• BIST 102.494
  • Altın 228,158
  • Dolar 5,3267
  • Euro 6,0365
  • Bolu 8 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 11 °C

AKKAYALAR GÜNDEMDE

Nadir Garipoğlu

Gazetemizin tecrübeli muhabiri, internet editörümüz Kasım Şahin Akkayaların kararmış, çöplüğe dönmüş, adeta Bolu'ya ve Bolululara küsmüş halini görünce gazetemizde yazısını patlattı.
Dolayısıyla Akkayaların (Çepni ) acınacak hali tekrar gündeme geldi.
Tekrar gündeme geldi diyorum çünkü; Yener Bandakçıoğlu Ağabeyimiz Pazartesi günkü yazısında belirttiği gibi, 10 Ağustos 1992 yılında yani 20 yıl önce Bolunun Sesi gazetesinde esprili üslubuyla dikkatleri Akkayalara çekerek turizme kazandırılması ile ilgili güzel bir yazı yazmıştı.
1994 yılında zamanın Valisi Sayın Yener Rakıcıoğlu'nun talimatlarıyla Akkayaların bakımı yapılmış, bekçi konmuş, su kayaların üstüne dağıtılarak akıtan oluklar yapılmış, Akkayaların aklanmasına çalışılmış. Ancak valimiz gidince gene bakımsız kalmış oradan çalışan  bekçi dahi alınmış.
Benim Mimarlar Odası Başkanı olduğum dönemde burası ile Mimarlar Odası da ilgilendi ve “Mimarlık Bolu Haber Bülteni” dergisinin Kasım 2000 tarihli fasikülde Mimar kardeşim Asuman Şentürk Tekin güzel ve dokunaklı bir yazı yazdı ve Akkayalar tekrar gündeme taşındı.
Bende işin peşini bırakmadım, Gazetem Bolu Gündemde…
17.07.2001 tarihinde Akkayalar- 1 (Çepni) başlıklı
25.07.2001 tarihinde Akkaylar –  2 (Çepni) başlıklı
08.08.2001 tarihinde Akkayalar - 3 (Çepni) başlıklı
26.09.2001 tarihinde Akkayalar - 4 ( Çepni) başlıklı
05.10.2005 tarihinde Akkayalar (Çepni) başlıklı
01.06.2011 tarihinde Akkayaların içler acısı hali başlıklı yazılarımla 6 defa Bolu'nun Pamukkalesine dikkatleri çekmek için bu köşemde Akkayalarla ilgili yazılar yazdım.
Özel İdare burayla ilgilendi projeler yapıldı, ihale edildi, inşaat ve peyzaj işlemleri başladı, daha sonra ihale iptal edildi, tekrar başkasına ihale edildi. (Bunların detaylarına girmiyorum)
Sonunda başladığımız yere döndük. Şu anda orası bir çöplük, kararmış kayalar yarım kalmış inşaat ve inşaat artıkları.
Dedim ya tekrar başa döndük bende bu durum karşısında 25.07.2001 tarihindeki ilk yazımı aynen buraya koyuyorum. Okuyun 11 sene sonra Akkayalarda bir değişiklik var mı?

 AKKAYALAR (ÇEPNİ) BAŞLIKLI YAZIM "TARİH 25 TEMMUZ 2001"

Pazar günü Bolu'nun Pamukkalesi Akkaya boğazına özellikle gittim. Çepni köyünün bu simgesi Akkayaların üstünde şifalı sayılan, köylülerimizin bazlamaç yapmak için aldıkları acısu denilen sodalı suyun kaynamasından oluşan küçük gölette onlarca insan çoluk çocuk suya girmiş eğleniyor. Pek çok aile  o göletin etrafında piknik yapıyordu.
Üstte fotoğrafta gördüğünüz çöpler içinde yıkanan, serinleyen, eğlenen bu gençleri görünce yüreğim sızladı. Bu güzel mesire yeri Akkaya'nın göleti bu pislik içinde olmamalı. Bu genç insanlar oraya şifa bulmaya, serinlemeye, eğlenmeye değil sanki hastalık kapmaya gelmişlerdi.
Kulakları çınlasın eski valilerimizden çok saygıdeğer Ağabeyim Yener RAKICIOĞLU oraya bir kadrolu bekçi bakıcı vermiş, bakıcı oranın hem temizliği ile ilgileniyor ve hem de kayaların üstüne yerleştirilen boruların suyunun akış düzenini kontrol ederek kayaların kararmasını önlüyordu.
Sonraları ne oldu bilmiyorum sayın Valimiz Miroğlu zamanında bu bekçi-bakıcı gitti. Orası da bir mezbereliğe döndü.

Daha sonra,Sabancı grubu ile Danonesa şirketi, buraya Akmina maden suyu fabrikasını kurdu.
Oranında fenni mesulü, teknik sorumlusu bendim. Fabrikanın açılışındaki merasimde bulundum. Hem Sayın Sakıp SABANCI ve hem de ecnebi ortağı konuşmalarında kendilerinin çevreci olduğundan bahsettiler ve de bu cennet Bolumuzun Akkaya maden suyu işletmesinin çevresini koruyacaklarını sözünü verdiler.
Korumayı bırakın her geçen gün pislik götürüyor. Duyduğuma göre burada Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu hiçbir tesis ve yapı yaptırmıyormuş. Peki bu "kurul" temizlikte mi yaptırmıyor?
Çok sevgili sayın Valim Mehmet Ali TÜRKER' e bu köşeden sesleniyorum.
Bolunun Pamukkalesi, tabiat varlığımız Akkayaların temizliğinin yapılması için oraya bir görevli verilemez mi?
Akmina fabrikası yetkilileriyle görüşülüp açılıştaki sözleri hatırlatılarak oraya bakım temizlik için bir şirket yönlendirilemez mi?
Sayın eski Valimiz BAKICIOĞLU zamanında yaptırılan su dağıtım boruları tekrar onarılıp travertenlerin üzerine akıtılarak eski beyazlığına kavuşturulamaz mı?
Buna benzer olaylar Denizli'nin o muhteşem Pamukkale'sinde meydana geldi ve Mimarlar Odasının da katkılarıyla bir organizasyon yapılarak Pamukkale kurtuldu.
Oradaki çalışma raporları bugün bizim Bolu Mimarlar Odamızda mevcuttur.
Ancak Denizli Pamukkale'sindeki gibi büyük bir çalışma gerektirmeden sadece temizliği ve döşenen boruların onarımı bile Bolu'nun Pamukkale'sini tertemiz, bembeyaz bir şekilde, eskiden olduğu gibi Boluluların iftihar edeceği bir tabiat varlığına kavuşmuş olacaktır.
Halkımızda  temiz bir gölette eğlenecek, piknik yapacak, geleneklerine örf ve adetlerine göre o şifalı sudan istifade edecektir.

Bu yazı toplam 1774 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim