst katlarında ise testil ve diğer sektörlere ait mağazaların yer alması planlanacağını tahmin etmekteyım. Burada bence önemli faktör trafiktir, pazar yerine giriş çıkışlar araç trafiği çok ciddi analizler ve planlamalara ihtıyaç duyulacak konulardır .Yine öte taraftan mevcut pazar yeri esnafının nerede nasıl koşullanrak bu inşaat ve geçiş dönemini geçırebilmesidir yıne halkın alışveriş şartları nasıl olacaktır bu konu semt pazarlarının daha fazla desteklenerek bır ölçüde rahatlatılabilinır fakat donanımlı kaçtane pazar yerimiz bulunmaktadır. Yine de ben kentsel dönüşümün başlayacağı için bu olayların tümünün çözüleceğini düşünüyorum.

Şimdi diğer bir konu, D-100 konumunun değişecek olmasıdır. Tasdikli imar nazım planının bır parçası olan bu değişimin şehrin güney mahallelerine yapılaşma ivmesi kazandıracağı belli dir ancak bu arada diğer bazı yan etkenlerin de düzenlenmesi beraberinde  gelmek zorundadır. Mesela kat adetleri ve taban alanı katsayıları gibi. Önemli bulduğum ve daha önceleride izah etmeye çalıştığım bır konu yu tekrar anlatacağım: mevcut D100 ün durumu bu yolun  ŞEHİRİÇİ ULAŞIM için kullanılması en doğru çözüm dür ASLA KAPATMAYA veya başkabır şeye dönüştürmeye çalışmak şehre ve insanına buyuk zarar verecektır.

Şimdi bir de İzzet Baysal Caddesi’ne bakalım... Ağır kış şartları buranın betonlarını perişan etti ve etmeye devam ediyor. Çözüm nasıl olacaktır, mutlaka bır tamir çalışması yapılacağını tahmin edıyorum. Bu çalışma sırasında bazı tedbirlerin de alınması gerekecektir. Benim bir önerim bulunmakta; bu kar ve yağmur sularının yolun dış kenarlarının ortasına göre 5-6 cm daha yuksek yapılarak BALIK SIRTI denilen klasik drenaj sisteminin yapılmasıdır. Böylelikle sular yolun ortasına doğru akacak ve yolda bulunan normal meyil sayesinde deşarj  rögarına ulaşarak boşalacaktır. Tarihteki Roma ve Osmanlının yaptığı yolların incelenmesi de bu durumu göstergesi olacaktır. Tabiki bu onarım, yolu en az 10 cm beton kırılarak yapılması gerekecekti, yoksa uydurmasyon bır çimento şerbeti veya şap ortalığı daha beter edebilir. Bunların sonucu demek ki bu yol çalışması yanlış olmuştur. Biz çoğumuz mühendis grubu olarak bu yola kilit taş önermiştık tamıratı çok daha kolay alt yapının teşkili rahat olacak bır seçim olacaktı. Temennimiz diğer yol altında kalan tesisatların vs.nin bır sıkıntı çıkarmaması yönündedir. Yine bu caddedeki ağaçlar ve çiçeklerin daha fazla takviye olması turizm ve dinlence şehri Bolu imajını güclendirecektir.

Sevgiyle kalın sn okuyucularım

                                                                                                                                                                              Şenda  AKSUNGUR-İNŞ MÜH

Bu yazı toplam 5415 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim