• BIST 96.829
 • Altın 237,970
 • Dolar 5,7919
 • Euro 6,5120
 • Bolu 5 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 9 °C

Ali Ercoşkun: “Kılıçdaroğlu'nun 'Hayır'ı hariç bütün 'Hayır'ların nedenini araştıracağız”

Ali Ercoşkun: “Kılıçdaroğlu'nun 'Hayır'ı hariç bütün 'Hayır'ların nedenini araştıracağız”

AK Parti İl Başkanı Ali Ercoşkun, referandum sonrası parti teşkilatlarında yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Ercoşkun Bolu'da yüzde otuz beşlik 'Hayır' oyunun nedenini araştıracaklarını söyledi.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

Referandum çalışmaları AK Parti teşkilatında görev yapan bütün birimlerde yorgunluk hali oluştursa da elde edilen mutlu sondan herkes memnun. Ali Ercoşkun, referandum sonrası yaptıkları çalışmanın kapsamıyla ilgili bilgi verdi.

AK Parti teşkilatları olarak 'Hayır' oylarının nedenlerini araştıracaklarını söyleyen Ercoşkun AK Parti teşkilatlarında yapılacak değişikliklerle ilgili sinyaller verdi. Ercoşkun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Ekrem Erdem'in Bolu'ya gelişinin ardından teşkilat yapılarında ne tür değişiklikler olacağı hakkında bilgiler verdi. Ercoşkun ayrıca geçmiş dönemde içinde bulunduğu Milli Görüş Hareketi'nde yaşanan son gelişmeler hakkında sorduğum sorulara cevap verdi.

Referandum sonuçlarını nasıl karşıladınız? Aldığınız sonuç AK Parti teşkilatları açısından yeterli mi?

Referandum seçimi sonrası parti önünde yaptığımız açıklamada referandum neticesinde kazananın 73 Milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oluğunu söylemiştik. Türkiye genelinde Bolu'da ki tabloya baktığınızda yüzde altmış beşle yüzde otuz beşlik bir netice var. Dolayısıyla seçimden önce yaptığımız tespitin seçim sonucunda ortaya çıktığını gördük. Her ne kadar bazıları bu sonucu kendi üzerine almak istemese de Bolu kamuoyu bu durumu net bir şekilde ortaya koydu. Fakat biz teşkilat olarak bütün kademelerimizle birlikte 2002 yılından bu yana her seçimi kendi içinde değerlendiriyoruz. Referandum sonuçlarında bu tespitler doğrultusunda analiz etmemiz gerekiyor. Biz analiz çalışmasına sandık sonuçları açıklanır açıklanmaz başladık. Sayın teşkilat Başkanımız ve Genel Başkan Yardımcımız Ekrem Erdem geldiği zamanda aldığımız neticelerden dolayı teşekkür etti. Biz zaten il başkanlarıyla yaptığımız toplantıda konuyu değerlendirmiştik.

Alınan sonuca göre siz kendinizi başarılı buluyor musunuz?

Yüzde altmış beşe, yüzde otuz beş referandum neticesi olarak yüzdesel olarak bakarsak Türkiye genelinde kırkıncı sıradayız. Tabi biz kırkıncı sırada olduğumuzu telaffuz etmek istemeyiz. Biliyorsunuz Güneydoğu'da gerçekleşen boykottan dolayı seçime katılım oranı farklı oldu. Bu şekilde kıyasladığınız zamanda seksen bir vilayet içinde onuncu sıradayız. Yani yüzde seksen altı katılımla ortaya çıkan yüzde altmış beşe, yüzde otuz beşlik netice gerçekten seksen bir vilayet içinde onuncu sırada olmamızı beraberinde getirdi. Bu sonuca göre Türkiye genelinde başarılı bir sonuç aldığımız söylenebilir. Daha iyisi olabilir miydi diye sorarsanız. Tabii ki olabilirdi.

Alınan neticelerle ilgili bir çalışma yapacak mısınız?

Yapacağız. Aldığımız neticeleri sandık sandık, belde belde, ilçe ilçe değerlendirerek yüzde otuz beşlik 'Hayır’ oyunun nedeni araştırmamız lazım. Neden 'Hayır' denildi. Biz vatandaşımıza referandumu anlatırken eksiklikler yaşadık mı? 'Hayır' oyu verirken seçmen hangi siyasi argümanlara göre karar verdi. AK Parti teşkilatları olarak seçilmişlerle birlikte bu tespiti yapmak için çalışmalara başladık. 'Hayır' oyu veren vatandaşlarımız genel politikalar bakarak mı 'Hayır' dedi. Yada ne kadar genel politikalara bakarak ne kadarı yerelde bizden kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle 'Hayır' dedi. Bunarlı değerlendirmek zorundayız. Zaten biz referandum seçimlerini 2011 yılı seçimleri için bir prova olarak görmüştük. Dolayısıyla bu konuda dersimizi iyi almış oluruz dersimize iyi çalışmış oluruz. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hayır'ı hariç bütün 'Hayır'larla ilgili araştırma yapacağız. Ama burada netice itibariyle AK Parti teşkilatlarına teşekkür ettik. Çünkü en önemlisi Bolu'da huzurlu bir referandum süreci yaşadık. Olabildiği kadar polemiklerden uzak durduk. Vatandaşlara referandum sürecini anlatırken en ufak sıkıntılı bir olay yaşamadık. Seçim günü her ne kadar CHP İstanbul İl Başkanı 'Gerekirse kavga edin bir gün içerde yatsanız da bir şey olmaz' lafına uyan özellikle birkaç provokasyon olsa bile gerek vatandaşımızın sağ duyulu yaklaşımı gerekse bizim teşkilatlarımızda çalışma yapan arkadaşlarımızın sayesinde herhangi bir provokasyona gelmedik. Bu netice için hem teşkilatlarımıza hem de Bolu'da yaşayan vatandaşlarımıza sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum.

Referandum sonucu açıklandığında CHP'li ve MHP'li seçmene teşekkür ettiniz…

Bizim bu konuda gerçekçi olmamız gerekiyor. Eğer biz yüzde altmış beş oyun AK Parti'ye verilmiş olduğunu düşünürsek yanılgı içine düşeriz. Burada MHP'li olup 'Evet' oyu kullanan insanlarımızda CHP'li olup 'Evet' oyu kullanan vatandaşlarımızda oldu. Ama 'Evet' oyu kullanan vatandaşlarımıza teşekkür ederken 'Hayır' oyu kullana vatandaşlarımızı da dışlamamız mümkün değil. Biz vatanımızı milletimizi sevdiğimiz için 'Evet' oyu verirken 'Hayır' oyu verenlerde vatanını milletini düşündü. Biz eğer onları farklı değerlendirirsek doğru neticeye ulaşamayacağımızı çok iyi biliyoruz.

Peki, siz yüzde almış beşlik dilimin içinde AK Parti'nin oyunu hangi oranda görüyorsunuz?

Bu konuda bilimsel bir araştırma yapılmış olması gerekiyor. Her ne kadar geçtiğimiz süreçte netice ile ilgili tahlillerimizi yaparken özellikle yüzde almış beşe yüzde otuz beş rakamını telaffuz etmiştik. Bu sonuca bakarak sonucu tahmin ettiğimizi söyleyebiliriz. Biz bu oyların içinde Ak Parti'nin oylarını bilimsel bir değerlendirme sonucu tespit edilmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz.

Röportajımız devam edecek.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fatih Metin'e yeni görev19 Nisan 2019 Cuma 09:53
 • Kermese davet19 Nisan 2019 Cuma 07:05
 • SENİ ANKARA’NIN DUYMASI LAZIM !19 Nisan 2019 Cuma 00:46
 • Özcan’ın milletvekilliği düştü19 Nisan 2019 Cuma 00:32
 • Dijital Psikolojik Devrim BAİBÜ’de anlatıldı19 Nisan 2019 Cuma 00:17
 • Bayram tatili kaç gün?19 Nisan 2019 Cuma 00:05
 • Kılıçdaroğlu’ndan Özcan açıklaması19 Nisan 2019 Cuma 00:03
 • Yılmaz Özdil de köşesine taşıdı19 Nisan 2019 Cuma 00:02
 • Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu19 Nisan 2019 Cuma 00:02
 • Kamunun hizmet alım ve yapım işlerinde belge şartı!19 Nisan 2019 Cuma 00:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim