• BIST 85.310
  • Altın 247,949
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • Bolu 18 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Akpınar Mahallesi Muhtarı Mustafa Şengüleç: “Mahallemizde baz istasyonu istemiyoruz!”

Akpınar Mahallesi Muhtarı Mustafa Şengüleç: “Mahallemizde baz istasyonu istemiyoruz!”

Akpınar Mahallesi’nde yaşanan sorunları anlatan Muhtar Mustafa Şengüleç, vatandaşlardan kendisine gelen en yoğun şikayetin mahallede bulunan baz istasyonlarının kaldırılması olduğunu söyledi. Şengüleç, bir diğer önemli sorunun ise mahallelerinin sit alanı içinde olmasını işaret etti.

Bolu’nun en eski yerleşim birimi Akpınar Mahallesi’nin Muhtarı Mustafa Şengüleç’le yaptığımız röportajın ilk bölümünü dün yayınlamıştık. Akpınar Mahallesi’nde yaşanan sorunlara ilişkin çarpıcı açıklamalar da bulunan Muhtar Şengüleç’le yaptığımız röportajın ikinci bölümü şöyle:

Mahallenizde yaşadığınız özel bir sorun var mı?

En büyük sorunumuz mahallemizin sit alanı içerisinde oluşu. Birinci bölge sit alanı idi önceden mahallemiz; ancak Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Anıtlar Kurulu’yla yapılan temaslar neticesinde mahallemizin bazı bölgelerini ikinci bölge sit alanı konumuna gelmesini sağladı. Amacımız üçüncü bölge sit alanı haline gelmek. Böyle olursa, mahallemiz müze kontrolünde inşaata açılacak. Şu an sit alanı içinde olmamız nedeniyle mahallemizdeki dar sokaklarımız ve yollarımız genişletilemiyor.

Vatandaşlardan size sıkça gelen en büyük şikâyet nedir?

Vatandaşlardan en büyük şikayet mahallemizde bulunan baz istasyonları konusunda geliyor. Mahallemiz Şehit Muhtar Caddesi’nde bulunan Özşahin Apartmanı’nın çatısında 4 adet baz istasyonu bulunuyor. Bu da mahalleli vatandaşlarımızı rahatsız ediyor. Bir telefonun insan sağlığına ne kadar zararlı olduğunu düşünürsek, 10 bin telefonun iletişimini sağlayan 4 baz istasyonunun insan sağlığını ne kadar tehlikeye soktuğunu daha rahat anlayabiliriz.   

Mahallelilerin bu şikâyeti üzerine Özşahin Apartmanı sahibi Sadi Özşahin’le baz istasyonlarının kaldırılması gerektiği konusunda görüştüm. Ancak bana olumsuz yanıt verdi. Sonradan öğrendiğime göre, apartman sahibi baz istasyonlarından yılda 40 bin lira para alıyormuş. Bu sorunun çözüm için hukuksal mücadele başlatacağız.

Şu an üzerinde durduğunuz bir çalışmanızdan bahseder misiniz?

Mahallemizdeki Çarıkçıoğlu Sokak’ın ticari alan haline dönüştürülmesi için çalışmalarım var. Bu projenin hayata geçebilmesi içinde sokakta yol kenarında bulunan 7 evin yıkılması gerekli. Ancak burası eski bir mahalle olduğu için, burada bulunan ve içinde insan yaşamayan evlerin yapılan araştırmalar neticesinde çok fazla sayıda hissedarı çıkıyor. Bu hissedarları da bir araya getirmek çok zor oluyor. Şu an bu hissedarları bir araya getirmek ve onları projeye razı etme gayretlerini sürdürüyorum. Bu insanlarımızı mağdur da etmeyeceğiz. Anlaştığımız ve bu ticari alanı yapacak olan müteahhit firma, yıkılacak olan evlerin sahiplerine başka bir alanda yapacağı dairelerden vermeyi bize taahhüt etti. Bu projeyi Akpınar için çok önemli buluyorum. Çünkü bugünkü haliyle iki aracın yan yana geçmekte güçlük çektiği Çarıkçıoğlu Sokak, proje sayesinde genişleyecek ve gelecekte İzzet Baysal Caddesi trafiğine alternatif bir yol haline gelecek. Mahallemiz ayrıca da ticari anlamda hareketlilik kazanmış olacak.

Yerel yönetimlerle ilişkileriniz nasıl? Yeterli hizmetleri alabiliyor musunuz?

Ben de herkes gibi bir siyasi duruşa sahibim. Ancak hizmet noktasında siyasi duruşumu mutlaka bir kenara bırakırım. Bu muhtarlık, belediye başkanlığı ve milletvekilliği için de geçerlidir. Ben bir muhtar olarak kendimi hizmet için her kapıyı çalma mecburiyetinde görüyorum. Çünkü ben o kapıları beni seçenler adına çalıyorum. Bir siyasi partiye olumlu da bakabilirsiniz, olumsuz gözle de bakabilirsiniz. Ama hizmet noktasında böyle davranamazsınız. Bu şekilde düşündüğüm için yerel yönetimlerle hiçbir zaman sorun olmadı, olamazda. Çünkü yerel yönetimlerle ortak amacımız ve varoluş nedenimiz halka hizmettir.

Yeterli hizmetleri aldığımı düşünmüyorum. Yapılan hizmet ne kadar güzel olursa olsun hizmet yeterli olmaz. Çünkü bu milletin çok daha iyilerine layık olduğunu düşünüyorum.

Mahalle sayısının 25’ten 42’ye çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Hizmetlerin yeni mahallelere de kaydırılmasından bir zarar gördünüz mü?

Hayır, kesinlikle böyle bir zarar görmüş değiliz Akpınar Mahallesi olarak. Mahalle sayısındaki artışa bir muhtar olarak olumlu gözle değerlendiriyorum. Çünkü belediyeler İller Bankası’ndan nüfus oranlarına göre maddi kaynak alırlar. Bu kaynak alımında nüfusu fazla olan iller her zaman avantajlıdır.

Bolu’da 17 köy mahalle oldu. Hizmetin ağırlıklı olarak oralara kaydırılmasından yana da hiçbir şikayetim yok. Çünkü o bölgelerin yeni mahalle olmalarından dolayı bizden daha fazla yatırıma ihtiyaç duydukları olduğu bir kesin.

Mahalleliler genellikle muhtarlarıyla yaşadıkları sorunların başında, vatandaşların muhtarlarını görev yerlerinde bulamamaları gelir. Siz böyle sorunlar yaşıyor musunuz?

Evet, yaşıyorum. Ama bunun nedeni muhtarlığımın yanı sıra, Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği ile Erozyonu Önleme ve Ağaçlandırma Gönüllüleri Derneği’nin başkanlıklarını yapmamdan ileri geliyor. Ama bu durum benim mahallelime istedikleri zaman da ulaşmama engel olmuyor. Çünkü telefon numaralarımdan mahalleli vatandaşlarım günün 24 saati boyunca bana rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Ayrıca ben olmadığım zamanlarda muhtarlık hizmet binasında ya eşimi ya da çocuğumu bekletiyorum. Benim gelmem gerekiyorsa da anında gelirim.

Açıklamalarınıza son eklemek istediklerinizden bahseder misiniz?

Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü’nde bir komisyon var ve ihtiyaç sahibi vatandaşları bu komisyon belirliyor. Ben bu tür çalışmalarda mutlaka ve mutlaka mahalle muhtarlarına da tespit yaptırılması gerektiği taraftarıyım. Çünkü hiç kimse mahalleleri muhtarlar kadar iyi bilemez. Doğru tespitler yapılması gerekiyorsa ve yardımların doğru adreslere ulaşması isteniyorsa bence böyle yapılmalıdır. Kurum komisyonun verdiği kararlar doğrultusunda yardımlar gerçekleştiriyor ve bu kararların ne derece doğru olup olmadığı ortaya çıkmıyor. Bu nedenle ben bu konuda muhtarlara da sorumluluk yüklenmesi taraftarıyım.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim