• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Bolu 15 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C

AMAN CİĞERİNİZ YANMASIN : İNHALASYONLA AKCİĞER ZEDELENMESİ

AMAN CİĞERİNİZ YANMASIN : İNHALASYONLA AKCİĞER ZEDELENMESİ
AMAN CİĞERİNİZ YANMASIN : İNHALASYONLA AKCİĞER ZEDELENMESİ

İnhalasyon (Sıvı maddelerin gaz haline gelerek solunum yolu ile alınması) hasarı değişik patojenik mekanizmalar yoluyla çeşitli akut solunum problemlerine yol açabilir. Tek bir ajan, maruz kalma süresine ve yoğunluğuna bağlı olarak birkaç değişik sendroma yol açabilir. Çevresel solunum problemlerinin çoğu işyerinde maruz kalma nedeniyle olmasına rağmen doğal afetlerde de benzer sonuçlar görülebilir.

İnhalasyonla solunum sistemine giren maddeler gaz halinde veya havada katı ya da sıvı halde asılı durumda bulunabilir. İşyeri hekimliğinde sıklıkla metallerin oksidasyonu ve buharlaşması sonucu oluşan çok ince solid partiküller fume(duman) olarak tanımlanırken, normal ısı ve basınç altında iken sıvı halde olan bir maddenin gaz haline geçişinde vapor(buhar) tanımı yapılmaktadır.

Nedeni ne olursa olsun , toksik gaz inhalasyonu kuşkusuyla gelen bir hastada öncelikle havayolu, solunum ve dolaşım yeterli hale getirilmelidir. Hastalık öyküsünün alınmasından sonra kişinin karşılaştığı maddeyi belirlemeye çalışmalı, fizik muayene ile birlikte hastanın daha önceden kalp ve/veya akciğer hastalığının olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ayrıca toksik maddenin basit asfiksan, kimyasal asfiksan ve pulmoner irritan olarak sınıflandırılması sonraki tedavisinin yönlendirilmesinde yardımcı olacaktır.

Basit Asfiksanlar: Argon, Karbondioksit, Etan, Helyum, Hidrojen, Metan, Azot, Neon
Kimyasal Asfiksanlar: Karbonmonoksit, Hidrojen siyanür, Kükürtlü hidrejen, Metilen klorit
Pulmoner İrritanlar: Amonyak, Klor, Hidrojen Flor, Kükürtlü Hidrojen, Azot dioksit, Fosgen, Kükürt dioksit

Basit Asfiksi Oluşturan Gazlar
Karbondioksit: Havadaki karbondioksitin az miktardaki artışı solunumda uyarılmalara neden olur. Havada %7-10 düzeyine ulaşınca bilinçte bozulma ile sonuçlanır. Hiperventilasyon, baş ağrısı, terleme, tremor ve görme bozukluğu görülür.
Hidrokarbonlar: Metan, etan gibi gazların ortamda yüksek konsantrasyonlarda bulunması basit asfiksi ile ölüme yol açabilir. Baş ağrısı, bulantı gibi semptomlara neden olurlar ve aritmi oluşturabilirler.

Kimyasal Yoldan Asfiksi Oluşturan Gazlar
Karbonmonoksit:
Havadan hafif ve renksiz kokusuz bir gazdır. Yangınlarda diğer toksik gazlarla birlikte odun, kömür, gaz yağı, doğal gaz gibi organik yakıtların havalandırması az olan yerlerde yakılması sonucu karbonmonoksit zehirlenmesi sık görülmekte ve ölümle sonuçlanmaktadır. En fazla etkilenen organlar metabolik aktivitesi en fazla olan organlardır. Baş ağrısı ve baş dönmesi gibi semptomlar uyarıcı olmakla beraber , ön semptomlar olmadan bilinç kaybı olduğundan kişiler ortamdan kaçamamaktadır. Müköz membranlar kiraz kırmızısıdır, nabız artmıştır. Karbonmonoksit düzeyi akut zehirlenme meydana getirecek düzeyde değilse, kronik karbonmonoksit zehirlenmesi gelişir, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, bulantı şikayeti olur.

Kükürtlü Hidrojen: Kuvvetli çürük yumurta kokusunda, renksiz bir gazdır ve havadan ağır olduğundan çukur yerlerde birikir.(silo, lağım, gübre çukuru) Petrol endüstrisi , lastik ve boya fabrikaları, kanalizasyon şebekesi, volkanik gazlar, bazı madenler ve doğal sıcak su kaynaklarında bulunabilir. Gözde irritasyon, boğaz ağrısı, rinit, nefes darlığı, öksürük şikayeti olur. Göğüs ağrısı, hemoptizi ve pulmoner ödem gelişebilir.
Siyanürler: Altın çıkarma, kimya sanayi, fotoğraf laboratuarlarında çalışanlarda, sentetik kauçuk yapımı sırasında oluşabilir. Baş dönmesi, bulantı, solunum sayısında artma belirgindir. Kusma, göğüs ağrısı, konfüzyon, koma izler. Antidotları nitrit ve kobalttır.

İrritan Gazlar
Amonyak , klorin ve fosgen üst ve alt hava yollarında toksik irritan olarak rol oynarlar ve mukozal ödem, mukosiliyer fonksiyonda bozukluk ve yüksek konsantrasyonlarda maruz kalmaya bağlı pulmoner ödem ile birlikte diffuz alveoler hasara neden olurlar.
Amonyağın en önemli kullanım alanları gübre sanayi, kimyasallar, plastikler , boya sanayi, temizleyici madde olarak kullanımdır.Sudaki çözünürlüğü fazla olduğundan üst hava yolları daha fazla etkilenir. Hafif-orta düzeyde maruziyette gözde yaşarma, üst solunum yolu ve konjunktivada irritasyon, öksürük meydana gelir. Yüksek konsantrasyonlarda larenkste ve bronşlarda inflamasyon, doku nekrozu oluşur, ödem, bronkospazm, hava yollarında tıkaç oluşur. Çok yüksek konsantrasyonlarda pulmoner ödem, ölüm görülebilir.

Klor sanayide alkali ve çamaşır suyu yapımında, dezenfektan, kağıt ve tekstil endüstrisinde beyazlatıcı madde olarak kullanılmaktadır. Klor gazına maruziyet sıklıkla ya ev ortamında ev temizleme maddelerini karıştırmaktan ya da havuz veya kaplıca bakımı sırasında gerçekleşmektedir. Maruz kalma süresi uzun ve havalandırma da yetersiz ise, hasta göz ve solunum sistemi irritasyonundan yakınır. Hafif maruziyetlerde burunda irritasyon, konjonktivit, boğaz kuruluğu, öksürük, hafif nefes darlığı görülür. Daha ağır maruziyetlerde belirgin nefes darlığı, baş ağrısı, öksürük, beyaz-pembe renkli balgam çıkarma, göğüs ağrısı, kusma eklenir.

Azot dioksit havadan ağır, kahverengi bir gazdır. Elektroliz ile kaplamacılık, oksijen ve elektrik kaynakçılığı, selüloz filmlerin yanması gibi farklı iş kollarında görülebilir.
Kükürtdioksit hava kirliliğinin temel öğelerindendir. Kronik bronşitli hastalarda atağa yol açar. Endüstride özellikle kağıt üretiminde, soğutma depoları, petrol arıtma, madencilik, batarya üretiminde ortaya çıkar.

HASTALIĞIN SEYRİ VE TEDAVİ

Herhangi bir gaz zedelenmesinin yönetiminde en önemli tedavi hastanın gaza maruz kalan yerden uzaklaştırlması ve acil oksijen tedavisidir. Hava yolunun açıklığından emin olunmalıdır.

Üst solunum yolları hasarının tedavisinde maruziyet alanından uzaklaşma, hayati tehlike yaratan obstruksiyonda aspirasyon, O2 uygulaması, epinefrin uygulaması, gereğinde entübasyon önerilir. Bulaşmış maddenin bol suyla yıkanması ve gereğinde steroid (kortizon) uygulaması da öneriler arasındadır.

Pnömonitis tedavisi destek tedavisi olup, sıklıkla O2 verilmesini, bazen mekanik ventilasyon gerektirir. Steroidler civa, kadmiyum ve çinko gibi metal buharlarına bağlı şiddetli bazen fatal seyirli akut akciğer hasarında yararlı bulunmaktadır. ARDS'de hemodinamik izlem ve mekanik ventilasyon gerekir.
Sonuç olarak pek çok toksik inhalasyon maruziyetlerinde genel tedavi yaklaşımları uygulanır, ortamdan uzaklaştırılması, havayolu açıklığının sağlanması ve oksijen tedavisi başlangıçta yapılması gereken tedavilerdir. Ağır inhalasyon hasarında entübasyon gerekebilir. Böyle hastaların yoğun bakımda izlenmesi gereklidir.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Hastanemizde yapılan işlem ve tetkikler için bize handenur.canok@cagsu.com internet adresinden sorularınızla ulaşabilirsiniz.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Akademik yıl ödül töreni düzenlendi22 Haziran 2018 Cuma 12:20
 • Doğanay’dan zafer yürüyüşüne davet22 Haziran 2018 Cuma 11:58
 • Narko TİM sokaklarda uyuşturucu avına çıktı22 Haziran 2018 Cuma 11:55
 • Yeni başkan Çıngı22 Haziran 2018 Cuma 11:12
 • Protokol de Taşhan diyor22 Haziran 2018 Cuma 11:02
 • Seben ve Mengen alev alev22 Haziran 2018 Cuma 10:50
 • Orman yollarında kalite artıyor22 Haziran 2018 Cuma 10:22
 • Esnaftan AK Parti’ye pankartlı destek22 Haziran 2018 Cuma 10:19
 • Bakan Yardımcısı Göynük’te22 Haziran 2018 Cuma 10:11
 • DSİ 2023 için çalışıyor22 Haziran 2018 Cuma 10:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim