• BIST 95.953
  • Altın 238,436
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C

AH NEREDE? VAH NEREDE?

N. Gürkan Yetkin

2007 yılında 2008 yılı Bolu Belediyesi plan ve bütçesi hazırlanır iken, temiz su arıtma sisteminin devreye gireceği hesaplanarak, arıtmanın getireceği artı masrafları karşılamak üzere su fiyatlarını büyük bir oranda su zammı yapılmıştı. Bu durum muhalefet parti CHP tarafından kamuoyuna taşındı ve zamların geri alınması gerektiğini, çünkü arıtma tesisi devreye girmeden masraflarının vatandaştan alınmasını doğru bulmadıklarını ifade ettiler. İmza kampanyası başlattılar, mahkemeleri aşındırdılar, ancak zammın geriye alınmasını sağlayamadılar.

Sene 2010! Hala temiz su arıtma devreye girebilmiş değil! Ancak 2008 yılından beri Boluluların ödemiş oldukları su faturalarında arıtma tesisinin arıtma maliyeti alınmakta. Peki Bolu Belediyesi Belediye Başkanı ve Meclisin büyük çoğunluğunu oluşturan Belediye Meclis Üyeleri hangi partiye mensuplar? Adalet ve Kalkınma Partisi! Kalkınma tamam da Adalet nerede?

Bir çok köy, şehir ile bütünleştiği için meta zoru mahalle oldu. Bu mahallelerin bir çoğunda imar planları da mevcuttu. Ancak planlar ile yerleşim uyuşmuyordu. Bu sebeple köylere ait imar planlarının revizyonu ihale edildi. İhaleyi alan firma, 2004 yılından günümüze kadar yapılan tüm 18 uygulamalarını hazırlayan firmaydı. Firma ihaleyi aldıktan sonra hemen çalışmalara başladı. Geçen süre yaklaşık iki yıl. Ortada hala revize edilmiş imar planları maalesef yok!

1985 ve hemen sonrasında hazırlanmış olan imar planlarında, özellikle şehrin Kuzey kısmı düşük yoğunluklu yerleşim bölgesi olarak plancı tarafından ön görülmüş. Bahsi geçen bölge zemin yapısı bakımından, şehir merkezinden özellikle de şehrin Güney kısmında kalan yerleşim alanlarından çok daha iyi bir bölge.

Düşük yoğunluklu yerleşim alanı olarak belirlenmiş bu alanlarda Meram örneği villaların yapılması ön görülmüş, şehre hakimden estetik bir görünüm sağlanmak istemiş. Aradan tam olarak yirmi beş yıl geçmiş. Peki planda ön görülen şık villalar yapılmış mı? Hayır! O halde planların revizesi yapılmış mı? Yine hayır!

2004 yılından bu yana bir çok bulvarlar açılmış. Sayın Belediye Başkanının en beğenilen hizmeti bu geniş bulvarlar. Peki bu bulvarlara cephe yapılaşma tarif edilmiş mi? Cevap yine hayır! Açılmış, hatta altyapısı ve üst yapısı tamamlanmış 30 metre genişliğe sahip bu bulvarlara, cepheli yapılacak yapıların kat adetleri nedir? 6.50 kot iki kat! Ticaret? Külliyen yasak! Bu mudur elli yıl sonrası Bolu'nun imar şablonu?

İmar uygulamalarında en sıkıntı çekilen bölgeler nereler? Eski yerleşim olarak anılan şehir merkezi. Peki yürürlükte olan Belediye Kanununda “Kentsel Dönüşüm” ibaresi neden yer almakta? Bu problemlerin çözümü için! Sorunlu alanların sınırları da belli mi? Cevap evet! Peki bu bölgedeki yapılaşma koşulları; ada ada ele alınarak ve mevcut durum dikkate alınarak, sıkı bir çalışma ile üç ay gibi kısa bir sürede çözülebilir mi? Kesinlikle evet! 2009 Kasım ayından başlayarak Aralık, Ocak, Şubat 2010'da bu çalışma tamamlanabilinir miydi? Cevap maalesef yine evet!

Peki bu tespitler sadece şahsıma mı ait? Tabi ki hayır! Mimarlar Odası, Mühendis Odaları, Sanayi ve Ticaret Odaları temsilci ve üyeleri, tüm İlköğretim ve orta öğretim kurumunda eğitim gören tüm öğrenciler, bu tespitlerimin hem bilinci hem de farkındalığı içersinde!

Peki bu konuda asıl yetkili olan Belediye Meclisi ve İlgili komisyonlar neden atalet içinde?

Bir başka atalet içersinde sessizliğe bürünmüş önemli kurumumuz da maalesef üniversitemiz. Üniversitemizin Mimarlık Mühendislik Fakültesi ve bu fakültelerde çok değerli öğretim görevlileri ve akademisyenler yok mu? Elbette var! Peki üniversite ile irtibat halinde bilime ve tekniğe inanmış görev adamlarımız var mı? Bu soru maalesef cevapsız!

Tek başına iktidar döneminde geçen sekiz yılda, iki genel seçim sonrası iktidar partisi mensubu üç milletvekili, iki yerel seçim sonrası seçilmiş Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi çoğunluğu var. Bu süreçte yapılan seçimlerde diğer partilerden aday olmuş, Bolu'nun vizyonunu değiştirmeyi vaat etmiş bir çok değerli milletvekili ve Belediye Başkan adayı var. Ancak Bolu adına bu ataletten şikayetçi kimsecikler yok!

Önemli olan seçime beş kala konuşmak değil, şimdiden sorunları ortaya koyabilmek. Bir fincan suda fırtına koparmaya çalışmanın ve havanda su dövmenin güzel Bolu'muza ve bu güzel şehirde yaşayanlara hiçbir faydası yok.

“Var”larımız belli. ”Yok”larımız da belli. Yazsak roman,yazmasak konuşsak dedikodu olur! O halde bu şehre gerçek sevdalıların, etkili, yetkili aynı zamanda ataletli kişilere bir “Ne var? Ne yok?” demesi gerekmez mi?

Korkma! diyor Mehmet Akif, İstiklal Marşımızın ilk satırında, ancak biz korkuyoruz! ”Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” diyor ardından. Ancak biz, aylardır Kızılay Parkı'nda, Bolu halkına ait bir arazinin girişinde, özgürlüğümüze vurulmuş zincire şaşırmıyoruz! “Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın!” diye vasiyet ediyor, biz kapıda karşılıyoruz, anket sonuçlarına bakılırsa içimize de sindiriyoruz!

Ben böyle düşünüyorum! Sizde “Ne var? Ne yok?”

“Hakk'ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat, sana rağmen değil, seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının, üstünden daha iyi olmayacağını? “(Şems-i Tebrizi)

22.04.2010


Bu yazı toplam 1217 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim