• BIST 106.935
  • Altın 171,749
  • Dolar 4,0527
  • Euro 4,8911
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C

AK PARTİ KIVIRTMALARI VE AİLE HEKİMLİĞİ

Hüseyin KAYA


Aile hekimliğini getiren AK parti iktidarı değil mi?

Şimdi övünç noktasında gurur duyduğu sistem neden tıkandı dersiniz?

Sıfır sorunlu komşu ülkeler vaad edip tam sorunlu hale nasıl geliniyorsa, aile hekimliğinde de durum aynı.

Nereden biliyorsunuz demeyin.

Aşağıda gönderilmiş bir metnin seçilmiş bölümlerini sizlerle paylaşacağım.

Dinleyin feryatları.

***

AİLE HEKİMLİĞİ BİTİRİLİYOR

“Aile Hekimliğini halk sevdi, doktorlar sevdi, Biz sevmedik bitireceğiz diyor. Sayın Bakanın nöbetler için açıkladığı gerekçe tüm meslek grupları için tehdit oluşturuyor. Eğitim !..

Hastaneler Kamu Hastaneler Birliği adı altında idari ve mali özerkliği olan sağlık kurumlarıdır. Sağlıkta Dönüşüm Programı uyarınca her hastanenin kendi yönetim kararlarından, hizmet kalitesinden ve verimliliğinden sorumludur.

Sağlıkta Dönüşüm Programına başlarken , sağlık hizmetleri planlaması ve sunumu sırasında sosyal devlet anlayışı çerçevesinde , koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik verilerek , Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerini güçlendirileceği, Bakanlığın başlıca görev ve sorumluluğun ise sadece politika hazırlamak ve düzeni denetlemek olacağı belirtilmekteydi.

Ancak Sayın Bakanımız Dr. Müezzinoğlu’nun göreve başlaması ile Bakanlığın Sağlıkta Dönüşüm Programının Aile Hekimliği Uygulaması ayağında belirlenen politikaların dışına çıkmaya başladığı üzüntü ve şaşkınlıkla izlenmektedir.

Bugüne kadar halkın sağlık sistemine olan memnuniyetinin %20lerden %80lere ulaşmasında, Aşılama oranlarının Avrupa ortalamasının üzerinde %97 gibi yüksek seviyelere ulaşmasında, anne ve bebek ölümlerinin yarı yarıya azaltılmasında en büyük emeği olan Aile Hekimliği çalışanları anlaşılamaz bir şekilde özerk sağlık işletmeleri olan hastanelerin personeli yapılmaya çalışılmaktadır.

Nöbetsiz doktorluk olmaz denilmesi, nöbetlerin eğitim yeri gibi gösterilmesi dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir uygulama ile aile hekimlerine acilde nöbet tutturulmak istemesi aile hekimliğini bitirecek bir hamledir. Tıp fakültesinden mezun olan her doktor yetkin ve tedavi edici yeterliliktedir. Acillerde tıp fakültesi eğitimi oluyorsa eğer , tüm tıp fakültelerini kapatıp doktor adaylarını acillerde eğitelim. Aile hekimlerini yetersiz ve basiretsiz gösterecek açıklamalar ile bir meslek grubunun onuru çiğnenmektedir. Hekime şiddete neden olacak bu açıklamaların vebalini taşımak çok zordur.

Biz Aile hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları her zaman hastaların yanında olacağız, zamanımız ve gücümüz yettiğince, Sağlık Bakanlığı izin verdiği müddetçe onlar için aile hekimliği yapmaya devam edeceğiz. Adı sözde eğitim olan, Türkiye Cumhuriyetinin Doktor diplomasına sahip hekimlerine tıp fakültesinde verilen eğitimlerin tekrar verileceğini iddia eden açıklamaları kabul etmiyoruz, hiçbir kurum ve kuruluşun acillerinde nöbetçi hekim olarak çalışmak istemiyoruz.

Halkın sağlığı için Aile Hekimliği uygulamasına sahip çıkmaya ve Halkın yanında olmaya devam edeceğiz.

BOLU AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ

Dr.Faruk KARSLI

Bolu Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

***

Sayın Sağlık Bakanı!

Sizden önceki bakanların yaptıkları sizin için ne ifade ediyor.

Konuyla ilgili STK yöneticileriyle hiç konuştunuz mu?

Feryatları duyuyor musunuz?

Nedir amacınız?

11.12.2013

Bu yazı toplam 1672 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim