• BIST 101.089
  • Altın 260,189
  • Dolar 5,6853
  • Euro 6,3777
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

ALLAH'IM AKLIMA MUKAYYET OL!

N. Gürkan Yetkin

22.01.2013 tarihli Bolu Gündem gazetesinde yer alan “Kritik Rapor Bekleniyor” başlıklı haberi okuyorum.Okuduklarım karşısında dehşete kapılıp tekrar okuyorum.Konular ve kavramlar o kadar birbirine girmiş haldeki ,okuduklarımdan yanlış anlama algısı olmaması açısından daha derin süzgeçten geçiriyorum.

Habere göre, Valimiz Sayın İbrahim Özçimen,   Önce kamu binalarından başlayarak kontroller yapılıyor bütün kamu binalarından özellikle Milli Eğitime bağlı okullara öncelik verilerek karot numuneleri alındı ve binaların depreme dayanıklı olup olmadıklarını test ediyoruz” şeklinde bir  açıklama yapıyor.

Haber ve açıklamalar devam ediyor.

“Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi” kapsamında yapılan faaliyetlerin hangi aşamada olduğu sorusuna Vali Özçimen “Olası depremlerde can ve mal kayıplarını önlemenin yegane yolunun ev ve işyeri olarak kullanılan binaların deprem dayanıklılık testinden geçirilmesi olduğunu belirterek; Buna göre ilk önce kamu binalarından ve özellikle eğitim ve öğretim kurumlarından işe başladıklarını söyledi.


Vali Özçimen; “Öğrenci yurtları dâhil bütün MEB'ye bağlı binalarından

karot numunesi alındığını mevcut binaların taşıyıcı elemanları olan kolon ve kirişlerden alınan örneklerin deprem dayanıklılık testine tabi tutularak binaların son durumlarını saptadıklarını” belirtti.

Bolu'nun deprem fay hattında olduğunu hatırlatan Vali İbrahim Özçimen “ Deprem dayanıklılık numunelerinin yetkili teknik bürolarda incelenmesi ve bir sonuca varılmasının yaklaşık bir ay sürdüğünü, buna göre numune alınan binalarla ilgili raporların ellerine ulaşmasını beklediklerini” kaydetti. Konuşmasının devamında raporlar ellerine ulaştığında yıkılması gereken binalar olursa derhal yıkacaklarını örnek olarak raporu olumsuz olarak gelen Milli Eğitim Müdürlüğü İdari binasının kısa bir süre içinde yıkılacağını sözlerine ekledi.

Özellikle özel öğrenci yurtları idarecilerine talimat vererek yurt olarak

kullandıkları binalarının deprem dayanıklılık testlerini yapmalarını istediklerini, buralardan gelecek olumsuz bir rapor söz konusu olursa gecikmeden konuyu kamuoyu ile paylaşıp gerekeni yapacaklarının altını çizdi. Giderek bütün kamu binalarının gerekli kontrollerini yapacaklarını, deprem yönetmeliği çıkmadan üretilen yapıların, vatandaşlarımızın özel mülkiyetinde olan yapıların da yetkili teknik bürolarla irtibata geçerek deprem dayanıklılık testlerini yaptırmalarını, aksi takdirde bu kontrollerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü vasıtası ile Valilik tarafından gerçekleştirilerek ilgili bina sahiplerinden kontrol bedellerinin tahsil edileceğini gazetemiz aracılığı ile kamuoyuna duyurdu.

 

            Haberden anladığımız şudur:

            Şehrin idarecileri oturmuşlar ve Bolu’nun Deprem kuşağında olduğunu hatırlamışlar.Mevcut yapıların depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğine karar verip ,bu konuda birilerinden yapılar hakkında rapor istemişler.

            Bu bilgiyi kimden istediler bilemiyorum ancak haberden öğrendiğimiz kadarı ile bu “birileri” ,bizim aklı başında kabul ettiğimiz tüm idareciler ile ya kafa bulmakta ya da ciddi bir dolandırıcılıkla karşı karşıyayız.

            Şöyle ki,

            Haberde yer alan bilgilere göre bahsettiğim bu “birileri”,kendilerine gösterilen binalardan beton numunesi almışlar (Karot) ve deprem testi yapacağız diyerek nereden geldilerse oraya gitmişler.Ardından, sözde yaptıkları teste göre, Milli Eğitim İl Binası hakkında depreme dayanıklı olmadığına dair bir rapor düzenlemişler.

            Raporun gerçekten neler içerdiğini görmediğim için bilemiyorum.Ancak şehrin aklı başındaki idarecilerine, halen yürürlükte olan Deprem Yönetmeliği’nin Bölüm 7 olarak geçen kısmını sonuna kadar okumalarını ve anladıkları kadarıyla şu ana kadar yaptıkları çalışmaları ve kendilerine sunulan raporları tekrar bir gözden geçirmelerini, acil olarak tavsiye ediyorum.

            Haberden ve haberde yer alan fotoğraf karelerine göre anlaşılan durum şudur:

Değerlendirme içersine aldıkları binalardan sadece Beton numuneleri (karot)alınmış ve bu numuneler laboratuarda kırılarak dayanım raporları hakkında bir rapor sunulmuş.Alınan numunelerden, beton basınç dayanımları standartların altında kalanlar ve  alındığı yapılar raporu talep edenlere bildirilmiş.

Karot numuneleri tek başına bir yapının depreme dayanıklı olup olmadığına karar vermekte yeterli değildir.Bu ve benzeri testler Deprem Yönetmeliği’nin 7.2.1.3 maddesi gereğince inşaat mühendislerinin sorumluluğu altındadır.Öyleyse bu raporları düzenleyen kimdir?

Yürürlükteki deprem yönetmeliği bizlerin elindeki en önemli kılavuz  ve bahsi geçen yönetmeliğin Bölüm 7 olarak geçen kısmı tamamen bu konu ile alakalı olduğuna göre bu konuda yapılacak değerlendirmelerin nasıl yapılacağı da şüphesiz yönetmelik çerçevesinde olmak zorundadır.

Bu güne kadar bu konuda neler yapıldığını ve kimler tarafından yapıldığını bilemiyoruz?

Okuduğumuz bu haberden de bu konuda aydınlanamıyoruz!

O halde şehrin en büyük mülki amirinin biz Bolululara daha fazla bilgi içeren bir açıklama yapmasını bekliyoruz! 

Böyle hassas bir  konuyu polemik konusu yapıp sakız gibi uzatmaya gerek yok!

Sayın Valimizin başkanlığında , bu güne kadar yapılanlar hakkında ,İnşaat mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği’ne bağlı olan inşaat Mühendisleri ile  bir bilgilendirme toplantısı düzenlenirse daha sağlıklı sonuçlar çıkacağı şüphesizdir.

Eğer ortada bir yanlış bilgilendirme veyahut kandırmaca söz konusu ise bu konunun sorumlularına da hesap sormak gereklidir.

Son olarak, yine haberde yer alan bir kısımla konuyu şimdilik kapatmak istiyorum.

Bolu’da yaşayanlar olarak, eğer sözde bu deprem testlerini bizler kendimiz yaptırmaz isek, Valilik kanalı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce bu testlerin yaptırılacağını ve bedelinin bizler tarafından ödeneceği bilgisi yer almakta.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüzün İnşaat Mühendisi olmadığını hatırlatmak herhalde benim haddime düşmez!

“Ne alakası var? “diyenlere şöyle bir örnek vererek açıklık getireyim.

Köroğlu Hastanesinin başhekiminin ziraat Mühendisi olmasına benzer bir durum!

Söyleyin hastalığınızı, alın cevabınızı!

13153805354 vatandaşlık Numaralı bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak soruyorum.

“Sizler neyin testini yapıyorsunuz?” çıkıp bir anlatın!Hangi standartlara ve hangi yönetmeliklere göre neler yapıyorsunuz?

Sizler söyleyin , bizlerde oturup bir dinleyelim!

Yazımın başlığına gelince , “konu ile başlığın ne alakası var?” demeyin!

Bu tür haberler gördükçe her gün dua ediyorum.

 

“Allah’ım aklıma mukayyet ol!”

Sizlere de tavsiye ederim!

 

Bu yazı toplam 1321 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim