• BIST 103.024
  • Altın 378,259
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 20 °C

ALABALIK YAVRUSU!

Mete Ferah

Geçtiğimiz senelerde ulusal yayım yapan basına da yansıyan ve o tarihte Bolu’muzun tek olan yerel televizyonundada görsel olarak da yayımlanan, Trabzon ilinin Maçka ilçesinden getirtilen alabalıkların Abant gölüne ilgililerce bırakılışlarını izlemiştik. Trabzon ili Maçka ilçesi üretim istasyonundan gelen alabalık yavrularının 200.000 adedinin Abant gölüne, 700.000 adedinin de, Yedigöller’e bırakılacağı yine ilgililerce açıklanmıştı.

    Benim anlayamadığım 900.000 adet yavru alabalığın, Trabzon ilinden Bolu’muza nasıl sağ salim gelebildikleri. Trabzon ile Bolu ara mesafesi aşağı yukarı 1.000 kilometre. Bu kadar yolu yavru alabalıkları taşıyan vasıta acaba kaç saatte gelebiliyor? Bir kamyonun ortalama hızı saatte 70 kilometre olsa 15 saat kadar sürer. Bu yavru alabalıkların, 20-25 tonluk bir kamyonla getirildiğini düşünürsek, 20-25 metre küp suyun içinde geldiğini kabullenmemiz gerekir. İşte işin püf noktası, aşağı yukarı 15 saat yolculuk yapacak yavru alabalıkların yaşayabilmeleri için, BİR METREKÜP SUYA, KAÇ YAVRU ALABALIK konulabilir? Bu yavru alabalıkların ZAYİAT vermeden, bu kadar yolu aşabilmeleri için ne kadar OKSİJEN verilmesi gereklidir? Alabalık yetiştiriciliği ve yavru alabalıkların nakledilmesi konusunda uzman olanların bu konu için yapacakları açıklamalar çok önemli!

     900.000 yavru alabalığın nasıl sayılabildiği ise tam bir bilmece, yavru alabalıklar için ortalama adedi şu kadar denilse eh diyeceğiz, fakat kesin olarak Abant gölüne 200.000 adet, Yedigöllere 700.000 adet denilince gayri ihtiyari şüphe ile bakıyoruz. Bir taraftanda şöyle düşünüyoruz, Abant gölüne birkaç senedir yavru alabalık bırakılıyor. Abant gölüne bırakılan yavru alabalıkların eğer dörtte bir yaşıyor olsa, Abant gölü ALABALIKLA dolu olması gerekmez miydi?

    200.000 yavru alabalığın dörtte bir yaşamış olsa bir yetişkin alabalığı 200 gram ağırlığında sayarsak 50.000 x 200 = 10.000.000 gram yani 10.000 kilogram alabalık yapmaz mı? Bu yavru alabalık bırakılma işide birkaç senedir devam ettiğine göre, Abant gölündeki alabalık sayısının gözle görülür bir şekilde artmış olması gerekmezmiydi? İster istemez insanın aklına acaba gelen yavru alabalık adedi abartılıyor mu acaba diye geliyor.

     Bütün bu düşüncelerin ortadan kalkması için, bir yetkili uzmanın, bir ton su içinde şu kadar oksijen verilirse, şu sayıda yavru alabalık bu kadar yolu ZAYİATSIZ gidebilir diye bir açıklama yapması gerekliliği olduğu kanısındayım. Çünkü geçmiş senelerde Yedigöllerde yavru alabalık üretildiği zamanlarda, Yedigöllerdeki yavru alabalık üretim yerinden Abant gölüne nakledilen yavru alabalıkların bir kısmının ZAYİ olduğu söylenirdi.

     İşin asıl araştırılması gereken yönü ABANT ALASI Trabzon’da üretilebiliyorda neden asıl yeri olan Bolu’da üretilemiyor bunun ciddi olarak soruşturulması gerekmezmi? Bolu’da alabalık üretimi yaparak pazarlayan birçok işletme var, herhalde bu işletmeler yavru alabalıkları satın almayıp kendileri üretiyorlardır değil mi?

     Bu konuyu tekrar gündeme getirmiş olmamın sebebi ise, geçmişte yapılan hataların artık telafi edilmesi ve kaybolmak üzere olan doğal güzelliklerin değerinin anlaşılması.

     Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.

Bu yazı toplam 1587 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim