• BIST 101.742
  • Altın 228,421
  • Dolar 5,2893
  • Euro 5,9968
  • Bolu 4 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

AK PARTİ'DE KİM ADAY OLUR?

N. Gürkan Yetkin

Takip edenler bilir tenis maçı izlemek gerçekten zor zanaattir! Baş bir sağa bir sola döner durur maç bitene kadar!Şu an yerel seçim trafiği tamamen bir tenis maçı gibi.Tek fark bu kulvarda rakipler başarılarıyla değil başarısızlıklarıyla yarışıyorlar!
Biri diğerinden daha az hata yaparsa ipi göğüsleyip şampiyonluk kupasını partisine götürecek ve bizler izlediğimiz bu tenis maçı görüntüsündeki seçim sonrasında başımızı sallamaktan kaynaklı sersem sersem sonuçlara bakacağız.
Mevcut belediye yönetimi ,seçimlere bu kadar kısa bir süre kalmış olmasına rağmen deneme-yanılma yöntemi ile yönetim çabasını sürdürürken ve bu süreçte vatandaşın son noktada olan sabır sınırlarını zorlamaya devam ederken ,bu hatayı değerlendirip kendi lehine çevirmesi gereken muhalefet kendi kalesine gol atmakla meşgul!
Bakın CHP'de yönetimlerin düşmesinden sonraki gelişmelere.İki merkez ilçe başkan adayının açıklamalarına.”Tencere dibin kara benim ki senden kara” misali daha ortada fol ve yumurta aranırken yaptıkları basın açıklamaları ile birbirlerine nasıl hitap ettiler.Rekabetin etik kurallarının daha işin başlangıcında yerle bir edilmesi sizce doğru oldu mu?
Ak Parti yavaş yavaş mevcut belediye başkanının aday olamayacağına alışmış tavırlarıyla önümüzde duruyor.Daha önce yazmış olduğum yazıyı doğrularcasına dalkavuk takımı olası adayların peşine takıldılar bile.Yaptıkları şirinlikleri ben değil görenler anlatıyor gülerek! Mevcut Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz'ın vefat eden kayın validesinin cenaze törenine katılan Bakan Yardımcımız Sayın Fatih Metin'in etrafında ne şirinlikler yapmışlar görenlerin dillerinde.Bünye içinde olanlar Sayın Alaaddin Yılmaz aday gösterilmediği takdirde yerine Bakan Yardımcımız Sayın Fatih Metin'i genel merkeze işaret edeceğini düşünmekteler.Özellikle ramazan ayı boyunca Sayın Bakan Yardımcımız ve Sayın Belediye Başkanımızın çok sık beraber olmalarından bu tür mesaj almış olabilirler.Ayrıca Sayın Fatih Metin 2002 sonrasında ilimizin yetiştirdiği en başarılı siyasetçi.Aile eşrafından da belediye başkanı olması yönünde telkinler geliyor olabilir.Ancak Sayın Bakan Yardımcımız yaşı bir çok siyasetçiye oranla genç olsa da yaşadıkları sayesinde oldukça tecrübeli bir kişi.Nice kendini kurt siyasetçi olarak tanıtanlara taş çıkartır.Kısaca gaza gelmeyeceği kesin.Önünde tek hedef bulunmakta.Bildiğiniz üzere şu beraber görev yaptıkları bakan Hayati Yazıcı'nın önümüzdeki dönem aday olmayacağı kesin.Tüzük gereği üçüncü dönemini tamamlamış oluyor.Kendisinin de yakın çevresine artık yeter dediği söyleniyor.Ortada bu durum var iken ve Sayın Bakan yardımcımız Fatih Metin'i de bu denli severken önümüzdeki genel seçimlerde Sayın Fatih Metin'in kabinede yer alma olasılığı çok yüksek.Bu hesabı sayın bakan yardımcımız elbette çok iyi yapıyordur.Genel merkezden bir telkin gelmediği sürece Bolu Belediye Başkanlığı ile uğraşacağını hiç zannetmiyorum.Benzer durum bir diğer bakan yardımcımız içinde geçerli!Emin olun bu muhasebe hesaplarını onlar kadar mevcut seçilmiş milletvekillerimizde yapıyorlardır.Sayın Fatih Metin'in Belediye Başkanlığı adaylığı ve seçim sonrasında seçilmiş belediye başkanı olması ,şu an halen görev başında olan seçilmiş vekillerin oldukça işine geliyor.
Şu da bir gerçek ki ,önümüzdeki yerel seçimler sonunda Sayın Fatih Metin Belediye Başkanı olması halinde Bolu adına kazanımların en çok olacağı bir dönem olur.Bilenler tasdik edeceklerdir bilmeyenler için bu tespitimiz yapalım.Ankara Bürokrasisi içersinde tanınan ve sevilen bir isimdir Sayın Fatih Metin.Özellikle 2011 den sonra Bolu Belediyesi'nin Ankara ile ilgili sorunlarının çözümündeki en kilit isimdir kendileri.2011 sonrasında çıkan tabloda Mevcut Belediye Başkanımız Ankara Bürokrasisi içersinde yürüttüğü işleri Sayın Fatih Metin ile istişare içersinde tamamlamıştır.Seçilmiş diğer vekillere sohbette konu geçerse bilgi vermiştir.
Belirttiğim üzere genel merkezden bir telkin olmadığı sürece Sayın Fatih Metin'in Bolu Belediye Başkanlığı için aday adayı olacağı düşüncesinde asla değilim!Bu durum Belediye Başkanlığını bırakıp bir mahalleye muhtar adayı olmak gibi garip bir durum.
Şu an herkes teoriler üretirken ve bu teoriler mevcut belediye başkanının aday olamayacağı yönünde gelişirken; dikkat edildiğinde fark edilecektir,Alaaddin Yılmaz'ın veliahttı çok farklı isim.
Tecrübe kazanması için elinden geleni yaptığı tek isim, meslektaşımız olan Sayın Burak Balaban'dır.Şu an kendisi bilinçli bir şekilde gözlerden uzak durmaya çalışsa da veliaht kendisidir.
Mesleki birikimi ,partizanlığı ,özellikle son dönem yürütülen tüm faaliyetlerde başkanın has adamı olması tecrübe ve bilgi yönünden eksikliklerini giderdi diyebiliriz.Partide tüm kadrolarla ilişkileri iyi olan tek isimdir kendileri.Bunun dışında Sayın Uğur Tunçok tarafından meclis üyesi olması belediye başkanına telkin edildiğinden geri plandaki güçlerle de ilişkileri oldukça kuvvetlidir.Özel yaşantısına da son derece dikkat eden Sayın Burak Balaban aday adayı olabilme adına tüm niteliklere sahiptir.
Tek eksiği kamuoyu tarafından yeteri kadar tanınmadığı söylenebilir.Seçim süresinde bu sorunda kolaylıkla aşılır.2004 yılında yapılan yerel seçimlerde seçilmiş mevcut belediye başkanının Sayın Burak Balaban kadar tanınmadığını hesaplarsanız bu problemin ufak bir problem olduğuna sizlerde katılırsınız.
Siyaset birazda maddi durumla ilgili bir durumdur.2009 dan bu güne yaptığı ticari faaliyetler sayesinde bu eksikliğini de tamamlayan Sayın Balaban ,tüm hazırlık sürecini böylelikle eksiksiz hale getirerek yarışta kendisine start verilmesini beklemektedir.
Milletvekili Sayın Ali Ercoşkun tarafından Ak Parti Merkez İlçe yönetiminde siyasi hayata başlatıldığı için seçilmiş vekil ile de ilişkileri gayet iyi olan Sayın Burak Balaban'ın adaylık sürecinde önünde duran tek engel ,mevcut belediye başkanından başkası değildir.Mevcut Belediye başkanının sağlık durumunu yakından takip etmesi boşuna değildir.
Bir çok kişi, şu an mevcut İl Genel Meclis Başkanı Sayın Mücahit Kutlu'nun Belediye Başkan aday adaylığını beklerken ,partinin dinamiklerinin Sayın Burak Balaban etrafında toplandıklarını fark edememiş olabilir.
Yerel seçim atmosferinde daha farklı yeni isimlerle de tanışacak Bolu kamuoyu
Mesela Sayın Mücahit Kutlu'nun yeğeni olan Mimar Fatih Kutlu ve İl Başkanı Sayın Ömer Sayın'ın oğlu İnşaat Mühendisi İsa Sayın!
Her iki isimde genç olmalarına rağmen son derece mütevazi kişilikleri ve mesleki bilgileri ile şu an mevcut meclis üyelerinden çok daha artılar atabilecek iki kardeşimiz.
Özellikle Fatih Kutlu gerek mesleki anlamda gerekse kişilik bakımından çok beğendiğim bir kişidir.Kendisinin Bolu Belediye Meclisinde oldukça katkı sağlayacağından hiç şüphem yoktur.
Sayın İsa Sayın bir süre Bolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde İnşaat Mühendisi olarak görev yaptığı ve bünyeyi içten çok iyi tanıdığı için önemli katkılar sağlayacağını belirtmem gerek.Saymış olduğum bu iki isim önümüzdeki süreçte isimleri en çok anılan isimler olacaktır.
CHP meclis üyeliği listesinin oldukça karışık bir liste olacağı mesajlarını şimdiden veriyor.Ancak listenin üst sıralarında görmeyi beklediğim isimler Mimar Uğur İlhan ,Mimar Cihan Tutal ve Mimar Sibel Caba'dır.Ancak söz konusu parti CHP olunca ,geçmiş dönemde meclis üyeliği listesinde oldukça gerilerde gördüğümüz ve bu sebeple de seçilememiş olan Sayın Mehtap Özcan Mısırlıoğlu'nun, bu gün karşımıza tamamen kişisel çabasıyla Belediye Başkan Aday Adayı olarak çıkmasını garip bir durum olarak karşılamamız gerekiyor.
Bu sebeple yukarıda saydığım nitelikli kişilerin önümüzdeki yerel seçimlerde meclis üyeliği listesinde yer bulabileceklerini dahi sanmıyorum.Bu tespitimi bu günden yapıyorum ki ,listeler açıklandıktan sonra yazacağım yazılarımda bu konulara tekrar değineceğim için!
Şu anki gidişata göre söylenecek en önemli görüş ,bu seçimin çok kaliteli bir seçim olmayacağı yönündedir.
Seçimi birinci tamamlayacak olan aday her kim olursa olsun bu bir çalışma sonucu olmayacak rakiplerinin kendisinden daha fazla hata yapmasından kaynaklanacaktır.
Hata yapan partinin bu gün için CHP olması yarın diğerlerinde olmayacağının işareti değildir.Daha süreç çok erken!
Ak parti de şu aday adaylığı süreci bir başlasın ne fırtınalar kopacak yine hep birlikte göreceğiz.
Şu ana kadar yaşananlar gösteriyor ki CHP'de seçim yarışında her noktayı belirleyecek isim Sayın Tanju Özcan'dan başkası değil!
Başarı da ona ait olacak!
Başarısızlıkta!

Bu yazı toplam 2616 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim