• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

ANLAYANLAR, ANLAMAYANLARA ANLATSINLAR !

N. Gürkan Yetkin

İlimizin yıllardan beri süre gelen en önemli sorunlarından biri şehir içi otopark sorunu!2004 Yılında bu soruna çözüm getirme vaatleri ile seçime giren sayın Belediye Başkanımız,mevcut pazaryeri alanını kullanarak modern bir pazaryeri ve otoparktan oluşan muhteşem bir proje hazırlattı.Projenin çeşitli toplantılarla  halka sunumu yapıldı.Onay aldı.Sonuç?

 Bir çok caddede yollar genişletildi ve yeni otopark cepleri açıldı.Sorun çözülebildi mi?

 Tabaklar mahallesinde 3194 sayılı İmar Kanunu’nu gereği imar uygulaması yapılarak kazanılan araziye katlı 500 araçlık otopark yapıldı.Yeterli geldi mi?

 Yeni yapılacak binalarda yapılamayan otoparklar için belediyeye ödenecek olan bedellere fahiş zamlar yapılarak ,müteahhitler otopark yapmaya zorlandı.Caddelerdeki otopark sıkıntısına bir merhem oldu mu?

 Geçtiğimiz ağustos ayı olağan Belediye Meclis Toplantısında yeni bir karar alındı.01.01.2012 tarihinden itibaren geçerli olacak olan ve meclis kararına bağlanan otopark yönetmeliğine göre ,70m2 brüt alana sahip daireler için her iki daireye bir otopark,70m2 den 160m2 ye kadar dairelerden oluşan binalarda her daire için bir adet otopark,160m3 den daha fazla brüt alana sahip daireler için daire başına iki otopark yapılma zorunluluğu getirildi.Detaylarına girmeyeceğim.Ancak atlanan önemli bir nokta var!

 Belediye Meclisleri yetkilerini kullanırken mevcut Kanun ve Yönetmelikleri aşamaz veya aldıkları kararlar ile yürürlükteki kanun ve yönetmeliklerle çelişemezler.

 1.1.1994 tarihinde son değişiklerle yürürlükte olan  otopark yönetmeliğinin 5.maddesinin a) bendinde   yerleşim alanlarında otopark aranması gereken kullanım çeşitleri ve bunlara ait en az otopark miktarlarını belirlemiştir. A) bendinin sonuna da “Ancak, belirlenen otopark miktarları yöre ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belediye meclisince artırılıribaresi eklenmiştir.

 Aynı yönetmeliğin geçici 5. ve 6. maddesi aynen şu şekildedir.

 GEÇİCİ MADDE 5- Belediyeler bu Yönetmelik ile kendilerine tespit yetkisi verilen konular ile ilgili esasları 1/1/1994 tarihine kadar belirleyerek Meclis Kararına bağlamakla yükümlüdür. Bu tarihten sonra bu konuda Meclis Kararı alınamaz.

 Bu süre içerisinde bu yükümlülüğün belediyelerce yerine getirilmemesi halinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığının çıkaracağı esaslar doğrultusunda uygulama yapılır, bu esaslar bir tebliğ şeklinde Resmi Gazete‘de yayımlanır.,

 GEÇİCİ MADDE 6- Bu Yönetmelikle kapsama alınan yerleşmelerle ilgili olarak, belediye ve valilikler Yönetmelikle kendilerine tespit yetkisi verilen konularla ilgili esasları 3 ay içinde belediye meclisi kararı veya il idare kurulu kararı alarak belirlerler. Belirlenen süre içerisinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde Bakanlıkça çıkarılan Tebliğ hükümlerine uyulur.

 Bu geçici 5 ve 6. madde demek istiyor ki

 “Ey Belediye!

 Biz bu yönetmeliği çıkardık ve 1.1.1994 tarihinden itibaren yürürlüğe sokuyoruz. Bu yönetmelikte belirlenen otopark miktarlarını yörenizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak arttırabilirsiniz.Ancak bu işlemi 1.1.1994 tarihine kadar tamamlamanız gerekiyor.Bu tarihten sonra bu konuda meclis kararı alınamaz”

 Hal böyle olunca Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısında alınan bu karar ,yürürlükte olan Otopark Yönetmeliği ile çelişki içersinde değil midir?

 Belediye Kanununa göre ,meclisin almış olduğu çelişkili bu karar, Vilayet Makamına sunulduktan sonra Valilik tarafından bu çelişki sebebiyle geriye gönderilmiş midir?

 Yazının bu bölümüne kadar okuyanlar, doğal olarak iyi niyetleri sebebiyle şu şekilde düşüneceklerdir.

 “Sen bu karara neden karşısın?İşin gereği müteahhitleri mi korumak istiyorsun?Ne güzel olur her daireye ait otopark olsa?”

 Bu düşünceye açıklık getirelim o halde!

 Konu aslında kapatılan yol ile birlikte kent meydanı düzenlemesi işi ile başlıyor.Şu an yürütülen proje çalışmasında kent meydanı düzenlemesi kapsamında meydanın alt bölümünde iki katlı otopark yapımı planlanmakta.

 Proje çalışmasını yürüten Mimar büyüğümüz Sayın Uğur Tunçok beyin ikili görüşmemizde belirttiğine göre projenin yapım maliyeti 20.000.000TL(YirmimilyonTürkLirası).

 İşte bu maliyetin büyük bölümü yapılacak olan otopark sebebiyle ortaya çıkıyor.

 Yer üstünde kalacak peyzaj düzenlemesinin  maliyeti 2.5milyon TL’yi geçmez çünkü.

 İşte bu yüksek bedelli projenin yapımı için ciddi bir kaynak gerekli.

 Yapılan bir çok projede özellikle 5 ve daha üstü kata sahip yapıların bodrum katlarında tertiplenen otoparklar için mevcut yönetmeliğe göre yapılması zorunlu otopark alanı oluşturmak zor iken  hatta bu sebeple bina yan ve arka yapı yaklaşma mesafeleri yol seviyesini geçmemek ve kötü bir görüntü oluşturmamak kaydı ile sadece bodrum kat ile sınırlı kalacak şekilde otopark alanı olarak düzenlense dahi her daireye bir otopark yapmak mümkün olmaz iken bunun zorunluluk haline getirilmesiyle yapılacak bu türlü yapıların tamamından belediye tarafından fahiş otopark ücreti tahsil edilecektir.

 İlk başlangıçta müteahhit veya yapı sahibi tarafından karşılanacak olan bu bedel ,doğal olarak ”bina maliyeti “ hanesinde yerini alacak ve satılacak olan her daireye ek bir fiyat olarak yansıyacaktır.

 Yani ,inşaat sektörü içersinde yer almayan ve tek dileği bir ev sahibi olmak olan siz değerli hemşerilerimiz bu bedeli ödemiş olacaklar!Ödedikleri bu bedeller ile, yapılacak olan kent meydanı projesine de yer alan otoparkın yapımına destek olmuş olacaklar!Muhtemelen, yapıldığı takdirde ,belediye tarafından işletmesi bir müstecire verilecek olan bu otoparka, araç park ettiklerinde bir de otopark kullanım ücreti ödemiş olacaklar!Nasıl ama?

 Bir örnek ile durumu biraz daha açarsak konu daha da vahim hal alacaktır.

 Örneğin 20 daireden ve tek bloktan oluşan bir yapı ele alalım.tek bodrum kattan oluşan böyle bir yapıda 20 daire için yirmi aracın park yapabileceği  20 adet otopark yapmak mümkün olmayacaktır.(Bu durum bu kararın altında imzası olan ve aynı zamanda  teknik eleman olan meclis üyelerince oldukça iyi bilinmektedir)

 İyi niyetli düşünelim ve 10 araçlık bir otopark tasarlanabildiğini hesaplamamızda kullanalım.Yani 10 adet yapılamayan otopark için 140-150binTL civarında otopark bedeli ilgili Bolu Belediyesi hesabına yatırılacaktır.Bu sayede her daire sahibi kendisine ait bir otopark bedelini maliyet hesabından dolayı ödemiş olduğu halde sadece bu yapıdaki on kişi aracını bu binadaki otoparka park edebilecektir.Kat Mülkiyet Kanunu’na göre otoparklar ortak alan olduğuna göre kim bu otoparktan yararlanacaktır?Soruyu tersten sorarsak ,kimler bedelini ödediği halde, araçlarını park edebilecekleri bir otoparktan yararlanamayacaklardır?

 Aynı bedelleri ödedikleri  yani Anayasanın eşitlik ilkesi koşullarına haiz  oldukları halde anayasadan kaynaklanan bu haklarını nasıl arayacaklardır?

 Bu kararı alanlar bu konuyu,hak ve hukuku , hiç kafalarından geçirmişler midir?

 Birçoklarımızdan yararlanamayacakları otopark bedelini alarak kent meydanına otopark yapmayı düşünenler “Adalet “ li davranmış olacaklar mıdır?

 Bu konuları hiç hesaba katmayarak ,uçuk bir projenin gerçekleşmesi için kaynak arayan teknik elemanlara ,bu bedelleri boş yere ödettirecekleri kişiler takdir edercesine  iş yaptıracaklar mıdır?

 En önemlisi vicdanı olan birileri çıkıp bu adaletsizliğe dur diyecek midir?

 Bakacağız ve göreceğiz hep birlikte!

05.09.2011   


Bu yazı toplam 1493 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim