• BIST 103.186
  • Altın 227,366
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • Bolu 7 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 9 °C

'AKİL'Lİ OLMAK!

N. Gürkan Yetkin

Kavram kargaşası yaşamamak lazım.Akıllı olmak ayrı bir konu akilli olmak apayrı .”Ayrı kavramlar olduğu nereden belli?” derseniz ,cevabı çok açık değil mi?Bu gün kullanılan Akil Adamlar kavramı yerine akıllı adamlar denilirdi.Sır gibi de saklanmazdı.Akıl tanrısal bir lütuf olduğundan ve dinen dahi yaratana karşı sorumlu olmanın baş kuralı akıllı olmak ise akıllı adamları herkes kabullenir sever ve sayar.Şu toplumda akıllı adam dediğimiz kaç kişi sayabiliriz ki ?En önemlisi kıstaslarımızın son derece değiştiği bu günlerde akıllı adamlar kimlerdir?
Bu gün türlü türlü entrikalarla askerlik vazifesinden kaçanlar toplum tarafından lanetlenmek yerine akıllı adammış vesselam diye övgü alıyorsa bu konuda ciddi ciddi düşünmek lazım.
Geçmişten bu güne gelene dek lider dediğimiz ve yönetimlerin başında bulunan tüm kişilerin ortak özelliğidir akıllı olmak.Aynı zamanda yönetilen toplum açısından da son derece önemli bir beklentidir.Başbakanından valisine kaymakamından belediye başkanına tüm yöneticiler için geçerlidir bu beklenti.
Günümüzde ise akıllı olmasını beklediğimiz bir yönetici için tam aksi bir kelime olan “deli” yakıştırması yapılıyorsa bu konunun vahameti çok daha net anlaşılır sanırım.
Tanrı katında dahi yaptığı hatalardan sorumlu tutulmayan bir deliyi toplum tarafından hatalarından dolayı nasıl sorumlu tutarız?
Tüm yaşananları değerlendirirken bu bakış açısından yola çıkmamız doğru analiz yapabilme adına şart.
Normal olmayan her olayı normal çerçevede incelersek ciddi yanılgıya düşeriz.
Akıllı yönetici ne yapar?
Başkalarının akıllarını kullanır?
Akilli yönetici ise ,akilli adamların fikirlerini alır yine kendi bildiğini okur!
Akil adamlar akıllı olsalar böyle bir komedide yer almazlar!
Akil adamların bu güne kadar gizli kalmasının sebebi aslında tam olarak budur.Çıkarsalar ortaya ,toplum diyecek ki “Bunlar mı la akil adamlar? “ büyük bir şaşkınlık içersinde!
İsimler gizli olunca doğal bir tepki olarak toplum bu işten işkilleniyor. “Gizli bir faaliyet mi yürütülüyor?” diye .Bu tür gizli faaliyetler bir çok cemaat tarafından Siyonist tavır olarak görülür.Bu akil grupta yer alanların bazılarının rot aryan olması da ayrı bir ilginç tesadüf!
Nadir ağabey çıktı bu konuda açıklama türünde bir yazı yazdı.Yazının gerekçesi bazı toplantılarda kendisinin de bilgisine ve birikimine başvurulması idi.Ancak üzülerek belirtmeliyim ki sayın Nadir Garipoğlu “Akil Grup” olarak nitelendirilen grup içersinde yer almamaktadır.Bu sözüme inanmıyor ise gruptaki kişileri tanımaktadır onlara sorsun işin aslını.Ayrıca düzenlenen kaç toplantıya davet edildiğini!
Akil grubun esası şudur:
Geçmiş dönemlerde (Sayın Necdet Gören Beyin Belediye Başkanı olduğu dönemlerde) imar komisyonu 3-4 ayda bir toplanır ve bu toplantılarda konu fazla olduğundan uzun sürerdi.O tarihlerde bu komisyonlarda ortak karar almakta oldukça zordu.Nedeni ise farklı partilerden üyelerin komisyonda görev alması ve herhangi bir partinin salt çoğunluğa sahip olamaması.
Üyeler bu sebeplerle karar alabilmede zorluk çekmeme adına ortak prensip kararları almışlar ve konuları partizanca değil gerçekten olması gerektiği şekli ile ele almışlardır.
Örneğin yol daraltma ve yol kaldırma gibi bir talep komisyona geldiğinde ortak karar gereğince geldiği gibi ret kararı alıp geri gönderilirdi.Yeşil alan kaldırma gibi bir konu hakkında görüş dahi bildirmeden ret kararı ortak bir dil ile muhatabına bildirilirdi.
Bunun dışında Bolu'nun geleceği adına fikirler ortaya konulur ve ortak bir akılla çalışmalar da yürütülürdü.
O dönemin komisyon üyelerine bakılırsa akil grup kimlerden oluşmakta şık diye ortaya çıkıverir.O tarihlerde Sayın Nadir Garipoğlu ,belediye Meclis Üyesi olmadığı için Akil Grupta yer alması mümkün değildir.Aynı tarihlerde belediye yönetimi meslek odaları olan Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası ile ortak çalışmalar yürütebildiği ve dönemin oda başkanları, meslektaşları tarafından da sahiplenildikleri için saygı ve itibar görürlerdi.Sayın Nadir Garipoğlu O dönemde Mimarlar Odasını temsil ettiğinden bazı toplantılarda görüşleri alınmaktadır o kadar.Eğer sağ olsa idi rahmetli büyüğümüz ,İnşaat Mühendisi Sayın Uğur Samurkaş'ta bu toplantılara çağrılırdı.
Bu gün Akil Grubun başında Mimar büyüğümüz Sayın Uğur Tunçok bulunmaktadır.Uğur Tunçok ağabeyimiz bahsettiğim dönemlerde sayın Belediye başkanımızla birlikte belediye meclis üyeliği ve imar komisyonu üyeliği görevleri yapmıştır.
2004 seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımızın yapmayı vaat ettiği pazaryeri projesi vb. projeleri bu gün Mimarlar odası Temsilciliği başkanlığını yürüten Mimar Semih Dimicioğlu ile birlikte hazırlamışlardı.
Hatırlarsanız ,Bolu'nun 50 yıllık vizyonu adı altında tanıtımı yapılan projeyi “benim en büyük hayalim!”diyerek anlatan Sayın Uğur Tunçok değil miydi?
Gelelim Kent Meydanı projesine!
Proje çalışmalarını kim yürüttü?
İzzet Baysal Caddesi cephe sağlıklaştırma fikri kimden çıktı?
Hani Caddenin üstünü kapatma fikri bile vardı içersinde!
Bu gün en çok övünülen Atatürk Parkı Projesi ve içersinde yer alan çok amaçlı salon kimin projeleridir?Sayın Erdal Sorgucu'nun.Peki Erdal Sorgucu kimdir?Bolu ile ne alakası vardır?
Erdal Sorgucu, Sayın Uğur Tunçok'un arkadaşıdır. İzzet Baysal Üniversite'sinde bir çok proje sayın Uğur Tunçok sayesinde ,Sayın Erdal Sorgucu tarafından projelendirilmiştir.
Şimdi diyeceksiniz ki Sayın Uğur Tunçok Mimar değil mi?kendinin yapabileceği bu projeleri neden arkadaşına çizdirmekte?
Bunu Uğur Bey'in geçmiş yıllarda Mimarlar Odası Temsilcilik seçimlerinde sarf ettiği kendi sözleri ile açıklayayım.”Ben Mimar değilim.Müteahhidim!”.O tarihlerde o seçimlere katılan mimar arkadaşlar, bu sözü asla unutmazlar!
Bu sebepten ötürü Sayın uğur Tunçok ile estetik ve mimarlık konusunda asla ve asla bir tartışma yürütmem!
Akil Grubun tüm üyelerine sormak isterim.
Belediyemizin personeli içersinde gerek imar gerekse diğer teknik meselelerde sorunlara çözüm getirebilme adına, en bilgili, en akıllı, en becerikli kişi kimdir?
Akilli bir iş yapın bu memleket adına ve bu kişinin hakkını verin!
Bitsin artık bu çile ve işkence!
Bolu'da yaşayan herkes için de şunu söylemek bana farz oldu.
Bu akil işleri ve akil kişileri pek sorgulamayın!Aklınıza mukayyet olun!Az biraz daha sabırlı olun!

Bu yazı toplam 1032 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim