• BIST 84.596
  • Altın 251,947
  • Dolar 6,0978
  • Euro 6,8105
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 18 °C

AŞIRI UYARILMA VE PSİKOLOJİK HAREKAT!

N. Gürkan Yetkin

Bu gün ülkemizde, özellikle Türk toplumunun sağlıklı karar verme yetisini bozma adına, bilinçli bir şekilde aşırı uyarılma yapılmakta ve ciddi bir psikolojik harekat düzenlenmektedir. Öncelikle psikolojik harekat ve aşırı uyarılma ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturmak istersek ,kısaca şu şekilde açıklayabiliriz.

Psikolojik Harekat: toplumu bir fikre inandırmak için medya desteği, fıkra, sahte kişiler, çeşitli senaryolarla vs. toplumun istenen şeye inandırılması. Askerî bir metottur.

Bunlar psikolojik harbi içine alır ve ayrıca, tarafsız ve dost topluluklarda millî hedeflerin gerçekleştirilmesini destekleyecek heyecanın, davranış ve hareketlerin yaratılması amacıyla plânlanan ve yürütülen psikolojik, askerî, ekonomik ve ideolojik faaliyetleri kapsar.

Aşırı uyarılma: Organizmanın çevreyle ilişkileri, çevredeki uyarıcıların duyu organları tarafından beyine uyarım göndermesiyle gerçekleşir. Organizma, her zaman çevreden gelen uyarımlara uyum sağlama eğilimindedir. İlişkiler bu yolla meydana gelmektedir.

Çevreden gelen uyarımların, organizmanın uyum durumunu bozacak şekilde şiddetli veya az olduğu zaman organizma bu duruma uyum sağlayamaz. Artık organizma için aşırı veya yetersiz uyarılma söz konusudur.

Bilinçli bir şekilde yaratılan gerginlikler, ani bir kararla, alt yapısız uygulanan Kapalı Alanlarda sigara içiminin yasaklanması, yapay gündem maddeleri ile düşünce yapısının bozulması, dejenerasyon vb. toplumun sağlıklı karar vermesini güçleştirmekte, uygulanan bu aşırı uyarılmalarla, kişilerin anormal olayları dahi normal karşılamasına sebep olmaktadır.

Bu gün, bilinçli bilinçsiz, eğitimli veya değil, iktidarı muhalefeti, modern yada muhafazakar herkes, gelişmiş ülkelerin gizli servis örgütlerinin Türkiye üzerinde bir çok oyun oynadığına, herkesin telefonunun dinlendiğine ve mobesa kameraları ile herkesin izlenildiğine inanmakta. İşin tuhaf durumu, kim aksini söylüyorsa aşağılanmaktadır.

Bir çok kişi, meşhur “Kurtlar Vadisi“ dizisinde sergilenen senaryoların gerçekliğine inanmakta, dizi, toplumun bu sağlıksız yapısı sayesinde izlenme rekorları kırmaktadır.

Hükümet, halkın gözünde pirim yapma adına “mağdur” edebiyatı yapmakta, bu anlamda gerekli olan simetrik ya da asimetrik psikolojik harekatı başarı ile sürdürmektedir.

Geçtiğimiz haftaya damga vuran Başbakanın eşinin türbanlı olması sebebiyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde bir hastayı ziyaret edemediği açıklaması ve ardından TBMM'nde yaşanan kavgalar, Meclis Başkan Vekili'nin odasında tehdit edilmesi ve tüm bu olaylardan İktidarın pirim elde etme çabaları, tamamı birer psikolojik harekat senaryosudur.

Kuyruk her sıkıştığında, ortaya çıkan DARBE PLANLARI, tamamı simetrik veya asimetrik psikolojik harekat örneğidir.

Tüm bu olaylar tek bir amaca hizmet vermemekte, içinde bir çok amacı gizlemektedir. Türk toplumunda en büyük saygıyı gören kurumların bir bir yıpratılması, ülke içinde, toplumu daha kolay yönetme, istenilen fikirleri kabullendirme ve eldeki mevcut gücü kaybetmeme amaçlarına hizmet verirken, emperyalist ülkelerin diğer ülkeler üzerinde yürüttükleri politikaları daha kolay yürütme çabası önündeki engelleri de kaldırmaktadır.

Birileri tarafından, bilinçli bir şekilde yürütülen tüm bu faaliyetler, ardı ardası kesilmeksizin uygulanırken, toplumda yaratılan bu tahribatın etkilerinin silinmesi, bu gün bu tahribata son verilse, birkaç on yıl sürecektir.

Bu çirkin saldırılara, silahsız yürütülen bu kirli savaşa son vermek ise sadece bizlerin, bu eziyeti çeken toplumum elindedir. Bunun demokratik bir ülkede yolu seçim, anti demokratik bir ülkede devrimdir!

2011 yılında yapılması muhtemel genel seçimler, bu psikolojik savaşın kaderini de belirleyeceği için oldukça önemlidir. Bu süreçte yaşanan olaylar iyi irdelenmeli, söylenen sözler en ince filtrelerden geçirilmeli, seçim günü önümüze konulan seçim sandığına bu kirli savaşın sorumluları gömülmelidir.

Emin olun 2012 yılında, bu savaşın galibi olarak çıkan toplum, nasıl bir tahribata uğradığını ,nasıl bir oyuna getirilmek istenildiğini belgeleriyle görecek ve sorumlularını lanetleyecektir!

Yaratılan tüm bu gerginliklerin sanal, inandırılmak istenilen fikirlerin koca bir yalan olduğu asla unutulmamalıdır!

Aşırı uyarılmalardan kaçınmak, psikolojik harekatlardan kurtulmak dileğiyle!

08.02.2010


Bu yazı toplam 1163 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim