• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 22 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C

ANIT AĞAÇLARA BAKIŞIMIZ!

Mete Ferah

  Dünya’da 9000 adet civarında otsu ve odunsu bitki türünün olduğu bilinmektedir. Bilinen bitki türlerinden 3000 civarındaki türünün yalnızca ülkemizde oluşu ve bir başka ülkede bulunma ihtimalinin bile olmadığını düşünürsek, bu durumun çevrecilik açısından ne kadar önemli olduğu ortadadır. Bu kadar özel ve güzel bitki türünün bulunduğu bir ülkede yaşayan bizler, bu özel durumun ne kadar farkındayız acaba?

      Aslında biz Bolu’da yaşayanlar olarak bu konuda çok şanslıyız, fakat birçoğumuz bu şansımızın farkında bile değiliz. İlimizin iklim yapısı ve geçmiş yüzyıllarda bulunduğumuz coğrafyada yaşayanların bizlere bıraktığı bu güzelliklerin çoğundan haberimiz bile yok. Doğa cenneti olan ve birçok kimsenin gıpta ile baktığı bir bölgede yaşıyoruz ama maalesef kıymetini bilemiyoruz. Abant İzzet Baysal Üniversitesinde öğretim görevlisi olan, sayın Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu’nun bu konuda ciddi çalışmaları olduğunu biliyoruz. Çevre ve doğa konusunda ilgili olan bütün yetkililerin sayın Prof. Dr. Okan beyin çalışma ve araştırmalarından istifade ederek, gerekli girişimlerde bulunmaları bence öncelikleri olmalıdır.

     Dünya’da hiçbir ülkede bulunmadığı sadece ülkemizin birkaç ilinde bulunan ve yoğunluğunun Bolu’muzda olduğu fındık ağacının nasıl bir ağaç olduğundan kaçımızın bilgisi var? Bolu’da yaşayan herkesin fındık şekerini bildiğine ve il dışındaki dost ve ahbaplarına hediye olarak fındık şekeri götürdüğünü düşünüyorum. Hatta ilimizde bazı yerlerde ipe dizilmiş olarak satılan bu ağaçlarda yetişen fındığı satın alıp yediğinden de eminim. Fakat bu özel fındığın yetiştiği ağacı bilenlerin çok olmamasını da kınayamıyorum. Bu ağaçların boylarının 25-30 metreye ulaşabildiğini ve gövde çevresinin 4-5 metreyi bulabildiğini ancak bu fındık ağaçlarını görenler inanabiliyorlar. Bu özel fındık ağaçlarından küçük boyda olanlarından birisi, geçmiş senelerde ilimiz belediyesi park bahçeler müdürlüğü tarafından meydanlar ve yol kenarlarında yapılan ağaçlandırma çalışmaları içinde yerini alarak, geçtiğimiz yıllarda Kiler mağazası olarak hizmet veren binanın giriş tarafının güney köşesindeki yol kenarına dikilmiş. Bu özel fındık ağacının oradaki varlığından kaç kişinin bilgisi var acaba?  Seneler önce bu ağacı buraya dikenler, bu ağacın fındık ağacı olduğunu tanımlayan hiçbir tanıtıcı levhada koymamışlar.

     Dünya’da hiçbir ülkede bulunmayan çam türlerinden birisi olan EBE ÇAMI sadece Bolu’muz çevresinde var. Bu ağaç türünün varlığından ilimizde bile bilgisi olanında sayılı kişiler olduğunu düşünüyorum. Dünya’nın hiçbir yerinde olmayan, sadece ilimiz çevresinde ve koruma alanında çok az bulunan bu ağaç türünün nesli de gereken ilgi gösterilmediğinden, maalesef seneler geçtikçe azalarak yok olma yolunda.

     İlimizin meşhur tepelerinden birisi olan (fırka) tepesinde yeni yapılmış olan kültür sitesinin bulunduğu alanda inşaat seneler önce bitti. Bu tepenin çok değil elli sene önceki durumunu bilenlerin, oradaki iri gövdeli ve çok sayıdaki çam ağaçlarının görüntülerinin gözlerinin önünden gelip geçtiğine eminim. Bu alanda yapılan çevre düzenlemesinde, ilimize has ve anıt ağaç niteliğinde bulunan ağaçlara yer verilmesinin doğru bir düşünce olduğu kanısındayım. Eğer bu düşünceme itibar edilseydi ve bu alanda yapılan çevre düzenlemesinde Bolu’ya has ağaçlara yer verilseydi, inanıyorum ki Bolu’ya gelen yerli ve yabancı turistlerce de ilgi görecekti. Aslında Bolu’muzun tanıtılmayı bekleyen birçok özellikleri ve güzellikleri olduğunun da unutulmaması gerekir.

      Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.          

Bu yazı toplam 641 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim