• BIST 95.953
  • Altın 238,712
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C

Arap saçı

İlhami Candemir

 

Değerli okuyucular,görüldüğü gibi yazımın başlığı ARAP SAÇI.

 Aslında bu  bir saksı süs çiçeğidir.Ancak genellikle  mecazi anlamda  kullanılmaktadır.Mecazi anlamı ise “bir işin,bir durumun çözümlenemeyecek karışık durumu” demektir

 Örnek ister misiniz? “Kardeşim sen ne yaptın, işi Arap saçına döndürdün” gibi.

Ben,  iki önemli konu için bu başlığı seçtim.Bu konulardan birisi  Türkiye’nin daha doğrusu AKP iktidarının Suriye politikası.Diğeri ise yine AKP iktidarının Milli Eğitim politikası.

 Önce Suriye politikasından başlayalım;

Bu başlık yani ARAP SAÇI  başlığı -bana göre- günümüz siyasi konjoktörüne “ cuk” oturuyor” da onun için seçtim.

Nasıl mı? İzaha çalışayım;

Sağır sultan dahil herkesin bildiği gibi AKP iktidarı 2005 den bu yana Esat’ı devirmek için gerek siyasi,gerek askeri,gerek lojistik, elinden ne geliyorsa yaptı. Var mı itiraz Yok.(Zira yönetenlerin ikrar ve  itirafları  bu yönde).

Neymiş,Esat halkına zulüm ediyormuş!Zulüm gören halk din kardeşimizmiş.

Peki dünyada zulüm gören başkan din kardeşlerimiz yok mu?Tabii ki var.Çin’de yok mu,Rusya’da yok mu,var. Sınır komşumuz Bulgaristan’da olmadı mı,oldu. Din kardeşlerimize buyurun,bu ülkede size de yer var demedik mi,dedik ,ama Bulgaristan devletine yönelik düşmanca tavırlarımız olmadı.Dün Mısır  yönetimine yönelik düşünce bazında neler söylemedik,eyleme geçtik mi hayır,bugün Rabia’dan söz ediliyor mu hayır. SİSİ şimdi oldu  pisi-pisi.Nitekim bizim Suriye’ye bu denli müdahalemiz “bir devletin iç işlerine müdahale olarak yorumlandığı içindir ki  genel kabul görmedi.Görmediği içindir ki yalnız kaldık ve  durum ARAP SAÇINA döndü.Çık içinden çıkabilirsen. Eski kültür bakanı sayın Ertuğrul Günay dünkü beyanında” ben sayın Cumhurbaşkanımıza -ki o zaman başbakandı-,Suriye işine fazla girmeyelim,çıkamayız dedim,o da bana ben bu işi altı ayda bitiririm dedi” diyor. Sayın Günay haklı çıktı mı,çıktı.

Değerli okuyucular,ben deveye katır dersem katır olur mu?Tabii ki olmaz.

Şimdi gelelim asıl konuya;Suriye’de muhalifler ne yapmak istiyorlar,Esat’ı devirmek.Yani Hükümeti devirmek.Peki bir ülkede hükümeti devirmek için örgütlenen silahlı illegal kuruluşa ne denir,rica edeceğim, tarafsız cevap verin.Bana sorarsanız nasıl Fetö’ye terör örgütü diyorsak ona da terör örgütü dememiz gerekmez mi!

Efendim neymiş “ılımlı muhalifler” miş.Silahlı ılımlı muhalif olur mu? lütfen aklımızla  alay etmeyin.Hatta Suudi Arabistan ılımlı muhaliflere! Karadan havaya füze verilmesi gerekir diyor.Esat ne diyor,teröristlere verilen desteğin kesilmesi şartı ile ateşkese hazırız diyor.Gel sen de bu duruma ARAP SAÇI deme.

Eğer Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Esat’ın zulmü başlayınca,muhaliflere “demokratik yollarla mücadelenizi verin,bizler mümkün olduğunca yardımcı oluruz “dese  idi”ne o milyonlara varan  göç olurdu, ne Aylan Bebekler  ve ne de o kadar insan ölürdü.Ne yazık ki şu duruma da tanık oluyoruz,TC hükümeti  PYD YPG Terör örgütüdür diyor,ABD ise hayır değildir diyor,Esat  ılımlı muhalifler için terör örgütüdür diyor TC hayır değildir diyor.Sayın okuyucular bu durumlarla ilgili olarak ben diyeceğimi dedim takdiri sizlere bırakıyorum.

Önemine binaen tekrar ediyorum bu konu maalesef ARAP SAÇI’na döndü,bakalım nasıl çözülecek.

Gelelim ikinci  konuya;Milli Eğitim politikasına.

Devlet, daha doğrusu AKP iktidarı, Milli Eğitim politikasını yaz-boz tahtasına çevirdi. Onlarca kez mevzuat değişikliklerine gitti.Tüm öğretmenleri tedirgin eden hatta zulme varan işlemlere tabi tuttu.Müdürler  toptan alındı, yerlerine yandaşları getirildi,Yargı kararları ile geri dönenler  görevlerine başlatılmadı VS.Vs.anlatmakla bitmez Şimdi AKP iktidarının bu politikaları sonucu Milli Eğitimde  gelinen noktayı biraz gülelim biraz düşünelim diyerek  özetlemek istiyorum;

Liseye yeni atanan bir bayan öğretmen, sınıfta bir öğrenciye soruyor,söyle bakalım , Başkumandanlık Meydan muharebesini kim yaptı?Öğrenci aynen “hocam vallahi billahi ben yapmadım” diyor.Bu cevap karşısında şoke olan öğretmen kendisini üzüntüden dışarı atıyor,karşısına çıkan  bir başka öğretmene,bu okulda öğrencilere hiçbir şey öğretilmemiş, çocuğa Başkumandanlık Meydan muharebesini kim yaptı  dedim,ben yapmadım diye cevap verdi diyor.Karşısındaki öğretmen de aynen” üzülme hocanım,bunlar çocuk,yaparlar yaparlar sonra yapmadım derler” diyor.Tabi öğretmenin bu cevabı hocanımı(böyle söylendiği için hocanım olarak yazıyorum) daha da üzüyor ve doğru müdür odasına.Müdür bey, “hayrola hocanım,canını sıkan ne oldu” diye sorduğunda, hocanım durumu anlatıyor.Müdür bey aynen”sen merak etme,durumu bakanlığa sorar öğreniriz”, keşke “Hendek savaşını,Bedir savaşını sorsaydınız” demez mi,hocanım orada bayılıyor ve gözlerini hastanede açıyor.İşte okullarımızın hali bu. Mizah içeren bu olayı okuyan bazı okuyucular” AKP iktidarı Milli Eğitime özel önem atfetmiştir,bunu görmüyor musun,sen de “hamamda kurnayı,düğünde zurnayı beğenmeyenlerdensin” diyebilirler.Kendi ideolojik görüşleri açısından tabii ki onlar da haklıdırlar. Ben yazdım, anlayana sivrisinek saz,anlamayana davul-zurna az.

Bu yazı toplam 2607 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim