• BIST 116.829
  • Altın 322,292
  • Dolar 6,0825
  • Euro 6,6031
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 6 °C

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Uğur Türesin: “Durmak yok yola devam ”

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Uğur Türesin:  “Durmak yok yola devam ”

Temayül yoklamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Uğur Türesin, partili delegelerden aldığı 57 oyu yorumladı. Türesin, “Temayülden çıkan sonuç teşkilatların değil, halkın milletvekili adayı olduğumu gösterdi” dedi.

Bolu ve ilçelerine bağlı köylerde ekonomik nedenli göç faaliyetlerinin artışta olduğuna dikkat çeken Türesin, her ilçenin markalaştırılması gerektiğini söyledi ve ilçelerdeki işsizliği sonlandıracağını öngördüğü projelerini açıkladı.

“AK PARTİ SİYASETE GENİŞ KATILIMI SAĞLADI”
Siyasette uzun bir süredir var olduğunu söylediği bıkkınlık ve küskünlüğün AK Parti’yle sona erdiğini belirten Uğur Türesin, “30 yıldır siyasetçilerimizin verdiği hizmetleri ticari olarak veriyorum. Bolumuzun babası rahmetli İzzet Baysal büyüğümüzden sonra hiçbir devlet imkanı kullanmadan Türesin Ailesi birçok ilçeye yatırım yapmıştır. Ve bu eserler halen yaşamaktadır. Hedefim Bolumuzun ve tüm ilçelerimizin sesini duyurmak. Bu da birtakım sosyal faaliyetlerle oluyor. Bugün ülkemiz siyasetinde bir bıkkınlık, bir küskünlük vardı. Ne mutlu ki Ak Parti iktidarının istikrarlı çalışmaları sayesinde vatandaş artık siyasete sıcak bakar oldu ve bu nedenle siyasete geniş katılımlar oldu. Sanayici, çiftçi, sanatçı kesimlerinden katılımlar oldu. Bu çok güzel bir şey. Ülkenin en büyük sorunu bence vatandaşlık bilincinin yerine getirilememesi. Bunu yerine getirmek içinde partilere büyük görev düşüyor. Gençliğe büyük önem vermek gerektiği kanaatindeyim. Parti gençlik kolları gerçekten donanımlı ve duyarlı gençlerle dolu. Teşkilatlar gençlerin fikirlerine önem verirse, onlara fırsat verirse, partilerin il ve ilçelerde kurumsallaşmaları daha hızlı olacak. Onun için gençlerimize sahip çıkılmasını sağlayacağım. Çünkü onlar bizim geleceğimiz.” dedi.

“AK PARTİ ÇATISI ALTINDA ÇALIŞMALAR YAPMAK İSTİYORUM”
Dünya ticaretinde Türkiye’nin önemli bir konuma sahip olduğunu ifade eden Uğur Türesin, “Başbakan Erdoğan bugün dünyanın kabul ettiği liderler arasına girmiş durumda. Bu da çalışmakla oluyor. Bu partinin misyonuna inanarak, Erdoğan’ın bu bitmez tükenmez enerjisini örnek alarak, Bolu’da Ak Parti çatısı altında çalışmalar yapmak istiyorum ve Bolu’nun tüm sorunlarını iletişimler kurarak gerekli makamlarda lobi çalışmalarıyla teşkilatlarımızla milletvekillerimizle sorunların çözümüne katkıda bulunmak istiyorum. Bu sebeple de babam Tevfik Türesin’in 19’uncu dönem milletvekilliğindeki tecrübeleri, ticaretteki çalışkanlığı ve doğruluğunu örnek alarak Bolumuza ve ilçelerimize hizmet vermek istiyorum. Bizim Bolumuz Türkiye’de ve dünyada çok önemli bir konumda. Bu hizmetlerde stratejik planlamalar yapılması lazım. Dünyanın en büyük sorunları gıda ve enerji. Bolu’da gıda konusunda biliyorsunuz hayvancılık ve tavukçuluk ilerledi. Ama bunun yanı sıra da turizm potansiyeli var. Bu turizm potansiyelinde eko turizm diye yeni bir konsept var. Denizden sıkılan insanlar köylere ve doğal yerlere seyahat etmek istiyorlar. Bu sayede Bolu’nun ilçelerinde boşalan köylerimizi doldurabiliriz diye düşünüyorum. Bakın bugün 20 ile 40 yaş arası genç yok köylerimizde. Tamamı dışarı göç etmiş durumda. Büyük şehirlerde perişan olan bu insanlarımızı mutlaka geri çevirmenin formülleri aranmalı.” şeklinde konuştu.

“EKOLOJİK TARIMLA GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR”
Artan göçü tersine çevirebilmenin tek yolunun ekolojik tarımla sağlanabileceğini düşündüğünü dile getiren Türesin, “Tersine göç hareketinin de ekolojik tarım sağlanacağını düşünüyorum. Çünkü her şey suni, organik tarım da her şey doğal olduğu için Avrupalılar buna yöneldi. 2000’lerin başında biz bugünleri öngördüğümüz için o dönemde organik tavuk üretimi gerçekleştirmiştik. Umarım diğer tesislerde bu çalışmaya başlarlar. Çünkü organik tavuk çevreyi kirletmiyor. Ve insanlar sağlıklı ve lezzetli bir tavuk yeme zevkine, o özlenen köy tavuğu kokusunda tavuk yeme imkanına sahip oluyorlar. Broiler üretimde üretim süreci 40 gün, bu bahsettiğim üretimde süre 90 gün. Organik tavukta metrekareye 4 tavuk düşüyor ve doğal yemlerle yetişiyor. Bu sayede hem küçük kapasiteli kümeslerimiz dolacak. Hem de çiftçiye bir yan gelir olacak. Bolu ve ilçeler için bu proje büyük önem kazanmış durumda.” diye konuştu.

TÜRESİN’DEN HER İLÇEYE PROJE
Her ilçenin marka olması gerektiğini vurgulayan Türesin, ilçelere ilişkin projelerini şöyle sıraladı: “Bugün Mengen farkında değil; fakat Mudurnu markasından daha üstün durumda. Çünkü Mengen aşçıları sayesinde ismini dünyaya duyurmuş durumda. Mengen’de bir hazır yemek fabrikası projemiz var. O bölgenin halkıyla görüşüp, bu konuda önderlik yapmak istiyorum. Öğrencilere ve askeriyeye yönelik vakumlu pişmiş yiyecekler üretilerek Mengen markasıyla iyi hizmetler verilebilir. Yeniçağa’da aynı şekilde Avrupa’da iyi piyasası olan kaz ve ördek ciğeri projemiz var. Etinden de salam, sosis ve sucuk yapılıyor. Bu geliştirilebilir. Ayrıca lojistik nakliyatçılık daha çok geliştirilebilir. Nakliyatçılıktaki belge giderlerinin vergilerin indirime tabi tutulması lazım. Yeniçağa’da şoförlük üzerine bir okul açılabilir. Çünkü nakliyat sektörünün en önemli sorunlarının biri de eğitimli şoför açığının olması. Ayrıca Yeniçağa Gölü turizm konusunda daha değerlendirilebilir. Dörtdivan’da kaz üretimi yapılabilir ve yayla turizmi geliştirilebilir. Gerede’de Erzurum’da yapılan kış olimpiyatları gibi spor organizasyonları düzenlenebilir. Bu sayede Gerede’miz daha da değerlendirilebilir. Kıbrıscık’ta eko turizm faaliyetleri geliştirilebilir. Yaylalar ve köyler turizmde değerlendirilebilir. Seben ilçesi yakın geçmişe kadar meyve üretiminde oldukça iyi durumda idi. Fakat bugünkü hali içler acısı durumda. Ürünü para etmediği pazarlama sorunu yaşadıkları gerekçesiyle yetiştiriciler meyve ağaçlarını sökmek zorunda kalıyorlar. Yetiştiricilerimizi kooperatif haline dönüştürmek gerektiğine inanıyorum. Seben’de yapılan göl adeta deniz tadında bir göl. Bizim insanımızın denize gitmelerine artık gerek kalmayacağını düşünüyorum. O bölgede yapılacak plajlar ve bölgeye düzenlenecek turlar sayesinde bölgede turizmde hareketlilik sağlanabilir. Mudurnu ve Seben’deki termal kaynaklar daha da değerlendirilebilir.”

“PROJELERİMİZ İÇİN AB FONLARINDAN YARARLANILABİLİR”
Projelerinin hayata geçmesi konusunda maddi kaynak sorununun da yaşanmayacağını söyleyen Türesin, “Bu projeleri hayata geçirmek için AB fonlarından yararlanılabilir. Ayrıca hükümetimiz bu tür projeleri sanayi odaları ve MARKA gibi kuruluşlarla desteklemeye çalışıyor. Burada vatandaş biraz çekiniyor. Biz burada önderlik yapmamız gerek. Bugün Düzce’de olsun, Karadeniz’de olsun yaylalar tapulaşmış durumda. Ama Bolu’daki yaylalar için aynı şey söylenemez. Bunu acil olarak ele almak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞTEKİ HİZMETLERİMİZ BENİ ADAYLIKTA ÖNE ÇIKARACAKTIR”
Ak Parti’de 35 milletvekili aday adayı ismin adaylık için yarıştığını hatırlatan Türesin, kendisini öne çıkaracak etkenlerin neler olduğuna ilişkin sorumuza ise şöyle yanıt verdi: “Geçmişteki hizmetlerimizin bunda etkili olacağını düşünüyorum. Çünkü aile olarak Türkiye’ye mal olduk. Mengen’e Dörtdivan’a, Kıbrıscık’a hizmetlerimiz belli durumda. Akçakoca’ya kadar hizmetlerimiz var. Halen hizmetlerimizden dolayı vatandaşlarımızın hayır dualarıyla karşılaşıyoruz. Babam Tevfik Türesin’in doğruluk ve çalışkanlık felsefesiyle inşallah kentimize büyük hizmetler getireceğiz. Bugüne kadar köylerimiz çok ihmal edildi. Oysaki köylü milletin efendisidir. Bu dönemde köylerimize büyük önem vermeyi planlıyoruz. Köy yaşamının devamlılığı çok önemli. Köy yaşamı biterse, yaşam biter. Onun için doğal yaşama dönmemiz gerektiğini düşünüyorum.”

“TEŞKİLATLARIN ADAYI OLMADIĞIM İÇİN TEMAYÜLDEN 57 OY ALDIM”
Bolu’yu Ankara’da en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum. Herkesin siyasete ilgi duyması gerektiği bir dönemde olduğumuzu düşünüyorum. Partilerimizin il ve ilçe teşkilatları daha fazla kurumsal şekilde çalışmalı. Bugün Geredeli AK Parti Milletvekili Aday Adayı temayül yoklamasından 14 oy aldı. Birbirinden önemli sivil toplum örgütlerinde görev almış, AK Parti kuruluşunda rol oynamış birinin teşkilat yoklamasında 14 oy almış olması düşündürücü ve üzücü. O nedenledir ki ilçelerin yeniden dizayn edilmesi lazım. Bana gelince, il ve ilçe teşkilatlarının adayı olmadığım için temayülde 57 oy aldım. Eğer onların adayı olmuş olsaydım 800 oy alabilirdim. Bu da teşkilatçılığın geleneksel kaderidir ve doğasıdır diye yorumluyorum. Ama teşkilatlarında yıllarca üreteni, hizmet edeni görmeleri ve aralarına almaları gerektiğine inanıyorum. Aldığım 57 oyu da Mudurnulu olduğum için sadece Mudurnu’dan almadığımı, farklı teşkilatlardan aldığıma inanıyorum. Oy veren ya da vermeyen tüm hemşerilerime, dostlarıma çok teşekkür ediyorum. Mudurnu’dan oy kullanan 105 delege vardı, yaptığım tespitlere göre sadece 6 oy çıktığını düşünüyorum. O nedenle Mudurnu’yu tebrik etmek istiyorum. Kırgınlığım yok; fakat üzüntüm var. Bu bir fırsattır. Ama adaletli olunması gerekli. Önce adaletin sağlanması, sonra da kalkınmanın gerçekleşmesi lazım. Ben bu misyona hizmet etmek ve güç vermek için aday oldum.”

“ON BİN SEÇMENE DOĞRUDAN ULAŞABİLİYORUM”
İnterneti seçim sürecinde verimli bir şekilde kullanmaya çalıştığını ifade eden Uğur Türesin, açıklamalarının son bölümünde şunları söyledi: “İnternet aracılığıyla seçmenlerimiz bana direkt olarak ulaşabilirler. Günde on bin kişiye doğrudan ulaşma imkanına sahibim. Obama interneti verimli şekilde kullanarak ABD Başkanı oldu ve bende internet aracılığıyla seçmenlerimize ulaşıp onlara projelerimi anlatıyor ve onlara hizmet etmek istiyorum.”
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim