• BIST 95.953
 • Altın 238,712
 • Dolar 5,8268
 • Euro 6,5545
 • Bolu 5 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 7 °C

Alo 170’e şikayet yağıyor

Alo 170’e şikayet yağıyor
SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, son yılların en dikkat çekici gündemlerinden olan yabancı uyruklu işçilerin çalışma koşullarıyla ilgili yasal prosedürlerden bahsetti.

Özel haber

 

 

 Çavuş, Bolu’da mülteci/sığınmacı olarak yaşayan yabancı uyruklu kişilerin çalıştırılmasıyla ilgili yapılan ihbarlar ve idari para cezası uygulanan iş yerleri hakkında da sayısal bilgiler verdi.

Haber: Özge ELÇİ

Türkiye’de mülteci ya da sığınmacı olarak bulunan yabancı uyrukluların yaşayış ve haklarıyla ilgili mevcut yönetmelikten bahseden Çavuş, “2013 yılında 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu 91. Maddesi çerçevesinde uluslararası koruma talebi bireysel olarak değerlendirmeye alınmayanlara sağlanabilecek geçici koruma işlemlerine usul ve esaslarıyla bu kişilerin Türkiye’ye kabulü, Türkiye’de kalışı, hak ve yükümlülükleri, Türkiye’den çıkışları, uluslar ve uluslararası kuruluşlar arasındaki iş birliği ile ilgili hususları düzenleyen geçici koruma yönetmeliği adı altında bir yönetmelik belirlendi. Bu yönetmeliğe göre bu kişilere kimlik kartı veriliyor, oturma hakkı tanınıyor” dedi.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI, İŞKUR VE SGK’NIN GÖREVLERİ

Bu kişilerin Türkiye’de çalışabilmelerinin yasal boyutlarına değinen Erhan Çavuş, bu noktada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK İl Müdürlükleri ve İŞKUR’un görevleri hakkında bilgi verdi. Çavuş, “Bu kişiler, iş piyasasına katıldıkları anda Sosyal Güvenlik Mevzuatı, çalışan herkesi sigortalı olarak kabul eder. Geçici Koruma Yönetmeliği’ne tabi olsalar da mevcut uygulamada herhangi bir muafiyet hakkı tanınmıyor. Dolayısıyla işverenler, bu kişileri çalıştırıyorsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan çalışma izni alınmak suretiyle sigortalarını yapmak mecburiyetinde.

MÜRACAATIN BAKANLIĞA YAPILMASI GEREKİYOR

Çalışmak istediklerinde Çalışma Bakanlığı’na müracaat ederek talepte bulunurlar. İzni de Çalışma Bakanlığı verir. Bu konuda tek yetkili Bakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Bizim denetmenlerimiz herhangi bir iş yerine gittiğinde o işyerinde herhangi bir yabancı uyruklu çalışana rastladığında çalışma izni olup olmadığına bakmaz. Direkt tutanağa kaydeder. Bizim için orada çalıştığında kişinin o işyerinde çalıştığı tespit edildiğinde, bizim açımızdan sigortalımızdır. Biz bunun işlemlerini yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Mevzuatı açısından çalışma izninin olup olmadığı yönünde yapmış olduğumuz tespitin hangi aşamada olduğunun belirlenmesi için tutanağı İŞKUR İl Müdürlüğü’ne göndeririz. Tutanakta çalışanın çalışma izni olup olmadığını onlar kontrol eder. Eğer çalışma izni yoksa o işyerine İŞKUR İl Müdürlüğü idari para cezası keser. Biz de sigortasız çalıştırdığından dolayı kendi ülke vatandaşlarımıza hangi işleme tabi tutuyorsak, aynı işleme tabi tutuyoruz. Çalışma müsadesi bir bağımsız müracaat kişi kendisi iş yeri açmak istediğinde kendisi müracaat ediyor. Bağımlı müracaat ise, işveren yabancı uyruklu kişi çalıştıracağı için kendisi müracaatta bulunuyor. Bu Çalışma Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden müracaat edebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

SON ZAMANLARDA İHBARLAR SIKLAŞTI

Çavuş, yabancı uyruklu kişilerin çalıştırıldığıyla ilgili gelen ihbarlardan da bahsederek özellikle 2014’ün ortalarından itibaren ihbarların sıklaştığığının altını çizdi. Çavuş, “Bizim sektörel olarak yaptığımız genel denetimlerimiz var. Bunların haricinde Başbakanlık BİMER aracılığıyla düşen ihbarlar var. ALO 170 Çağrı merkezimiz var. Oraya da düşen ihbarlar var.  Bu ihbarları da değerlendirerek çalışma yapıyoruz. Son zamanlarda ALO 170’e gelen ihbarlar sıklaştı. Niçin sıklaştı? Yabancı uyruklu vatandaşların iş piyasasına girdiğinde daha düşük ücrete çalıştırıldığını duyuyoruz. Bu sefer işveren maliyeti daha az oluyor. Bu da aynı sektör içinde faaliyette olan firmalar arasında rekabet eşitsizliğine yol açıyor. Rekabette eşitsizlik olduğunu düşünen kişiler, firmalar şikayette bulunuyor. ALO 170’e yapılan ihbarlar da bizim açımızdan süreli olan ihbarlar. Bu ihbar düştüğünde bu ihbarı 1 aylık süre içinde değerlendirmemiz gerekiyor. 1 ay içinde değerlendirme yapmadığımız zaman biz suç işlemiş oluyoruz” diye konuştu.

ALO 170’e Bolu ile ilgili gelen ihbarlar hakkında da sayısal bilgiler veren İl Müdürü Çavuş, “Bolu’da yabancı uyruklu işçi sayısıyla ilgili yapılan ihbar sayısı toplamda 74. Denetmenlerimiz, bu 74 ihbarı değerlendirmek üzere bu iş yerlerine gittiler. Söz konusu işyerlerinin 17 tanesinde sigortasız olarak 26 işçinin çalıştırıldığını tespit ettik. Bu işyerlerinde idari para cezası uygulandı” diyerek bilgi verdi. 

İŞVERENE ÖNEMLİ ÇAĞRI

Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işyerlerine SGK tarafından asgari ücretin 2 katı kadar idari para cezası uygulandığını söyleyen  Çavuş, son olarak yabancı uyruklu işçi çalıştırmak isteyen işverenlere bir çağrıda bulunarak, “Yapılması gereken iş ve işlemin ne olduğu yönünde bilgi sahibi olabilmek için kurumumuz, bu konuda bilgi vermeye hazır. Hiç tereddütsüz olarak gelip sorabilirler” dedi.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim