• BIST 94.718
 • Altın 193,378
 • Dolar 4,7612
 • Euro 5,4840
 • Bolu 23 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 25 °C

Almanya'da Vatan'da Yürüdü

Almanya'da Vatan'da Yürüdü
Almanya'da yapılan sözde ermeni soykırımını protesto yürüyüşüne Bolu'dan Vatan Partisi üyeleri de katıldı. Yürüyüşle ilgili açıklamayı Vatan Partisi Üyesi emekli Hakim Ömer Yasa yaptı.

Haber/Video : Cem BAYRAM

02 Haziran’da Almanya Parlamentosu’nda onaya sunmaya hazırlanan “Sözde Ermeni Soykırımını Anma” yasasını protesto etmek amacıyla 28 haziranda yapılan büyük yürüyüşe Bolu’dan Vatan Partisi üyeleri de katıldı.

Yürüyüş hakkında bilgi amaçlı Vatan Partisi İl Merkezinde dün bir basın toplantısı düzenlendi. Vatan Partisi adına yürüyüşe katılan Emekli Hakim Ömer Yasa şu açıklamalarda bulundu;   

“Almanya'nın iktidarda bulunan Hıristiyan Demokrat Partisi ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi ile Muhalefetteki Yeşiller Partisi, “Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara karşı 101 yıl önce yapılan soykırımı anma ve saygı” başlığı altında ortak bir önergeyi 2 Haziran 2016 günü Federal Almanya Meclisinde görüşerek kabul ettirmek istemektedir.

Bu ortak önerge, geçen yılın 24 Nisan tarihinden kalmadır. O tarihlerde AİHM’deki Perinçek/İSVİÇRE davası gündemde olduğundan Meclis’te görüşülmesi ertelenmişti. Önerge özetle şu görüşleri içermektedir:

 • Türkiye, arşiv belgeleri ile sabit olan, uluslar arası kuruluş ve parlamentolar tarafından da kabul edilen “Ermeni Soykırımı”nı tanımalıdır.
 • Almanya olarak, kendi sorumluluğumuzu kabul ediyoruz. Alman İmparatorluğu, siyasetçileri ve subayları Ermenilere yapılacak uygulamaları bildikleri halde önlemediler. Bu nedenle utanç duyuyoruz.
 • Amacımız, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine hizmet etmektir. Karar, Almanya’daki Türkler ile Ermenilerin uyumuna hizmet edecektir.
 • Ermeni soykırımı, Almanya’da eğitim müfredatına girmelidir.

AİHM PERİNÇEK/İSVİÇRE DAVASI ve LAHEY ADALET DİVANI KARARLARI

1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesinde, soykırıma hükmedecek yetkili mahkemeler belirlenmiştir. Buna göre, yalnız ve yalnız eylemin işlendiği ülkenin yetkili ceza mahkemesi veya yetkili Uluslararası Ceza Mahkemesi soykırım kararı verebilir. Bu sözleşme karşısında Alman Meclisi veya herhangi bir parlamento, herhangi bir eylemin soykırım suçunu oluşturduğuna karar veremez.

            Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2. Dairesi ve Büyük Dairesi, Perinçek-İSVİÇRE Davası’nda verdiği kararlarda, BM Sözleşmesine göndermede bulunarak, yetkili ceza mahkemeleri dışındaki yargı kurumlarının, parlamentoların, hükümetlerin, belediyelerin, akademik kuruluşların vb 1915 olayları konusunda soykırım kararı veremeyeceklerine hükmetmiştir (AİHM 2. Dairesi, 13 Aralık 2013 günü açıklanan karar ve AİHM Büyük Daire 15 Ekim 2015 günü açıklanan karar).

            Yine Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Parlamentosu’nun 1987’de aldığı soykırım konusundaki kararı üzerine açılan davada, politik kurumların bu konuda karar alamayacaklarına hükmetmiştir (17.12.2003 tarihli ve T.346/03 sayılı kararın 19. Maddesi).

AİHM, 1915 OLAYLARININ YAHUDİ SOYKIRIMINA BENZEMEDİĞİNİ VURGULAMIŞTIR

            AİHM 2. Dairesi'nin ve AİHM Büyük Daire'nin Perinçek/İSVİÇRE Davası kararlarına göre, 1915 olayları, Yahudi Soykırımından farklıdır, aynı sınıflama içinde değerlendirilemez.

            AİHM kararları, Avrupa Konseyi’ne üye olan bütün ülkelerin yasama, yürütme ve yargı organları ve kurumları için bağlayıcıdır. Alman Meclisi, Bu hükümleri hiçe sayamaz.

TÜRK-ALMAN DOSTLUĞUNA ZARAR VERMEYİN

            Alman Meclisi’nin AİHM Kararını çiğneyerek “soykırım” nitelemesinde bulunması, hukukla açıklanamadığına göre, ancak kötü niyetle, Türk düşmanlığıyla açıklanabilir. Alman Meclisi’nden böyle bir yanlışa düşmeyeceğini bekliyoruz.

            Nitekim Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier de, Tagesspiegel gazetesinde çıkan açıklamasında, şu uyarıyı yapmaktadır:

“Bu hassas sürecin dışarıdan tehlikeye sokulmasını akıllıca bulmadım. Tek başına ‘soykırım’ kavramıyla korkarım bir yere varılmaz. Umarım bu önerge yüzünden Türkiye-Almanya ilişkileri zarar görmez.”        

Türkiye ve Almanya geçmişte birbirlerine düşman olmamışlardır. Bu dostluk milletlerin bilincine yerleşmiştir. Alman Meclisi bu dostluğu düşmanlığa dönüştüremez.

            Almanya’daki Türk toplumu, 28 Mayıs 2016 Saat 16.00’da BERLİN yürüyüş ve mitingini düzenleyerek Türkiye’deki Siyasal Partilere de çağrı yaptılar. Türkiye’den Talat Paşa Komitesinin yaptığı düzenleme ile kiralanan THY uçağıyla Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek ve partililer ile İzmir Barosu Başkanı, Sendika Başkanları, ADD temsilcileri, Gazetecilerden oluşan 160 kişilik bir grupla çağırıya uydular.   

            BERLİN Miting ve Yürüyüşü, Almanya’daki Türk Azerbaycanlılar Birliği, Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği ("Union Europäisch-Türkischer Demokraten" adlı bu kuruluşun AKP'nin fiili örgütü olduğu söylenmektedir), Berlin Alperen Ocakları, Berlin Türk Cemaati, Talat Paşa Komitesi, Türkiye Gençlik Birliği Avrupa, Türk-Alman Toplumu ve Vatanseverler tarafından düzenlenmiştir.

Avrupa’daki Türk vatanseverler bu girişim karşısında sessiz kalmadılar.

 • BERLİN MİTİNGİNDE her görüşten fakat genç-yaşlı, kadın-erkek Türkiye konusunda tek görüşe sahip halklımız BİRLİĞİMİZİ VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ SERGİLEDİLER.
 • Yürüyüşün başından Mitingin sonuna kadar TGB Avrupa temsilcisi ile birlikte Türkçe ve Almanca anonslarıyla katılımcıları coşturan, Alperen Ocaklarından Almanyalı genç Türk kadını Pınar İSKENDER METİN’ nin facebook’ta yayınladığı şu çağrı birçok duygu ve düşünceyi sergilemiştir:

“Büyük buluşmaya herkes gelsin. Sağ-Sol-Muhafazakar-Liberal-Dindar veya değil herkes bu yürüyüşe gelip tarihine ve milli davasına sahip olduğunu göstermeli. Alman parlamentosu bizi hafife alıp tarihi sorulara siyasi cevaplar veremeyeceğini anlamalı.”

Aynen de böyle oldu ve Avrupa’daki çok sayıda Türk kuruluşun birlikte yaptığı bu etkinliğe Avrupa’da yaşayan AKP’li, MHP’li, CHP’li ve Vatan Partili vatanseverleri temsil eden kuruluşlar, Türkiye’den gelen vatanseverlerle kucaklaştılar. Bu buluşmanın Türkiye konusunda birlik gerektiren her etkinlikte Anavatan’daki vatandaşlarımıza örnek olması isteği herkesin dilindeydi.

 • Türk Bayrakları ile Azerbaycan ve Türkmenistan Bayrakları ile yürüyen toplulukta bir grup “Tekbir, Allah ü Ekber” diye slogan attıktan sonra omuz omuza yürüdükleri başka bir gruptan “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı yükseliyordu. Benzer sloganlar, başka zamanlarda olduğu gibi birbirini bastırmak için değil, “burada, bir arada” olduklarını bildirmek içindi.
 • Etkinlik sırasında ne dışarıdan ne de içeriden bozgunculuk veya saldırganlık yaşanmaması Alman Basını tarafından beğeni kazandı. Türklerin bu dayanışmasının Alman Meclisine olumlu etki edeceğini vurgulayan haberler görüldü.
 • Topluluk, Alman Federal Meclisi’ne bu kararı almaya yetkisi olmadığını hatırlattı.
 • Katılımcılar, “Türk-Alman dostluğunu bozmayın”, “AİHM kararlarına saygısızlık yapmayın” dediler.

Vatan Partisi olarak Uluslar arası hukuka aykırı ve iki ülke arasındaki dostluğu zedeleyici böyle bir tasarının Alman Meclisinde reddedilmesini bekliyoruz.” 

ic-002.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Onlarca dükkanı su bastı21 Haziran 2018 Perşembe 00:44
 • Tehlikeli karşılaşmalar21 Haziran 2018 Perşembe 00:36
 • Ölümden döndü yine de işine gitti21 Haziran 2018 Perşembe 00:31
 • Düşler Ülkesi açıldı20 Haziran 2018 Çarşamba 16:26
 • 227 hektar Alıç sahası tespit edildi20 Haziran 2018 Çarşamba 16:22
 • Evcil, çok konuşulacak projeyi açıkladı20 Haziran 2018 Çarşamba 16:20
 • “Hiçbir gerekçe şiddeti meşru kılmaz”20 Haziran 2018 Çarşamba 15:42
 • Bir iş yeri bir ev alev alev yandı20 Haziran 2018 Çarşamba 15:15
 • WFM Projesi tanıtıldı20 Haziran 2018 Çarşamba 13:41
 • Bari ehliyetiniz olsaydı20 Haziran 2018 Çarşamba 13:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim