• BIST 102.160
  • Altın 234,713
  • Dolar 5,5605
  • Euro 6,2998
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

AKLIMIZ BAŞIMIZA GELİNCE!

N. Gürkan Yetkin

Bolu Belediyesi imar uygulamalarında çoğunlukla Tip İmar Yönetmeliği 'ni esas alır.Çoğunlukla diyorum çünkü yönetmelikler ,kanun gibi yaptırım zorunluluğu olmadığından uygulamacıya inisiyatif kullanma hakkı tanır.
2013 yılı başlarına kadar imar parsellerinin tevhidinde(birleştirilmesinde)dikkate alınmayan Tip İmar Yönetmeliği'nin 19.maddesi ,birdenbire uygulanmaya başlandı.
Sebep?
……..

Yürürlükte olan Yönetmeliğin 19.maddesi aynen aşağıdaki gibidir.

Parselasyon planı, ifraz-tevhid ve istisnalar
Madde 19-1. Her türlü imar adasında, parselasyon planı yapılmadan bu adadaki parsellerde ifraz ve tevhid yapılamaz.
2. Çeşitli kamu ve hizmet tesislerinin gerçekleştirilmesi maksadı ile yapılmasıgereken kamulaştırmalar yüzünden bu hizmet ve tesisler için lüzumlu parçalara ayrılmasını sağlamak üzere yapılacak ifrazlar, bu Yönetmelikteki ifrazşartlarına tabi değildir.
3. Yapınizamı inşaat taban alam oram ile belirlenen yerler ile plan üzerinde ölçüsü belirlenmiş blok nizamında olan yerlerin dışında, ayrık ve blok nizamına tabi imar parselasyon planı varsa imar parsellerinin tevhidi halinde elde edilecek yeni inşaat taba alanı, parsellerin tevhidi öncesi ayrı ayrı haklan olan inşaat taban alanlarının toplamını geçemez.
4. (Değişik:RG-2/9/1999-23804) Ayrık yapı nizamına tabi olup, imar planı ile farklı yükseklik veya kullanım kararları getirilmiş imar parselleri tevhid edilemez. Aralarında (3.00) m. ve daha fazla kot farkı bulunan imar parselleri tevhid edilemez.

4.paragraf dikkatinizi çekti mi?
1999 tarihinde yapılan değişiklik Bolu Belediyesi tarafından 2013 yılında fark edilmiş ve “Aman Allah'ım!”edası ile hemen uygulamaya konulmuştur.
Peki uygulama da ne gibi fayda sağlamıştır?
Cevap :Hiçbir fayda şeklinde olup aksine ciddi tasarım güçlükleri ve estetik problemleri yaratmaktadır.
Kabul edersinizdir ki ,site şeklinde yapılan yapılaşmaların vatandaş tarafından bir çok nedenle tercih sebebi olduğu bir gerçektir.Bu maddenin uygulanmaya başlamasından bu güne siteleşme ancak imar komisyonu kararları ile mümkün hale gelmiştir.
Maalesef bu çözümleme piyasa koşullarında fırsat eşitliğini kaldırmış ,adamına göre muamele dönemini başlatmıştır.Bu Anayasal bir suç olduğu halde ,mağdurları tarafından bile sessizlik içersinde karşılanmaktadır.
Normal sıradan bir vatandaş olarak başvuru yaptığınızda bu parseller tevhid edilmez iken ,komisyon kararı ile kütle düzenlemesi adı altında pek ala bu tür parseller birleştirilmektedir.
(Merak edenlere ve bilip de bilmezden gelenlere örnekleri ile sunulur.)
Gelelim yönetmeliğin bağlayıcılığına!
Benzer şekilde Tip Otopark Yönetmeliği Bolumuzun ihtiyacına cevap vermediği için Meclis kararı ile değiştirilmiştir.Yahut yönetmeliklerin bazı maddeleri uygulayıcı idare tarafından farklı uygulanmaktadır.Bu tür yönetmelik dışı hareketler sadece bolumuzda değil diğer illerde de kendini göstermektedir.
Yine 2013 yılında ,yıllardan beri uygulanmakta olan beş kat ve üstü yapılarda yangın merdiveni tesis etme zorunluluğu kaldırılmıştır.Hatta bu konuda Bolu Ekspres Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan meslektaşım Sayın Ekrem Çetinkaya,kendi yaşamış olduğu olayla kurguladığı yazısında gerekli eleştirilerini kaleme almıştır.Kendisinin görüşlerine aynen katılıyorum.
Peki bu tür değişiklik kararları neden birdenbire alınmaktadır?
a)1999 tarihinde yönetmeliğin bir maddesinde yapılan değişiklik yeni okunup fark edilmiştir!
b)Bu sayede imar komisyonu üyeliği daha bir önemli hale gelmiştir.
c)Bu sayede daha çirkin bir yapı bloğu yapılmasının önündeki engeller kaldırılmıştır!
d)işi bilenler ile bilmeyenler arasında fark yaratılmıştır!
Halen tavuk kümeslerinde yaşayan tavuklar için sığınak yaptırılan bir şehirde ,bu tür garip uygulamaların olması son derece doğal diyebilirsiniz.Memlekette başka sorun mu kalmadı?Buna kadar daha neler var çözüm bekleyen?Diyebilirsiniz!
Haklı da olabilirsiniz!
Bu şehre biraz saygılı iseniz ,hataları ve yanlışlıkları düzeltmek için adım atmak gerektiğinde uyarmak zorundasınız.
Ankara'nın çoğu ilçe belediyesinde ve bir çok büyük şehirde inşaat ruhsatı almak için hazırlanmış olan mimari projelerle birlikte ,tasarlanan yapıya ait üç boyutlu görsellerde istenmektedir.proje onayları bu üç boyutlu görsellere göre verilmekte ve projenin uygulaması tamamlandıktan ve yapı kullanma izin belgesi almak için başvurulduğunda kontroller ,bu görsellere göre yapılmaktadır.
Eğer yapı ,üç boyutlu görsellerle aykırılık içeriyor ise yapıya yapı kullanım izin belgesi verilmemektedir.
Bu gün Bolumuzda yapılan hemen hemen her yapıya bu görseller mimarları tarafından hazırlanmaktadır.Bir çok vatandaşımız ilgili yapı daha ortaya çıkmadan sırf bu görselleri beğenerek bu yapılardan mülk satın almaktadır.
Ancak ilgili yapıda tüm işler tamamlandığında ,daha önceden hazırlanmış olan üç boyutlu görseller ile yapının neredeyse alakası bile olmadığı ortaya çıkmaktadır.Aslında bu bir tür dolandırıcılıktır ve bu duruma Bolu Belediyesinin bir müdahalesi yoktur.
Bu tür bir çok sorun bulunmakta aslında çözümü çok basit olduğu halde nedense çözüm adına bir gayret dahi sarf edilmemektedir.
Bu sorunları fark etmesi ve çözmesi gerekenler derin bir uykuda olduğu sürece bunları dile getirmekte maalesef yine bize düşecek gibi görünmektedir.
Bizler bu köşeden ne kadar konu hakkında bilgi versek dahi ne vatandaşlarımız tarafından ne de konunun idare taraflarınca çokta önemsenmemektedir.
Peki durum bu olduğu halde bizler bunları nende dile getirmeyi sürdürmekteyiz?
Cevap basit!
Bu güzel şehre karşı kendimizi sorumlu hissettiğimiz için!
Darısı asıl sorumluk sahiplerinin başına!

Bu yazı toplam 1454 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim