• BIST 103.072
  • Altın 277,432
  • Dolar 5,6668
  • Euro 6,2796
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C

ANIT AĞAÇLAR MAHZUN..!

Suat Tosun

Bürokraside  bazı kereler  öncelikler, sorumlulukların  önünü keser, bazen de  sorumluluklar el değiştirirken  uzmanlık alanı olmayan konularda durağanlıklar baş gösterir.

Bolu’da  - anıt  ağaçların  envanteri,seçimi,tescili, bakımı ve korunması,tanıtımı-   sanki  böyle  bir  konumda…

Bolu’daki  tescillenmiş  anıt  ağaçların sayıları ,aldığım duyuma göre hiç artmamış.  Tesbit  edilen sayı ; 2000-2008  yılları  arasında tescillenmiş  8-10  adet   anıt ağaçtan ibaret   olup ,yerinde saymış.

Ankara’dan bir  araştırıcı   meslekdaşımın genel olarak anıt    ağaçların  son durumları için  ifade ettiği gibi ;  Bolu’daki  anıt   ağaçlar son dönemde:” saldım bayıra,  Mevlam kayıra”  durumuna mı getirildiler ?

Bazı iller ve ilçeler (İstanbul,Ankara,Kastamonu, Zonguldak,Bartın,Isparta,Antalya,Edremit vd.) anıt ağaç mevzuunda organize olarak tesbit ve tescillerini bitirip kitap ve broşür bile yayınlarak gereken ilgiyi göstermişler.  Ancak  onların  eylemlerinde de gönüllülük ön plana çıkmış; üniversiteler,belediyeler, il özel idareleri,ormancılık kuruluşları,STK’lar güç birliği yapmışlar.

     Eski ve Yeni  - Anıt Ağaç Yönetimi-

2011  yılına dek ,T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Çevre ve Orman Bakanlığınca   protokolla yönetilen çalışmalar,yeni bakanlık  olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  kuruluşuluyla el değiştirmiştir.Anıt ağaçlar ,bu yeni bakanlığa bağlı” Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne bağlanmıştır.İllerde Bakanlığa bağlı  İl Müdürüne bağlı bir şube müdürüne sorumluluk verilmiştir.

Aslında ; T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı- Orman Genel Müdürlüğü taşra birimleri;  envanter,tescil ve koruma işlemlerinde zorunlu olarak yardımcı olmaktadırlar.  Üstelik yerel  kamuoyu bu ağaçların sahibi olarak sorumlu olmayan Orman işletmelerini tanımakta ve kısmen de -Milli Parkçıları- haksız yere suçlamaktadırlar.

        Ne   Yapılmalı ..!

11 Nisan 2006 yılında “Türk Standartları Enstitüsü’nce hazırlanan TS.13137  Nolu  ”Anıt Ağaçları-  Envanter, Seçim kuralları ve İşaretleme” adlı standart   halen geçerlidir.

Sorun Bolu ili bazında koordinasyonun sağlanması gözükmektedir.

Amacım sorumluları suçlamak değildir.Yeni kurulmuş bir şubenin bu konuda çalışma yürütmesi olanaksızdır.

Sayın Bolu Valimizin  Başkanlığında; İL KOORDİNASYON KURULLARI toplantılarında,başta sorumlu Çevre ve Şehircilik İİ  Müdürlüğü ,Orman Bölge  Müd.,Doğa Ve Milli Parklar Şube Müd.,Belediye Bşk.,İl Özel İdaresi,Üniversite,STK’lar (TEMA’nın bu konuda hevesi vardı) ,Emekli Orman Mühendislerinin gönüllü katılımları sonucu bir organizasyonun sağlanmasıyla soruna çözüm getirilebileceğine inanıyorum.

TABİATIN KALBİ- BOLU’ya bu sahipsizlik yakışmadığı gibi üstelik boyutlarıyla, asırlık yaşlarıyla Türkiye şampiyonu meşelerimizle ,Türk fındıklarıyla ve diğer türlerimizle övünmek hakkımız olmalı.Onları ziyaret edip elele tutuşarak kucaklamak  bizleri asırlar öncesi derinliklere götürmez mi? (Gelin Bu Yıl Anıt Ağaçları Kucaklayalım! başlıklı,21.01.2014 tarihli köşe yazım.)

Bal  ormanları projeleri  gibi bal beklemeksizin ,gelin bu eyleme organize olalım.

TEŞEKKÜR.

Gazetimizin16.yılını tamamlayışının kutlamasında ,gayet hoş bir yemekle bizleri onurlandıran ,gazete sorumlularına,çalışanlarına, ve tüm emeği geçen köşe yazarlarına candan teşekkürü borç bilirim.

 

Bu yazı toplam 1593 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim