• BIST 1.092
  • Altın 461,626
  • Dolar 7,0417
  • Euro 8,3593
  • Bolu 22 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 30 °C

AK Parti’nin baronları

Yüksel Gültekin

            04.07.2005

AK Parti’nin seçimi kazandığı sabah, tüm Türkiye gibi biz Bolulular da büyük bir ümit ve sevinçle uyandık yataklarımızdan. Öyle ya, yepyeni bir dönem başlıyordu. Soygunun son bulacağı, hırsızdan, arsızdan daha da önemlisi hortumcudan hesabın sorulacağı ak ve aydınlık bir sabaha uyanmıştık hep beraber. Artık yetim hakkı yenmeyecekti. Hepimizin ortak malı olan devletin tek kör kuruşu’nun hesabı sorulacaktı. Ayırımcılık, adam kayırma devri bitmişti. Artık idareciler Hz. Ömer misali devlet işi yaparken devletin mumunu, özel işlerinde kendi mumlarını yakacaklardı. O sabah büyük bir sevinçle ak ve aydınlık bir güne uyanmıştık.

Demokrasi gelecekti artık. Özgürlükçü demokrasi. Siyasi partilerde katılımcılığın esas olduğu, kul sisteminin bittiği yepyeni bir demokrasiye adım atacaktık. Mutluyduk o sabah. Yataklarımızdan büyük bir özgürlük umuduyla uyandık. Artık tek adamlar devri bitmiş, ortak aklın esas alınacağı, istişare sistemine dayalı, başkalarının fikir ve düşüncelerine de önem veren ak ve aydınlık bir kapının yolunu açmıştık o sabah.

Hemen arkasından yerel seçimler yapıldı. Artık yalnız genelde değil, yerelde de ak ve aydınlık günler başlamıştı. Halk yerel seçimlerde de tercihini, ümidin adı, istikbalimizin güvencesi AK Parti’den yana koymuştu. İşte tılsım ne oldu ise Bolu’da bundan sonra bozuldu.

Bolu’da AK Parti’nin Belediye Başkanı, yalnız Belediye Başkanlığı sıfatını değil, kurucu il başkanlığı sıfatını da hep yanında taşımaya başladı. O hem Belediye Başkanı, hem partinin değişmez ve değiştirilemez İl Başkanıydı. Tüm AK Partililer biliyorlardı ki; onun iki dudağı arasından çıkmayan söz, AK Parti Bolu Teşkilatını bağlamaz, onun vermediği hiçbir karar Bolu’da uygulanmaz. İş böyle olunca AK Parti’nin Belediye Başkanı Bolu’da tüm yetkileri gayri resmi kullanmaya başladı. Sorumlu ve yetkili il ve ilçe teşkilatları bypas edilip tüm kararları AK Parti adına sorumlu ve yetkili olmadığı halde o kullanmaya başladı. Bolu’daki istisnasız tüm atanmışlar seçilmişlik anlamında onu tanıdılar. Teşkilatların tümünün ak dediğine, o oturun yerinize kara dedi ve onun dediği oldu. Sorumsuz ve yetkisiz eski il başkanı, sorumlu ve yetkili kişilerin başında bir büyük baron olarak tüm dediklerini istisnasız yaptırdı. Belediye çalışmalarının çok ciddi eleştirilere maruz kaldığı dönemde bile Belediye Başkanı mesaisini görevi dışındaki alanlara müdahale etmede kullandı. Sayın Alaaddin Yılmaz böylece Türk siyasetinde görülmemiş bir yöntemi Bolu’da uygulamaya koydu. Yetkilisi ve sorumluluğu olmadığı halde bir partinin tüm yetkilerini fiilen elinde tutan bir ulu kişi.

Seçimlerde üç tane milletvekili seçip göndermişti AK Parti. Bugün baktığımızda, özellikle merkez milletvekillerinin AK Parti tabanından ve teşkilatlarından koptukları, Alaaddin Yılmaz’a katıksız bağlılık dışında bir icraatın içinde bulunmadıkları artık herkesin malumudur. Bugün AK Parti’de herkes bilmektedir ki gelecek seçimlerde de milletvekili adayı bu arkadaşlardır. Çünkü AK Parti Bolu Teşkilatı artık tabandan kopmuş, bağlılığını yitirmiş bir saadet zincirinin halkası olmuştur. Bugün herkes AK Parti’de büyük bir teslimiyet içerisinde bu arkadaşların gelecekte de milletvekili olacaklarını ko-nuşmakta, kimse yapılan işleri sorgulamamaktadır.

Yerel basın günlerce bangır bangır Belediye’nin milletvekilinin özel yolunu yaptığını bağırmakta, ne Belediye Başkanı ne de Milletvekili bunu yalanlama cihetine gitmemektedir. Ortada bir yalanlama yoksa bu doğru mudur? Bu doğruysa sizin AK Partili olmanızın bizim de sizi desteklememizin ne anlamı vardır beyler? Siz Bolu’daki AK Partililer, böyle bir vehamet karşısında siz tepkinizi nasıl gösterdiniz? AK Parti’nin İl Başkanı, ilçe başkanları en kıytırık olaylar karşısında çarşaf çarşaf beyanat verirken AK Parti’yi Bolulular’ın vicdanlarında derinden yaralayacak böyle bir suistimali sorguladınız mı? Bu olayı araştırıp Genel Merkez’e rapor ettiniz mi? Hani biz özel işimizde kendi mumumuzu yakacaktık? Şehrin yarısını çamur deryası götürürken, kenar mahallelerin garibanları ayakları su içinde yüzerken, kendi partisindeki milletvekilinin şehrin fersah fersah dışındaki villasını asfaltlayan Belediye Başkanına hesabı partinin yetkilileri sormayacak da, AK Parti’nin hiçbir makam, mevki ve çıkar istemeyen gönüllüleri sormayacak da, yani kısaca AK Partililer sormayacak da kim soracak?

Beyler; AK Parti başka partilerde olduğu gibi bir grup halktan kopuk baron tarafından halka rağmen yürütülebilecek, yönetilebilecek ve idare edilebilecek bir parti değildir. AK Parti, bu milletin elli yıllık temiz birikiminin adıdır. AK Parti iktidara gelirken, tüm baronların yerlerini yerle bir ederek gelmiştir. Memleket genelinde yaptığı icraatlarla da bu baronları temizleme operasyonuna devam etmektedir. Siz bu felsefeyi anlamamış olanlar, bugün şu ya da bu sebeple AK Parti’deki sorumlu mevkileri işgal ediyor olabilirsiniz. Dün eleştirdiğiniz şekilde halkın gözünün içine baka baka bu mevkileri şahsi ilişkileriniz için de kullanabilirsiniz. Ama hesabını ne millet vicdanında ne de hak karşısında veremezsiniz.

AK Parti Bolu Teşkilatı’nın baronlara ihtiyacı yoktur. Bu yazı gözü önünde cereyan eden bu hadiseler karşısında vicdanen isyan eden ama edeben susan AK Partililer adına yazılmış bir uyarı ve başlangıç yazısıdır. Arkasının geleceğinden kimsenin şüphesi olmasın. BARONLARA İTHAF OLUNUR.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 518 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim