• BIST 101.215
  • Altın 274,578
  • Dolar 5,6823
  • Euro 6,2798
  • Bolu 22 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C

ANIT AĞAÇ;TÜRK FINDIĞI

Mete Ferah

     Türk fındığı olarak bilinen ve dünyada yalnız ülkemizde bulunan bu ağaç türünün yoğunluğunun da Bolu’muz çevresinde. Anıt ağaçlarla ilgilenen çevre severlerce de bilinen bu dünyadaki özel ağaçlar da maalesef her geçen yıllarla beraber yok oluyor. Dünya da Türk fındığı olarak bilinen ve anıt ağaç olarak kabul edilmiş bu ağaç türünün yoğunluğu ilimiz Güney felakettin ve Merkeşler köyleri civarındadır. Bu özel ağaç türüne ilimize bağlı köylerin birçoğunda rastlanmaktadır. Güney felakettin köyü ve mahallesi Muslarda, Merkeşler köylerinde bulunan Türk fındığı ağaçlarının bazıları anıt ağaç olarak kabul edilerek yetkililerce kırmızı boya ile numaralandırılmışlardı. İlgililerce numaralandırılmış ağaç dokunulmazlık kazanmış gibi görüldüğü içindir ki bu özel ve geleceğin bizlere emaneti olan bu güzellikler ve özellikler dolu anıt ağaçlar her sene bir önceki seneye göre azalmaya devam ediyor! Bilhassa Güney felakettin köyü ve mahallesi Muslar civarındaki Dünyaca Türk fındığı, bizlerin dağ fındığı olarak bildiğimiz anıt ağaç olarak kabul edilmiş bu özel ağaçlar odun olarak kesilmeye devam ediyor.

     İşte geçmişte yaşayanlar tarafından gelecek için bizlere bırakılan tabiat varlıklarına bakışımız. Bu konularla ilgili makamlarda bulunanlar, eğer yaptıkları işi sevmiyorlarsa onlar için anıt ağaçta sıradan bir ağaç gibidir. Anıt ağaç olma özellikleri ile geçmiş senelerde yazmış olduğum yazı bile anıt ağaç özelliği kazanımının ne kadar zor olduğunu ortaya koymuyor mu? Dünyada yaşayan her doğa ve çevre sever insan için çok şeyler ifade eden anıt ağaçlar bazıları için sadece, odun veya kereste olarak görülebiliyor. Türk fındığı ( dağ fındığı ) olarak bilinen bu ağaç türünü bırakın dünyada ve ülkemizde yaşayanları Bolu’muzda yaşayanların çoğunluğu tanımaz. Çünkü bu özel ve güzel ağaçların tanıtımı için eğer ulaşabilirseniz sadece birkaç cümleden oluşan yazı bulabilirsiniz sadece. Kırmızı boya ile numaralandırılmış ve anıt ağaç sayılan dağ fındığı ağacı kaç adettir, numaralandırıldıktan sonra bir daha kontrol edilmiş midir, bu durum meçhul. Eğer gerekli kontrol yapılmışsa, kesilerek odun veya kereste olmuş özel ve güzel anıt ağaçların akıbeti hakkında ne gibi bir işlemler yapılmıştır? Eğer bu anıt ağaç katliamları hakkında yapılan yasal işlemlerle ilgili açıklama yapılmış olsa caydırıcı bir etken olmaz mı?

     Anıt ağaçlarla ilgili yazılarımdan sonra bir hayli telefon alıyorum. Bir kısım okurumuz ağaçlarla ilgili bilgiye nerelerden ulaşabileceğini soruyor. Anıt ağaçlar konusuna Orman Bölge Müdürlüğümü, Milli Parklar Müdürlüğümü bakıyor bilinmiyor. Bu konunun sahibinin bilinmeyişinin ayıbı biz basın mensuplar değiliz herhalde? Eskilerin çok sevdiğim sözleri vardır “ geçmişini bilmeyenden, bilerek sahip çıkmayandan ne kendisine nede hiç kimseye hayır gelmez “ birde “ anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az “ derler. Bugünü yaşayan bizim kuşaklardakilerin, geçmişimizden gelenlere nasıl sahip çıktığımızda ortada değil mi?        

      Bir sonraki yazıda buluşmak üzere hoşça kalın.      

Bu yazı toplam 837 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim