• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 6 °C

AMANİN!

N. Gürkan Yetkin

Koskoca iktidar partisi İl Başkanı, aday adayı olmak için İl Başkanlığı görevinden istifa etti ,yönetimi kaosa sürükledi.Meğer kimler kimler boşalan koltuğu gözetliyormuş!Tüzük gereği İl Başkanlığı görevine vekalet edecek olan belli iken, daha düne kadar sesi çıkmayanların bu boşlukta sesleri yükselmeye başladı.

 

İş çıkmaza doğru hızla ilerlerken akılcı bir çözüme gidildi.

 

Temayül yoklaması!

Yani tüm teşkilat üyelerine soralım,kimi il başkanı olarak bu kritik süreçte görevi başında istiyorlar öğrenelim!

 

Salı günü, İl Başkanlığı görevine aday olanlar, oy kullanacak olan teşkilat mensupları ile yoğun bir telefon trafiğindeydiler.Tüm bunlar normal ve demokrasinin gereği diyebilirisiniz.Ancak konu Ak Parti olduğunda durum tam anlamı ile öyle olmuyor.İstifa eden il başkanı, doğal olarak yerine, bu kritik süreçte işleri iyi bir şekilde yönetebilecek yedeğini daha istifa etmeden hazırlamıştır.Bu isim en baştan beri belli olan Murat Demirel’dir.Yaşar Yüceer,Fatih Yazıcı vb. yönetim kurulu üyelerinden bir çok isim bu görevi gayet iyi yürütebilir.Ancak istifa eden il başkanı muhakkak belli başlı isimlere kimin kendisinden sonra bu görevi yürüteceğini bildirmiştir.

 

Temayül işi ileride doğabilecek olan çatlak seslerin olmaması içindir.Geçmişteki örneklerden ders alınmıştır.Temayül sonucunda elbette Murat Demirel il başkanı olarak teşkilat tarafından ön görülecek olan isimdir.Hem tecrübesi hem de bu günkü teşkilatı şekillendirenler ile olan ilişkisi bu görev için artılarıdır.

 

Gelelim aday olarak ön plana çıkan Yaşar Hocamıza!

 

Bu teşkilata ne zaman ve hangi koşullarda dahil olmuştur?

 

Dün kimin ekibinde görünürken bu gün nerededir?

 

29 mart seçimlerinde tüm listeleri belirleyen güçlü ekipten kimlerle ilişkileri iyidir?

 

Kendisi dışında tüm teşkilat bu durumu gayet iyi bilirken, sırf kendisine güvenilmediği ve bazı özel bilgiler paylaşılmadığı için bir anda ortaya atılmış sanki bir anlamda meydanı boş zannetmiştir.

Yapılacak olan temayül sonucunda kendisine bir oy çıkar ise, bilsin ki o oy kendi oyudur.

 

Diyelim ki şartlar gereği Murat Demirel bu görevi yürütmek istemez ise yine bu yönetim içinde o göreve getirilecek olan en son isimdir.Hal böyle olunca yeni il başkanı doğal olarak kendisini bu yeni yönetimde istemeyecek ve Yaşar Hocamızın mevcut görevinden de ayrılması için her türlü şartı oluşturacaktır.

 

Bu kargaşa içinde dışarıdan atama il başkanı isimleri de teşkilat mensupları arasında dolaşmıyor değil!

 

Mesela halen Bolu Belediyesi Meclis Üyeliği görevini sürdüren Sayın Seyit Ali Özkoç!Peki kendisinin böyle bir isteği ve talebi var mıdır? Bu hikayeye kendini inandırmış olanların cevabı hazır.”Görev İstenmez! Verilir!”Evet, Ak Parti’de öylede bunun için şartların uygun olması lazım.Böyle bir uygun şart oluşmuş mudur?Hayır!

Uygun şart nedir?

 

Tüm merkez ilçenin desteğini alan ,Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyelerinin çoğunluğunun çok iyi arkadaşı olan Sayın Ali Ercoşkun, kimin bu görevi devam ettirmesini uygun görmüş ise o kişi İl Başkanı olarak bir sonraki yerel seçimlere kadar koltuğun emanetçisi olacaktır!

 

Bu kişi Sayın Murat Demirel’den başkası değildir.

 

Eğer bu isim dışında başka bir isim ;tabi yine Sayın Ali Ercoşkun’a yakın isim olma koşulu ile ,temayül sonucunda çıkacak olur ise bilinmelidir ki çıkacak olan isim çok önceden belirlenmiş,ismi üzerinde istişare edilmiş kişidir.

 

İstişareden söz açılmış iken ,istişare edilen en önemli isim Sayın Sedat Tarakçı ’dır.Sayın Tarakçı ile Sayın Murat Demirel kardeş kadar birbirlerine yakındır.Tüm bunların dışında Sayın Murat Demirel ,gerek teşkilat içinde gerekse bulunduğu tüm toplumlarda  gerçekten oldukça sevilen bir isimdir.Bu güne kadar isminin ön planda olmaması, mütevazi kişiliğinden kaynaklanmaktadır.Geçmiş dönemlerde bu özelliği ile Fatih Metin Bey’in ilk İl Başkanlığı döneminde de İl Yönetiminde görev almıştır.Kuruluşundan beri partide görev yapan bir kişi olarak ,her dönemi bilir ,kişileri iyi tanır ve teşkilat yapısı hakkında tecrübesi vardır.

 

Dürüstlüğü ve arkadaşlarına dostlarına sağdık olması ayrı bir meziyetidir.Tüm bu özellikleri ışığında söyleyebiliriz ki temayül sonucunda çıkacak isim çoğunluk oyu ile Murat Demirel olacaktır.

 

Bu saatten sonra da siyasetin bir ekip işi olduğunu bu tecrübe ile anlayacak olan Yaşar Hoca’nın aktif görevden ayrılması kendisi için  en uygun davranış olacaktır.

Derseniz ki ,Murat Demirel bu görevi istemez ise ne olur veyahut kim İl Başkanı olur?

 

BOGİAD tecrübesinden dolayı Sayın Fatih Yazıcı ‘yı tek geçerim!

 

Çok muhtemel ,bu köşe yazım yayınlandığında bu temayül gerçekleşmiş ve sonucu belirlenmiş olur.Bizlerde hep beraber bu sonuç üzerinde konuşuruz.

 

Aynı durum CHP içinde geçerli olduğu halde ,benzer uygulama yerine anti-demokratik bir yöntemle belirlenecek olan İl Başkanının, teşkilatı, seçim boyunca nasıl sürükleyemeyeceğini de görmüş olacağız.

 

Şu an için mevcut iki aday adayı sanki aday olmuşlar gibi seçim çalışmalarına başladılar.Yarın aday sayısı arttığında teşkilat nasıl davranış sergileyecek ,tüm adaylara eşit mesafeli ve tarafsız kalabilecek o da ayrı bir merak konusu.

 

Seçimin favorilerinden MHP ise ,teknolojiye ayak uydurup falları bilgisayar ekranında açmakta!Bu süreçte bu kadar pasif olan bir yönetim, bir başarı beklentisi içinde olmadığını tescillemektedir.Bu durum tabanda da hissedilmekte ve isyan noktasına getirmektedir.

 

Yılın en aktif muhalifi ,bu durumda, son açıklamaları ile Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz’dır.Gerek MHP gerek CHP gerekse tüm diğer partiler Sayın Başkanının yapmış olduğu analizlerin on da birini bu güne kadar söylememişlerdir.

 

Bir Belediye Başkanı isyan edip ,kendi partisi ve seçilmişleri için bu doğruları söyleyebiliyorsa emin olunuz ki ,bu kişi gerçekten Bolu aşığıdır!Hiç kimse bu tür bir açıklamayı, özellikle böyle bir zamanda asla yapmaz!

 

Sayın Başkan ne anlatmak istiyor?

 

Ankara’ya gidecek olan milletvekillerini duygusallıkla belirlemeyin,performansı ,bilgi ve becerisiyle belirleyin.Bolu için yapılacak daha çok iş var.Bu işlerin hakkından gelebilecek olanları seçin!

 

Tabi iktidar partisi mensubu olması kaydı ile!

 

Muhalefetten olacak bir vekilin ne kendisine ne de Bolumuza bir faydası olur!

 

İnanmayanlar meclise gidip kendi gözleriyle görebilirler.

 

Muhalefet partilerinin milletvekillerinin İlleri için ne yapıp yapmadığını!

 Pardon!

Ne yapamadıklarını!


Bu yazı toplam 1989 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim