• BIST 106.787
  • Altın 269,135
  • Dolar 5,7290
  • Euro 6,3404
  • Bolu 8 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C

AKP YOKSULU DAHA YOKSUL, ZENGİNİ DAHA ZENGİN ETMİŞTİR!

Mustafa Öz

AKP iktidara geleli 8,5 yıllık bir süre geçmiştir. Sayın Başbakan her konuşmasında: Türkiye’nin 87 yıllık Cumhuriyet döneminde yapılmayanları yaptıklarını; kendinden öncekilerin GÖKTEN ZEMBİLLE indiklerini ifade eder biçimde böbürlenerek, aşağılayarak konuşuyor.

Evet, bu ülkede 10 yılı aşkın koalisyonlar döneminde ciddi sıkıntılar yaşandı doğru ama hiçbir iş yapılmadı demek ise vicdani değildir.

Bu millet AKP’YE: Demokrat Parti, ANAP’TAN sonra anayasayı bile tek başına değiştirebilecek bir çoğunluk vererek iktidar yaptı. Oysa iktidar bu fırsatı değerlendirip ülkenin bütün kronikleşmiş sorunlarını çözmesi gerekirdi. Onlar sorun çözmeye endekslenmek yerine: Cumhuriyeti ve onun kurucusunu, kurumlarını kötüleme, yok sayma ile işe başladılar. Önce ABD’DEN icazet aldı Sayın Başbakan( o zaman milletvekili bile değildi). Peşinden AB’YE teslimiyet ve AB’NİN dayatmalarına karşı her denileni yaptı.

Kurumlarla kavga çıkararak kurumları yıprattı( özellikle ASKER ve YARGI). Devletin tüm kurumlarını partizanlığı vicdansızlıkla eşdeğer yürüten PARTİLİLERLE doldurdu.

Devlet ve Belediyeler eliyle yandaşlarına verilen usulsüz, ya da usulüne uydurulmuş ihaleler ve işlerle kendi zenginini oluşturdu. Kendine BİAT etmeyenlere karşı çok kirli ve ŞAİBELİ, hukuk kullanılarak ya da başka metotlarla sindirilmeye çalışıldı.
4.Kuvvet medya %80 ile AKP’NİN borazanı haline getirildi. Yargının tepesinde başlatılan yaygara ve sahte DEMOKRATLIK, STATÜKO tartışmaları sonucunda kamuoyu hazırlanarak (Anayasa değişikliği ile 12 Eylülle hesaplanılacağı ise KANDIRMADAN ibaret kaldı.)

Özel yetkili savcılar, özel yetkili mahkemelere atanan ve tarafsızlığı herkesçe tartışma konusu yapılan kişilerce: gerçek suç ve suçlu ile uğraşıp suçluları cezalandırmayı bıraktılar. Muhalifleri, muhalif olma özelliği olanları cezalandırmaya yöneldiler. Bunun adına ise hukuk dediler, demokrasi dediler.

Bunlar inançlı idi “ abdestli kapitalist oldular.”. abdestli kapitalizme yönelince: Yurt içinde ve Yurt dışında yaptıkları her işe bir kılıf buldular. Eğriyi doğru gösterdiler. Yardım amaçlı toplanan paralarla TV kurdular. Partiyi beslediler. Belediyelerle yaptıkları yolsuzluklar dilden dile dolaşıyor. Belge soruluyor görmemezlikten geliyorlar. Cumhurbaşkanına bağlı denetim işlemiyor. Yandaşlara karşı vergi denetimi yapılmıyor.

AKP İKTİDARA GELDİĞİNDE var olan sorunlardan hiçbiri çözülmedi. Yok, olanlar var oldu ve arttı.
Bölücülük AÇILIM safsatası ile siyasileşti ve Devlete kafa tutar hale geldi. Devlet kurumları adeta bölücü başına yalvarıp icazet dileniyor. Gizli görüşmeler bir bir deşifre oluyor.

AKP iktidara geldiğin 200 milyar toplam borç 568 milyar dolar oldu. AKP döneminde işsizlik %20–22’lere çıktı. Resmi işsizliği istatistik kurumu %10,4 gösteriyor. Gerçek rakamları gizlemek için Devletin Kurumu kullanılıyor.
İMF’YE olan borç 27 milyardan 6 milyar dolara indi diye böbürlenen Başbakan kendi dönemlerinde satıp özelleştirdiği kurumlardan 55 milyar aldığını unutuyor. Kaldırılması gereken vergileri( deprem vergilerinden aldığı paraları)unutuyor. Türk Telekom’u 2 yıllık karı karşılığında KANKASI ÖFERE verdiğini unutuyor.

Evet, TUİK’İN verilerine göre (yandaşlaştırılmış olmasına rağmen) ülkenin en zenginleri %20si gelirlerin % 47,6’sını en fakir % 20’lik kesim ise kullanılabilir gelirin sadece %5,6’sını alıyor. Bu oranlar ülkede gelir dağılımının nasıl bozulduğunu gösteren sadece bir tanesi. Çalışanların % 80’i asgari ücretle çalışıyor. Devlette bile 100 kişiden 27’si asgari ücretle çalışıyor.
Düşük gösterilen enflasyon rakamlarıyla SİMİT ZAMMI kadar zam alan Emeklilerin yaşam standardı dibe vurdu. Son üç yılda

AKP iktidarında 33.000 milyar türemiş ülkedeki bir zenginin KAZANCI: 8,5 fakire bedel.
Zenginleşenler her ne hikmetse yandaşlar. Ancak vergi tabelaları aynı ölçüde yükselmiyor. Vergi vermiyorlar. Denetlenmiyorlar. Bu zihniyet alın terinden bahsederdi. Kul hakkından bahsederdi. İsrafın haram olduğunu söylerlerdi. Gurur ve kibirin Allah’ın yasakladığı şeylerden olduğunu söylerlerdi.

Şimdi ise; pahalı arabalar, lüks barınaklar, lüks tatiller. Muta nikâhlı eşler. Arada ise vicdanlarını rahatlatmak için yapılan Kâbe’ye nazır devre mülklü ve 5 yıldızlı umreler ile sade vatandaşların gözlerinin boyuyorlar.

Ülkemiz seçim sathı maline girdi. Dikkat edin AKP ve Sayın Başbakan ülkenin ciddi sorunlarının tartışılmaması, muhalefet partilerinin aklı başında propagandalarının vatandaşa anlatılmaması için nasıl belden aşağı vuruşlar yaptığını görmek gerekiyor.
Bu millet elbet İNANCI gereği kendisini DUA yaparken MALI götüren ve inandıkları halde her türlü usulsüzlüğü yapanları bir gün teşhis edecek. Ancak bu teşhis sandıktan önce olmalı. Bu millet SANAL uykudan uyanıp: iktidar ve yandaşlarının nasıl zenginleştiklerini, zenginleşirken başkalaşıp, dün söyledikleri ile yaptıklarının farklılaştığını görmelidir.
 


Bu yazı toplam 1563 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim