• BIST 1.391,740
  • Altın 495,56
  • Dolar 8,8130
  • Euro 10,3050
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C

Akıllı adamlar farklıdır!

N. Gürkan Yetkin

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Emin Semercioğlu ve BTSO Meclis Başkanı Sayın Ahmet Kahraman Beyler, çabaları sonuç vermiş, 16 Temmuz 2009 tarihinde yayınlanmış olan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Bakanlar Kurulu kararı“ daha öncesinde hazırlanmış olan taslakta yer almayan konuların, ilgililerine doğru bir şekilde anlatılması sayesinde, Bolu'nun lehinde olacak hale getirilmiştir.

Bu konuda Milletvekili Sayın Fatih Metin'in özel çabasını da atlamamak gerekir. Gerek İl Başkanlığı, gerekse milletvekilliği esnasında konuyu şahsi bir meseleye dönüştürmüş, elinden gelen tüm hassasiyeti göstermiştir. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün'den konunun anlatılması için gerekli randevuları alarak, Bolu'dan gelen heyetin, hazırlamış olduğu raporu sunması, Bolu için çok önemli olan konuların ve sorunların doğrudan yetkilisine anlatılması gerçekleştirilmiştir.

Basında da yer aldığı üzere, ilimiz açısından çok önemli olan turizm yatırımların da teşvik kapsamı içinde yer alması, bu yoğun görüşme trafiği içersinde sağlanılmıştır.

Ancak buradaki en önemli sıkıntı, Sayın Semercioğlu'nun da belirtiği gibi, teşviklerin 31 Aralık 2010 tarihine kadar başlayan yatırımlara verilecek olmasıdır.

Sıkıntının sebeplerini açacak olursak, bu konuda gerekli alt yapının hazır olmaması ve 31.12.2010 tarihine kadar da hazırlanmasının pek mümkün görünmemesidir.

İlgili Bakanlar Kurulu kararına göre, turizm yatırımlarında 3 yıldız ve üzeri yatırımlar desteklenmektedir. Bunun yanı sıra, tekstil ürünleri imalatı konusunda asgari 2 milyon TL ve üzeri tevsi ve modernizasyon yatırımları ile asgari 15 milyon TL'lik aprelenme yatırımları teşvik kapsamına alınmıştır.

Döşemelik parke, kaplama, kontraplak, yonga levha, sunta, MDF gibi ürünlerin imalatı da, asgari 5 milyon TL'lik yatırım koşuluyla desteklenecektir.

Seracılık alanında asgari 25 dekar ve üzerinde yapılacak yatırımlara teşvik sağlanacaktır. Bunların yanında, öğrenci yurtları ve huzurevi yatırımları ile lisanslı depoculuk da yeni durumda desteklenecek sektörler arasına alınmıştır.

Sanayi yatırımları için Bolu'da yeterli planlı alan bulunmamakta, mevcut planlı alanların da imar sorunları çözülmesi gereklidir. Muhtemel bir 18.madde uygulamasının tamamlanması dahi, en az bir yıllık süreç alacaktır. İlave organize sanayi bölgesi sorunlarının çözümü için de süre oldukça kısadır.

Özellikle üzerinde oldukça durulan turizm yatırımlarının yapılacağı alanların yine planlama çalışmaları tamamlanmamıştır. Karacasu Bölgesinde yürütülen planlama çalışması, hala sonuçlandırılamamıştır. Bunun yanında Mudurnu,Taşkesti ve Seben ilçelerindeki termal su kaynaklarının değerlendirilmesi için, gerekli planlama ve alt yapı çalışmaları daha başlangıç noktasındadır.

İlimizin en önemli artı değeri “Arkut Dağı” alt yapısının, planlamasının tamamlanması bu kadar kısa sürede tamamlanması pek de mümkün görülmemektedir.

İlimizde bu teşvikten yararlanabilecek, ön çalışmalarını belli bir seviyeye getirmiş, biraz destek verilirse turizm yatırımlarına da başlayabilecek durumda olan iki adet öz ve öz Bolulu yatırımcımız bulunmaktadır. Sayın Gökdemir ve Sayın Çizmecioğlu aileleri, Bolumuza muhteşem birer otel yapabilmek adına, inanılmaz bir gayret içersindedirler. Eğer bizler manevi destek vererek, siyasiler bu işi sahiplenerek, bu iki ailenin yanında olursak, bu dönemde bu projeler gerçeğe dönüşür.

Sayın Ahmet Kahraman bu konuda başka bir değerdir. Bu süreçte yatırımlarına devam ettiğinde, özellikle Mudurnu ve Mengen ilçelerinde istihdamı arttırma anlamında ilimize, üretimin artması anlamında da ülkemize katkısı büyük olacaktır.

Öğrenci yurtlarının ve huzurevlerinin bu teşvikle desteklenmesi, Bolu'muz açısından çok önemli bir artı değerdir.

Bu alanda hizmet veren tesisler , Bolu'da bir çok yatırımcının yapabileceği, birçoklarının da zaten yaptığı ve hizmete soktuğu, gayette başarılı bir şekilde yürüttüğü işler olduğundan, ayrıca Bolu'muzun Ankara ve İstanbul arasında cennet gibi bir il olması özel huzurevleri işletmeciliğini cazip kılmaktadır.

Sayın Semecioğlu'nun şu sözlerine katılmamak mümkün değil: ”Kentimizi geleceğin marka şehirlerinden birisi yapabiliriz. Burada girişimcilerimize büyük işler düşmektedir. Bolu'da sahip olduğumuz turizm tesislerimizi ve yatak kapasitesini artırmak şarttır. Ortak akla ve ortaklık kültürüne her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz.”

Bu mana da sadece kısır toplantılarla vakit geçirme zamanı değildir. Başta Sayın Semecioğlu ve Sayın Ahmet Kahraman, milletvekillerimiz, tüm siyasi partilerin İl ve İlçe Başkanları ve basınımız, Bolu'muzda yaşayan ve sınırlı sayıda olan yatırımcı ruhlu kişileri,bu kişileri ziyaret ederek yatırım yapmaları için teşvik etmeli, destek olmalıdır.

Bir çok yatırımcı Bolu'muza ve idarecilerimize küskün haldedir. Bir çoğu gereksiz yere, gereksiz konularla kırılmışlardır. Bu süreçte, özellikle bu insanların gönlü alınmalı, kırgınlıklar giderilmelidir.

Eğer bu kritik süreci polemiklerle, fıkralarla, sen ben kavgalarıyla geçirip, istasyona yanaşan bu treni de kaçırır isek, hem Bolu'muza, hem de Bolu'da yaşayanlara büyük haksızlık yapmış oluruz.

Gerçekten de tünelin ucu görünmüştür. Ancak tünelin içi hala çukurlarla doludur. Çukurların ivedilikle kaplanması, gerekli aydınlatma işlemlerinin yapılması gereklidir. İlgililerine önemle duyrulur!

23.07.2009

Bu yazı toplam 1490 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim