• BIST 103.024
  • Altın 378,858
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • Bolu 11 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C

AKARSULARIMIZ NE KADAR YETERLİ!

Mete Ferah

        Güzel Bolu’muzun her bir tarafı yemyeşil görünümlü ağaçlar bulunan dağlarla çevrili. Güzel Bolu’muzun çevresindeki bu dağlarda da birçok akarsu kaynakları var. Bu akarsuların kaynaklarından çıktıklarında, hepsinin de içilecek nitelikte olduğunu hepimiz çok iyi biliriz. Kaynaklarından tertemiz çıkan, debileri ve nitelikleri farklı bu tertemiz akarsular, ulaşmaya uğraştıkları menzile varıncaya kadar bazı yerlere uğramak zorunda kalırlar. Bu tertemiz akarsular bazen bir balık üretme çiftliğine uğrayarak, havuzlarda yetiştirilen balıkların beslenmesi için verilen yemlerden kirlenirler. Bu tür balık üretimi yapılan yerlerdeki havuzlarda bulunan balık sayıları binlerce olduğundan suyun içinde bulunan oksijenin büyük bölümünü harcamış olurlar.    

    Bu tertemiz akarsular bazı yerleşim yerlerine uğradıklarında ise türlü türlü atıklarla karşılaşırlar. Bu atıkların içinde muhtelif deterjanlar ve makine yağları hatta ağır metal atıkları bile olabiliyor. Akarsuların içindeki bu zararlı atıklar, ilkbaharda akarsularda suların bol olması nedeniyle pek dikkat çekmiyor. Yaz ayları gelip de, derelerdeki suların debileri azaldığında ise etrafa yayılan kokulardan rahatsızlık duyulmayan akarsu pek kalmıyor.

    İlimizde görsel yayım yapan medya kuruluşları var. Ben isterim ki bu yerel Televizyon kanallarında ilimiz hudutları içinden çıkıp muhtelif yönlere akarak, çevremizdeki illere ulaşan akarsularımızın, akarsularda suyun en bol olduğu ve gürül gürül aktıkları ilkbahar günlerindeki görüntüleriyle yaz sonu ve sonbahardaki su debilerinin en az olduğu dönemdeki görüntü farklarının tüm Bolu’da yaşayanların gözlerinin önüne serilmesi. Bu tür görüntülemeler birkaç sene aralıklarla yapılabilirse hepimiz gelecekte bizleri bekleyen susuzluk tehlikesinin ne kadar yakın olduğunun daha açık olarak göstermiş olmaz mıyız acaba?

    Geçtiğimiz senelerde Bolu belediye başkanımız sayın Alaaddin YILMAZ’ın karaderedeki akarsularda yaptığı incelemeleri gördüğümüzde, Bolu’muzun gelecekteki su sıkıntısının fark edilip çarelerinin arandığı kanısına vardım. Karadere suları için yapılan tünelin bittiğini çok yakında isale hattının yapımına başlanacağını bildirildi. İnşallah evlerimizdeki musluklardan bu suyun aktığını görmekte nasip olur. Bir konu için ilk adımın atılmış olması, o konuda hemen neticeye varılacağını göstermez pek tabii ki. Hele de bu konu tüm yaşamın varlığını ilgilendiren ve geleceğin konusu su ise, neticeye ulaşmanın hayli zorlu bir yol olduğunu düşünüyorum.

    İlimizdeki akarsuların geçmişteki debileriyle ilgili bir istatisliğe ulaşamadım. Su konusuyla ilgili kurumlar olduğuna ve bu kurumlarda birçok uzmanın görev yaptığına göre, bu konularla ilgili çalışmaları olmuştur herhalde? Eğer böyle bir çalışma yapılmışsa bu konunun önemi vurgulanarak yetkili kurumlarca topluma uyarı niteliğinde anlatılmasını yararlı olacağı kanısındayım.

      Bolu’muzda kayıtlı su abonesinin 80.000 civarında olduğu söylenmektedir, bu rakamlara yeni mahalle olan yerleşim yerleri de ilave olacaktır. Bu abonelerin ayda ortalama 10 ton su kullandığını düşünürsek, sadece su abonelerinin ihtiyacı olan su miktarı 80.000 x 10 = 800.000 ton demek değil midir? Bu rakamlara, sanayi ve iş yerlerini, bedava su kullanılan yerleri ve kaçakları da eklediğimizde, önümüze bir hayli büyük bir rakam çıkar herhalde? Tabii ki sanayide kullanılan suları, tarlalardaki ürünlerin ve park bahçelerin sulanmasında ki suyu miktarını da dikkate almak gerekir.

     Gelecekte su sıkıntısının mümkün oldukça az yaşanabilmesi ve susuz günlerin daha geç gelmesi için üstümüze düşeni hepimiz inanarak, gerekenleri uyguladığımızda öyle zannediyorum ki, güzel ve yeşil Bolu’muzu yakın gelecekte bekleyen su sıkıntıları, çok daha ileri tarihlere kayacaktır. 

      Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.

Bu yazı toplam 1205 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim